MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pociągi po latach wrócą na Dworzec Świebodzki. Wkrótce zostanie podpisana umowa, znamy już szczegóły!

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Przywrócenie pociągów będzie w ramach programu Kolej Plus. Wykonawcą będzie spółka PKP PLK.
Przywrócenie pociągów będzie w ramach programu Kolej Plus. Wykonawcą będzie spółka PKP PLK. Tomasz Hołod / Polska Press
To już pewne, że na Dworzec Świebodzki wrócą pociągi. W najbliższych tygodniach zostanie podpisana umowa pomiędzy samorządem województwa i spółką PKP PLK dotycząca modernizacji torów i samego dworca, tak by można było tam przywrócić ruch kolejowy. Dworzec Świebodzki miałby obsługiwać pociągi jadące z kierunku Legnicy, ale także z północy Dolnego Śląska. O szczegółach czytaj poniżej.

Ostatni pociąg na Dworzec Świebodzki wjechał w 1991 roku. Co najmniej od kilkunastu lat mówi się o przywróceniu tam ruchu kolejowego. Dziś Dworzec Świebodzki kojarzy się z wielkim targowiskiem, gdzie kupić można dosłownie wszystko. Pociągi w tym miejscu pamiętają już nieco starsi wrocławianie. Przez lata spora część infrastruktury kolejowej uległa zniszczeniu i wymaga odbudowy.

Wrócą pociągi na Świebodzki

- Jesteśmy już po uzgodnieniu treści umowy na realizację inwestycji z PKP PLK i niedługo będziemy ją podpisywać. Dokładny termin jeszcze jest uzgadniany, ale odbędzie się to w najbliższych tygodniach – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Ruch kolejowy zostanie przywrócony dzięki samorządowi województwa dolnośląskiego. Ten zgłosił taki pomysł do rządowego programu Kolej Plus, który realizuje spółka PKP PLK S.A. Dzięki „budowie bazowej infrastruktury do uruchomienia Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej” na świebodzki mają szanse wrócić pociągi.

- Samorządy, zgłaszające się do programu były zobowiązane do zadeklarowania wkładu finansowego w wysokości 15 procent wartości projektu. Zakwalifikowały się trzy inwestycje, jakie zgłosiliśmy. Oprócz dworca Świebodzkiego wraz z przebudową dworca w Środzie Śląskiej będą zrealizowane połączenia do Bogatyni i na odcinku Legnica-Złotoryja - dodaje Tymoteusz Myrda.

Skąd będą przyjeżdżać pociągi na Dworzec Świebodzki?

Dworzec Główny oprócz pociągów z Dolnego Śląska przyjmuje wiele połączeń krajowych i międzynarodowych. Dworca nie da się przebudować i jest na granicy swojej przepustowości. Świebodzki, dzięki położeniu w centrum Wrocławia jest idealnym kandydatem na pomoc w odciążeniu ruchu kolejowego. Planuje się, aby Dworzec Świebodzki obsługiwał połączenia z kierunku Środy Śląskiej, Kątów Wrocławskich i Wołowa.

- W szerszym zakresie, jeśli uda się zrobić bocznicę do stacji Wrocław Mikołajów, wówczas będzie możliwość odbioru pociągów z Milicza, Żmigrodu (Trzebnicy – red.) i Oleśnicy – mówi Myrda.

Kiedy pojadą pociągi na Dworzec Świebodzki?

Przywrócenie pociągów na Dworzec Świebodzki będzie realizowane przez PKP PLK i głównej mierze też, przez tę spółkę finansowane. Samorząd województwa dolnośląskiego będzie musiał pokryć 15 procent kosztów związanych z pracami. W ramach nich zostanie wykonane odwodnienie, położone zostaną nowe tory (około 1,5-2 km), odtworzona trakcja i zbudowane perony.

- Pieniądze nie są przeznaczone na remont samego budynku dworca, a na modernizację infrastruktury. Program kolej plus przewiduje, że prace mają się zakończyć do 2028 roku. Mam nadzieję, że za 2–3 lata Dworzec Świebodzki będzie obsługiwał pasażerów i będą tam przyjeżdżając pociągi – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

- Samorząd województwa dolnośląskiego w czasie naszej kadencji z dużym rozmachem realizuje projekty związane z przywracaniem połączeń kolejowych. Rząd Zjednoczonej Prawicy, jak nasza koalicja rządząca na Dolnym Śląsku dokłada starań, aby zapewnić sprawny, bezpieczny i ekologiczny transport publiczny. Kolej to przyszłość, rozumiemy to my samorządowcy, jak i nasi parlamentarzyści, którzy z marszałek Elżbietą Witek na czele, wspierają nas w likwidowaniu wykluczeń komunikacyjnych na Dolnym Śląsku. Podpisanie umowy w ramach rządowego programu Kolej Plus pozwoli zrealizować kolejne trzy ważne projekty w naszym województwie. Poważnie traktujemy dane obietnice i z naszej strony dokładamy starań, aby na mapę połączeń kolejowych trafiły kolejne miejscowości - komentuje Piotr Karwan, przewodniczący Klubu Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Dolnośląskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska