Ogromna makieta kolejowa na Świebodzkim. Zobacz ją przed...

  Ogromna makieta kolejowa na Świebodzkim. Zobacz ją przed otwarciem (ZDJĘCIA, FILM, CENY BILETÓW)

  Weronika Skupin, fot. Tomasz Hołod

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ogromna makieta kolejowa na Świebodzkim. Zobacz ją przed otwarciem (ZDJĘCIA, FILM, CENY BILETÓW)
  1/22
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Hołod

  Niezwykłą makietę będzie można oglądać na Dworcu Świebodzkim od 26 stycznia. Na kilkuset metrach kwadratowych zobaczymy atrakcje Dolnego Śląska takie jak Śnieżka, czy wrocławski Rynek, a pośród nich będzie jeździć dziewięć pociągów, tramwaje i samochody. Jest tam też prawdziwy wodospad, a nad dolnośląską wioską będzie padał deszcz. Makietę stworzyli własnymi rękoma pasjonaci i trzeba przyznać, że wygląda ona fantastycznie.
  Niezwykłą makietę będzie można oglądać na Dworcu Świebodzkim od 26 stycznia. Na kilkuset metrach kwadratowych zobaczymy atrakcje Dolnego Śląska takie jak Śnieżka czy wrocławski Rynek, między którymi będzie jeździć dziewięć pociągów, tramwaje i samochody. Jest tam też prawdziwy wodospad, a nad dolnośląską wioską będzie padał deszcz. Makietę, która już prezentuje się fantastycznie, stworzyli własnoręcznie pasjonaci z grupy Kolejkowo.  Kolejkowo to kilkanaście osób, które od dwóch lat tworzą kolejową makietę Dolnego Śląska. Najpierw można było ją podziwiać w Karpaczu, a teraz przeniosła się do Wrocławia, gdzie osiągnie jeszcze większe rozmiary.

  Jakub Paczyński z Kolejkowa jest głównym pomysłodawcą makiety. Pasjonaci własnymi środkami tworzą makietę ze styroduru i tylko kilka procent elementów nie jest wykonanych przez nich własnoręcznie. – Kupiliśmy ludziki, tory, wagony, lokomotywy. Resztę zrobiliśmy sami – mówi Jakub Paczyński.

  Ogromna makieta we Wrocławiu - co na niej zobaczymy?
  Jest tam Śnieżka z ruszającym się wagonikiem kolejki linowej, dworzec w Karpaczu, Karkonoskie Tajemnice, schronisko Szwajcarka, wrocławski Rynek z tramwajami, Dworzec Świebodzki, a nawet... bloki przy ul. Zaporoskiej. – Nie wiem, czy wrocławianie zdają sobie z tego sprawę, ale jest tu bardzo wiele bloków. Te z Zaporoskiej są charakterystyczne, typowo PRL-owskie – opowiada Jakub Paczyński.

  W środku makiety jest wymyślone miasteczko Kolejkowo, jest też dolnośląska wioska ze stodołą, dworkiem i stawem wokół którego przechadza się paw. Wioska nie jest inspirowana żadną konkretną miejscowością. Nad tą wioską będzie cały czas padał deszcz. – Będzie to pierwsza makieta na świecie z ciągle padającym deszczem. Nie wiemy jednak czy tę atrakcję uda się uruchomić do 26 stycznia – mówi pomysłodawca.

  Woda nie uszkodzi makiety, o czym jej twórcy już zdążyli się przekonać. Uruchomili wodospad z prawdziwą wodą u stóp Śnieżki. Wpada ona do rzeczki i płynie sobie leniwie po makiecie, a potem znów jest pompowana w górę.

  Dziewięć pociągów pojedzie po makiecie
  – Wszystko to oświetlone jest dziesiątkami tysięcy światełek LED, które zapalają się stopniowo na trasie pociągu. Przygaszamy światło i uzyskujemy efekt dnia i nocy. Pociągów docelowo będzie dziewięć – wyjaśnia Paczyński. Kolejki są tak zaprogramowane, by na siebie nie wpaść na skrzyżowaniach. Aby nie doszło do kolizji, czujniki wysyłają sygnał do jednego z miniaturowych pociągów i ten zwalnia lub zatrzymuje się. Samochody z kolei są programowane cyfrowo. Pokonują określone trasy, parkują i cofają. Po płycie wrocławskiego Rynku, dookoła fontanny, będzie je gonił radiowóz policyjny na sygnale.

  Kolejkowo na Dworcu Świebodzkim - ceny biletów
  Bilety będą kosztowały 19 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy). Na pewno będzie to rozrywka nie tylko dla dzieci. – Chcieliśmy, by tatusiowie mieli pretekst, by wyjść z dzieckiem z domu i spędzić czas na edukacyjnej zabawie. Pociecha dowie się czegoś o Śnieżce czy Rynku, a tato będzie miał taką samą frajdę. Z tego się nie wyrasta – przekonuje Jakub Paczyński. – W Karpaczu zdarzało się, że córki mówiły tatusiom, że chcą już wyjść, ale oni nie mogli się napatrzeć – dodaje.

  Na razie makieta ma około 160 m kw., docelowo ma mieć 450 m kw. i znajdować się na dwóch poziomach. Na antresoli jest więcej miejsca, ona będzie zagospodarowana w dalszej kolejności. Dwa poziomy będą od siebie niezależne, kolejki nie będą wjeżdżać z dołu do góry.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (43)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Matlołki

  Czerowny Capturec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ogólnie nie odpisuje na komentarze ale jak czytam nie które poniżej ręce opadają...Oczywiście wszystkich na browar stać ale dla dzieciaka wydać 15-20 zł robi się afera do holery nie żyjemy już w...rozwiń całość

  Ogólnie nie odpisuje na komentarze ale jak czytam nie które poniżej ręce opadają...Oczywiście wszystkich na browar stać ale dla dzieciaka wydać 15-20 zł robi się afera do holery nie żyjemy już w ciemnogrodzie każdy ma dwie ręce i można zarobć czasy tzw. komuny czy stoję czy leże 5000 się należy się skończyły. Matoły Andrzeja w Niebieskich dżinsach weźcie się do roboty bo On Wam nic nie da co najwyżej pokaże środkowo palca zresztą już to zrobił ciekawe jak długo w tym Amoku będziecie...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Wspaniały pomysł, gratuluję wykonania :-) z chęcią odwiedzę!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karta Dużej Rodziny!!!

  kellys62 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Czy Karta Dużej Rodziny daje jakieś zniżki na wejście??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DROGO/TANIO

  Pawell (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Ktoś wymyślił makietę, zrobił, wynajął lokal, chce dać ludziom coś od siebie by mogli się oderwać od TV i FB. Komuś się podoba, komuś nie, dla jednych drogo, dla innych w sam raz a jeszcze innych...rozwiń całość

  Ktoś wymyślił makietę, zrobił, wynajął lokal, chce dać ludziom coś od siebie by mogli się oderwać od TV i FB. Komuś się podoba, komuś nie, dla jednych drogo, dla innych w sam raz a jeszcze innych tanio. Ktoś tak oszacował koszty by na tym zarobić bo o to chodzi, a teraz jak dla kogoś za drogo, to nie idzie i zbiera na bilet wstępu. Jak się nie podoba, to nie idzie bo nie jest obowiązkowe. To jest wolny wybór !
  Nie każdy jeździ luksusowym samochodem i mieszka w lofcie za miliony, tak samo nie każdy musi obejrzeć makietę - choć wielu by chciało. Przykre jest to, że kogoś nie stać, ale takie są realia. Ale nie oszukujmy się, co można zrobić za 20 zł/os bo nawet godzina w aquaparku kosztuje 22zł/os.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MINIATUR WUNDERLAND HAMBURG

  kintaro1985 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Byłem w hamburgu MINIATUR WUNDERLAND HAMBURG i tam makieta ma trzy pietra, w 4 pietrowym bloku. Do tego w rozbudowie jest 4 pietro pare godzin trzeba poswiwecic na zwiedzanie. Ale chetnie zobacze...rozwiń całość

  Byłem w hamburgu MINIATUR WUNDERLAND HAMBURG i tam makieta ma trzy pietra, w 4 pietrowym bloku. Do tego w rozbudowie jest 4 pietro pare godzin trzeba poswiwecic na zwiedzanie. Ale chetnie zobacze nasza Wroclawska.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pendolino?

  dawid (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  a dlaczego tam Pendolino nie jeździ? Tory nie dadzą rady?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Urzad powinien ufundowac bilet

  Departament rozrywki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  dla pelnomocnika do spraw transportu aglomeracji

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bajkowo ale nie realistycznie

  Kociol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  1. Ta makieta powinna się nazywać " Bajkowo", bo tak naprawdę to oprócz budynków to jeśli chodzi o odwzorowanie realistyczne od strony stricte kolejarskiej to niestety ale nie ma nic wspólnego.
  2....rozwiń całość

  1. Ta makieta powinna się nazywać " Bajkowo", bo tak naprawdę to oprócz budynków to jeśli chodzi o odwzorowanie realistyczne od strony stricte kolejarskiej to niestety ale nie ma nic wspólnego.
  2. Cena powinna być bardziej przystępna: zarób mniej na jednej osobie a będziesz miał więcej tych
  osób! Porównywać ceny biletów do tych z Niemiec to jest co najmniej śmieszne - jak tam się ma
  relacja cena biletu a zarobki !!! Jak zwykle rodzina dostaje po d...ie !!!
  3. Nie można odmówić wykonawcom włożonej w to przedsięwzięcie ogromu pracy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czy bedzie

  Wala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  kolej aglomeracyjna i metrobus z ameryki południowej bo to jedyna okazja zeby to zobaczyc.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uwielbiam kolejki

  haiku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  jestem wielką ich pasjonatką, sama mam w domu niewielki skład H0 z lokomotywką Roco Br44. co roku jeździmy też na targi hobbystyczne w Poznaniu, gdzie wystawiają się m. in. fani Ho, czy...rozwiń całość

  jestem wielką ich pasjonatką, sama mam w domu niewielki skład H0 z lokomotywką Roco Br44. co roku jeździmy też na targi hobbystyczne w Poznaniu, gdzie wystawiają się m. in. fani Ho, czy mniejszych tt. raj dla pasjonatów. tyle, że trochę drogie to hobby...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie?

  Marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A gdzie można nabyć taką kolejkę lokalnie? Oprócz Allegro i innych wirtualnych zakupów.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak was niestać to nie Ja tam pójdę z całą rodziną bo mnie stać z i będę mieć filmiki i fotki

  Miastowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  DH Feniks Składnica Harcerska 1p;
  ul, Nowodworska 47/1A " Wrocław Model Center "
  ul. Tęczowa 83 Stacja Hobby

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo