Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łuszczące się ściany, obsypane posadzki i sekrety deweloperów. Jedne szpitale we Wrocławiu czekają na nowe życie, inne już je mają

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Zdjęcie papieża Jana Pawła II na popisanej ścianie, wiszące pomiędzy dziurami w ścianie, z których sterczą kable, jest symptomatycznym obrazkiem z byłego szpitala Betania przy ul. Traugutta. Właścicielem opuszczonych budynków jest deweloper. Ten sam, który kupił obiekty po szpitalu kolejowym na Krzykach. Część budynków wyburzy, niektóre przebuduje, postawi nowe. Zrobi w nich mieszkania, biura i lokale usługowe, ale szczegóły trzyma w sekrecie. Podobnie tajemniczy jest inny deweloper na temat dawnego klasztoru i szpitala na Karłowicach. Wiadomo jednak, że pozostałe po nich budynki zaadaptuje na hotel. Z kolei na Przedmieściu Oławskim, na terenie klasztoru i szpitala bonifratrów, kończy się urządzanie domu opieki dla seniorów.

Kompleks budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta powstał w latach 1852–1916. W połowie XIX wieku ewangelickie diakonisy wykupiły gospodę Pod Austriackim Cesarzem z myślą o otwarciu w niej lecznicy. Obok wybudowały kaplicę, a wkrótce kolejne budowle. Szpital jest jedyną na terenie Wrocławia tak dużą instytucją założoną przez kobiety i przez nie prowadzoną aż do 1945 roku.

Cały kompleks nosił nazwę Betania. Leczono w nim wszystkich, niezależnie od wyznania, na oddziałach chorób wewnętrznych, chirurgicznym, laryngologicznym oraz ginekologicznym. W skład kompleksu wchodziły także budynki dla zakaźnie i przewlekle chorych. W czasach powojennych szpital otrzymał imię Tadeusza Marciniaka, a jeden z jego obiektów został przeznaczony na oddział dziecięcy.

Kompleks szpitalny zachował się niemal kompletny – z dziesięciu obiektów wchodzących w jego skład przetrwało dziewięć. Część z nich jest wpisana do rejestru zabytków. W roku 2015 szpital z Przedmieścia Oławskiego został przeniesiony na Stabłowice (ul. Fieldorfa). Od tej pory pozostałe po nim budynki stoją puste.

Teraz przegląd sztuki. Kiedy mieszkania?

Ich właścicielem jest firma deweloperska Okre, która buduje mieszkania i biura w największych miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu. W roku 2020 inwestor skanował opuszczone obiekty, aby przygotować projekt i wizualizacje. Zapowiadał wówczas, że prace budowlane rozpoczną się szybko.

Minęły dwa lata, a konkretów jak nie było, tak nie ma. Plany są utrzymywane w tajemnicy. Firma PR-owa, obsługująca wrocławski oddział Okre, komunikuje, że jeszcze za wcześnie na szczegóły.

— Trwa proces projektowy, dokumentacja jeszcze nie jest zatwierdzona — informował w kwietniu br. Rafał Tomaszewski.

Łuszczące się ściany, brudne kafle i obsypane posadzki możecie zobaczyć w naszej galerii zdjęć, albo osobiście. Okazją ku temu jest organizowany w dniach 24-28 czerwca przegląd sztuki Survival w dawnym szpitalu Betania.

Łuszczące się ściany, obsypane posadzki i sekrety deweloperó...

Były szpital kolejowy przy Wiśniowej

Okre jest właścicielem także budynków po szpitalu kolejowym działającym przed laty przy al. Wiśniowej na południu Wrocławia. Ten szpital również przeniesiono przy ulicę Fieldorfa. I także w jego przypadku “za wcześnie na szczegóły”. Wiadomo jednak, że deweloper planuje zaadaptować budynki na mieszkalne z usługami.

“Okre w zabytkowym kompleksie byłego szpitala kolejowego z końca XIX wieku, położonym przy reprezentacyjnej, szerokiej ul. Sudeckiej i al. Wiśniowej, zamierza zrealizować wysokiej jakości projektu mieszkaniowego z uzupełniającą funkcją usługową. Plany obejmują adaptację wartościowych historycznie budynków do nowej funkcji przy jednoczesnym uzupełnieniu architektury o elementy współczesne. Utrzymanie, odnowienie i uwypuklenie tego historycznego charakteru zabudowy będzie priorytetem “ — czytamy w opisie inwestycji.

Z decyzji środowiskowej wiadomo natomiast, że mieszkania i usługi uzupełnią biura. W dokumentach są zapisy o przebudowie, remoncie, zmianie sposobu użytkowania, wyburzeniach i budowie. Z dużą pewnością można zatem stwierdzić, że teren po szpitalu kolejowym przejdzie prawdziwą metamorfozę. Inwestycja ma być realizowana w trzech etapach do 2025 roku.

Klasztor i szpital na Karłowicach

Podobnie skryty jest deweloper Arche na temat zmian, które prowadzi w budynkach po byłym klasztorze urszulanek na Karłowicach. To ponad stuletni zabytek, w którym do 2012 roku działał szpital dziecięcy im. Korczaka, przeniesiony z al. Kasprowicza na ul. Koszarową.

Szczegółowe informacje miały nadejść pod koniec kwietnia, ale na obietnicy się skończyło. Tym niemniej inwestor pisze, że budowa trwa oraz informuje za pośrednictwem FB, że w głównym budynku urządzi hotel z restauracją i SPA.

Efekty jego działań będą widoczne także w sąsiednim parku Kasprowicza, gdzie prawdopodobnie powstaną budynki mieszkalne. Takie były początkowe plany. Właściciel deklarował w marcu ubiegłego roku, że rewitalizacja zabytkowego klasztoru rozpocznie się wkrótce.

Klasztor i szpital bonifratrów na Przedmieściu Oławskim

Po renowacji jest już niedziałający od kilkunastu lat szpital bonifratrów na Przedmieściu Oławskim. Latem zamieszkają w nim seniorzy, w nowym, prywatnym domie opieki Rezydencji Święta Jadwiga.

Dom opieki mieści się w zabytkowym budynku stojącym przy ul. Pułaskiego. Klasycystyczny gmach wzniesiono w 1864 roku podczas rozbudowy zespołu kościoła, klasztoru i szpitala zakonu Bonifratrów. Jego trzykondygnacyjna fasada jest zwieńczona trójkątnym frontonem. Tympanon (wewnętrzne pole frontonu wyznaczone gzymsami) ozdobiono płaskorzeźbą przedstawiającą scenę biblijną – przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Forma budynku została zachowana, podobnie jak najważniejsze elementy kompozycyjne

O tej inwestycji pisaliśmy w kwietniu:

Dawny szpital przy placu Jana Pawła II

Na koniec dawny szpital im. Babińskiego, zamknięty w roku 2007. Pozostałe po nim obiekty, zlokalizowane nad wodą, nieopodal placu Jana Pawła II, są teraz Bulwarem Staromiejskim i Loftami przy fosie od dewelopera i2. Na ponad 2,5-hektarowym terenie stoi 14 budynków – w większości zabytków – o funkcji mieszkaniowej, biurowej oraz usługowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska