Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczony wrocławski szpital Betania: w piątek zagości w nim sztuka współczesna. Program 20. edycji przeglądu Survival

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Miejsce 20. edycji przeglądu sztuki Survival - opuszczone budynki po szpitalu Betania przy ul. Traugutta na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu.
Miejsce 20. edycji przeglądu sztuki Survival - opuszczone budynki po szpitalu Betania przy ul. Traugutta na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Małgorzata Kujda
Sztuka otwiera niedostępne na co dzień wnętrza. W budynkach byłego wrocławskiego szpitala na Przedmieściu Oławskim, jednego z najciekawszych zabytków architektury tej funkcji w Polsce, prace zaprezentuje ponad 40 artystów z kraju i zagranicy. W programie, prócz wystawy głównej, znalazły się oprowadzania kuratorskie, wykłady i imprezy muzyczne. Wstęp na Survival jest bezpłatny. Na oprowadzania obowiązują zapisy.

Angielskie słowo survival oznacza przetrwanie. Survival to także nazwa przeglądu sztuki współczesnej, którego miejscem w tym roku jest zabytkowy kompleks dawnego szpitalu Betania przy ulicy Traugutta 118. Budowle, wznoszone w latach 1852–1916, przetrwały prawie wszystkie. Od środka niemal się rozkładają, niszczejąc odkąd zostały opuszczone przed kilkoma laty. Te wnętrza są zwykle niedostępne.

Należą do dewelopera, który prawdopodobnie zrobi w nich mieszkania. Zanim rozpoczną się prace, można wejść do środka, by na własne oczy zobaczyć kawałek wrocławskiej historii chylącej się ku upadkowi i czekającej na nowy rozdział. Okazja ku temu znakomita. Przegląd sztuki Survival rozpoczyna się w piątek, 24 czerwca, i potrwa do wtorku, 28 czerwca. Wstęp jest bezpłatny.

Malarstwo, rzeźba, instalacja i wideo

Wydarzenie artystyczne organizowane jest pod hasłem “Piguły”, odwołującym się do mnogości znaczeń tego słowa. To między innymi metafora niebieskiej i czerwonej pigułki z kultowego filmu „Matrix” i nawiązanie do środków psychoaktywnych wywołujących odmienne stany świadomości.

— Nie tylko powszechność, ale też systematyczny wzrost liczby osób przyjmujących substancje psychoaktywne bywa rozpoznawany jako symptom i skutek zmian społeczno-politycznych oraz przemian technologicznych i systemowych — mówi Michał Bieniek, dyrektor Survivalu.

Tegoroczną ideę, jak i jej wielowątkowość, rozwiną artyści, w tym osoby pochodzące z Ukrainy. W dawnym szpitalu Betania obejrzymy kilkadziesiąt dzieł z obszarów takich jak malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo czy projekty dźwiękowe.

Nieodłącznym elementem przeglądu jest nagroda publiczności, ufundowana w tym roku przez dewelopera Okre, który jest właścicielem pozostałości po szpitalu. Na ulubioną realizację artystyczną głosować można podczas trwania festiwalu.

Scena społeczna i klub festiwalowy

Częścią przeglądu jest scena społeczna, która stanie się miejscem spotkań i wymiany poglądów.

— W gronie przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy będziemy dyskutować o roli sztuki w przemianach społecznych w kontekście inwazji na Ukrainę. Zastanawiamy się nad relacją pomiędzy działaniami artystycznymi a zmianą społeczną z perspektywy regionu Europy Środkowo-Wschodniej — mówi Karolina Bieniek z fundacji Art Transparent, organizatorka Przeglądu.

W szpitalu działał będzie klub festiwalowy – w piątek i sobotę odbędą się wieczorne imprezy taneczne z udziałem didżejów z wrocławskiego Studia Nurty i African Techno Karate.

Poza miejscami kojarzonymi ze sztuką

Organizatorzy tak piszą o przeglądzie: “Survival to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi. Ambicją organizatorów jest wprowadzenie podnoszonych przez młodą współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji. Artyści podejmują wyzwanie miejskiej dżungli realizując swoje projekty w miejscach porzuconych, w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. (…) Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę.”

Poprzednie edycje tego unikatowego w skali kraju przeglądu odbywały się m.in. w dawnym szpitalu kolejowym przy al. Wiśniowej, na dworcu Wrocław Główny, w opuszczonym Instytucie Farmacji Akademii Medycznej, w Pawilonie Czterech Kopuł i byłej fabryce wagonów Pafawag.

PROGRAM 20. PRZEGLĄDU SZTUKI SURVIVAL

Piątek, 24 czerwca
godziny otwarcia: 12.00–24.00
19:00 – oficjalne otwarcie przed wejściem głównym do Szpitala
22:00 – studio Nurty Takeover – afterparty, wejście od Żabiej Ścieżki

Sobota, 25 czerwca
godziny otwarcia: 12.00–24.00
12:00 – oprowadzanie w języku migowym, start: przystanek tramwajowy pl. Zgody (Muzeum Etnograficzne)
15:00 – oprowadzanie dla dzieci w wieku 6-12 lat, start: Infopunkt
17:00 – oprowadzanie kuratorskie, start: Infopunkt
18:00 – scena społeczna: Unlearning – o przyszłości relacji między sztuką a zmianami społecznymi – debata dostępna w językach polskim i angielskim, wydarzenie otwarte, klub festiwalowy
22:00 – afterparty, wejście od Żabiej Ścieżki

Niedziela, 26 czerwca
godziny otwarcia: 12.00–24.00
12:00 – oprowadzanie z audiodeskrypcją, start: przystanek tramwajowy pl. Zgody (Muzeum Etnograficzne)
13:00 – scena społeczna: Dwudziestka! – spotkanie jubileuszowe, wydarzenie otwarte, klub festiwalowy
15:00 – warsztaty dla dzieci, wydarzenie otwarte, klub festiwalowy
17:00 – oprowadzanie kuratorskie, start: Infopunkt
17:00 – oprowadzanie queerstoryczno-herstoryczne, start: Trzonolinowiec, ul. Tadeusza Kościuszki 72
21:00 – oprowadzanie kuratorskie, prowadzi, start: Infopunkt

Poniedziałek, 27 czerwca
godziny otwarcia: 12.00–22.00
15:00 – scena społeczna: To jeszcze ja, czy już piguły? – wykład Katarzyny Kulwickiej, wydarzenie otwarte, klub festiwalowy, partner: Uniwersytet SWPS
16:00 – oprowadzanie dla seniorów, start: Infopunkt
17:00 – oprowadzanie kuratorskie w j. angielskim, start: Infopunkt
18:00 – scena społeczna: Rynek a relacje międzyludzkie – wykład Agaty Gąsiorowskiej, wydarzenie otwarte, Klub Festiwalowy, partner: Uniwersytet SWPS

Wtorek, 28 czerwca
godziny otwarcia: 12.00–22.00
10:00–11:30 – ciche zwiedzanie, wyciszone zostaną prace dźwiękowe oraz ograniczone silne bodźce świetlne i akustyczne
13:00 – oprowadzanie dla rodziców z małymi dziećmi, start: Infopunkt
17:00 – oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na j. ukraiński, start: Infopunkt

Na oprowadzania obowiązują zapisy pod adresem: https://app.evenea.pl/event/survival20/

Wystawy towarzyszące: Szewska i Przedmieście Oławskie
W dniach 17 czerwca – 10 lipca w Centrum na Przedmieściu przy ulicy Prądzyńskiego 39A oglądać będzie można wystawę „Projekt Szpital” Katarzyny Ćwikły. Prawie 60 kolorowych zdjęć i opowieści byłych pracowników oraz pacjentów i pacjentek szpitala im. Marciniaka tworzą intymną i indywidualną historię tego niezwykłego miejsca.

Z kolei w ulicznej galerii Szewska do 30 czerwca można podziwiać ekspozycję prezentującą wybór detali prac artystycznych, które zobaczymy podczas jubileuszowej edycji Survivalu – to opowieść prowadząca przez tajemnicze piwnice, piętra i strychy budynków monumentalnego szpitala Betania.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska