Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddziały covidowe i szpital tymczasowy wypełniają się. Zabraknie miejsc?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Szpital tymczasowy przy ulicy Rakietowej we Wrocławiu.
Szpital tymczasowy przy ulicy Rakietowej we Wrocławiu. Pawel Relikowski / Polskapress
Już prawie wszystkie łóżka w szpitalu przy Rakietowej we Wrocławiu spośród dotąd udostępnionych są już zajęte.

Prawie wszystkie łóżka udostępnione do tej pory w szpitalu tymczasowym przy ulicy Rakietowej we Wrocławiu są już zajęte. Na oddziale covidowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zostało już tylko jedno wolne łóżko. Przedstawiciele placówki alarmują, że do szpitali trafia dużo więcej młodych ludzi niż w czasie poprzedniej fali pandemii, a 80 procent pacjentów stanowią osoby niezaszczepione.

Na 122 udostępnione do tej pory łóżka covidowe w szpitalu tymczasowym przy ulicy Rakietowej we Wrocławiu zajęte są już 104. Na oddziale covidowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej z 88 łóżek zajętych jest już 87. W szpitalu zajęte są już też wszystkie łóżka respiratorowe.

- Uruchomione do tej pory rezerwy łóżek i sprzętu wyczerpują się bardzo szybko. Lada moment spodziewamy się decyzji wojewody Jarosława Obremskiego o uruchomieniu w szpitalu tymczasowym przy Rakietowej kolejnego modułu - powiedziała nam Monika Kowalska, rzeczniczka prasowa USK. Uruchomienie kolejnego modułu pozwoli zwiększyć pule łóżek w szpitalu tymczasowym do 280. Całkowita pojemność tej placówki to 450 pacjentów.

- Niestety uruchamianie kolejnych modułów w szpitalu tymczasowym, czy powiększanie oddziału covidowego przy ulicy Borowskiej oznacza jednocześnie mniejsza liczbę przyjęć pacjentów niecovidowych i odwoływanie kolejnych, zaplanowanych zabiegów czy operacji – podkreśla Monika Kowalska.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, na 2067 łóżek covidowych w całym regionie, zajętych jest już 1519. Ze 170 respiratorów, wolnych pozostało tylko 129 urządzeń.

Jak poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia, w całej Polsce potwierdzono ponad 29 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Z czego 2159 zakażonych to mieszkańcy Dolnego Śląska.
Z powodu koronawirusa i współistnienia OVID-19 z innymi schorzeniami zmarła wczoraj rekordowa liczba osób w czwartej fali pandemii - 570.

Na oddziałach covidowych lądują głównie niezaszczepieni

Jak wynika z danych ujawnionych przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu 80 proc. pacjentów szpitala tymczasowego przy ulicy Rakietowej to osoby niezaszczepione. Nie zaszczepiła się także większość rodziców dzieci, które z powodu COVID-19 trafiają do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK. Twarde dane nie pozostawiają wątpliwości, że jedyną skuteczną ochroną przed ciężkim przebiegiem choroby wywołanej SARS-Cov-2 jest szczepienie. Mimo wzrastającej liczby zakażonych, wśród pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przedstawiciele placówki zapewniają, że sytuacja jest stabilna.

- W grupie studentów i doktorantów w ciągu tygodnia odnotowaliśmy zaledwie kilkanaście nowych zakażeń na 6,5 tysiąca osób. Dowodzi to, jak skuteczne są szczepienia, bo zdecydowana większość jest zaszczepiona - powiedział rektor UMW prof. Piotr Ponikowski, podczas dzisiejszej konferencji prasowej, jak co tydzień poświęconej bieżącej sytuacji pandemicznej na uczelni i w USK.

Rektor UMW po raz kolejny zaapelował, by namawiać wszystkich do szczepień, bo liczba pacjentów w szpitalach z powodu COVID-19 wzrasta, a chorują coraz młodsi. Ponadto dzięki wyszczepieniu personelu medycznego w USK nadal udaje się zapewnić opiekę nad pacjentami z innymi schorzeniami niż COVID-19.

- Dotychczas nie ograniczyliśmy działalności, przyjmujemy pacjentów na wszystkie oddziały, zarówno w trybie ostrym, jak i planowym - informuje dyrektor ds. lecznictwa otwartego Barbara Korzeniowska. - Działają także oddziały jednodniowe oraz poradnie. Nasz personel bardzo ciężko pracuje i dzięki ich wysiłkowi możemy wciąż pełnić funkcje szpitala „białego”.

Młodych pacjentów znacznie więcej niż w czasie poprzedniej fali

Dr Janusz Sokołowski, kierujący szpitalem tymczasowym we Wrocławiu podkreślił, że do placówki trafiają pacjenci znacznie młodsi niż w czasie poprzedniej fali pandemii. - Około jedna trzecia chorych to 30-40-latkowie - mówi dr Sokołowski.

Szef szpitala tymczasowego podkreśla, że u większości jego pacjentów choroba ma ciężki przebieg, a chorzy poza leczeniem wymagają najczęściej całodobowej opieki pielęgniarskiej.
Niepokojące są statystyki dotyczące dzieci, które znacznie częściej niż w poprzednich falach pandemii muszą być leczone w warunkach szpitalnych w powodu COVID-19.

- W miniony weekend mieliśmy zajęte wszystkie łóżka. 46 miejsc wypełnionych dziećmi z ciężkim przebiegiem choroby - relacjonuje prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK. - Ich rodzice w większości się nie zaszczepili. To bardzo przykre, że nawet rodzice dzieci przewlekle chorych, najbardziej narażonych na poważny przebieg COVID-19, nie myślą o tym, by je zabezpieczyć.

Naczelny epidemiolog USK dr hab. Jarosław Drobnik tłumaczył, dlaczego przypadki zachorowania na COVID-19 pomimo szczepienia nie są argumentem przeciwko samym szczepieniom.

- Zaszczepieni chorują m.in. dlatego, że mają kontakt z niezaszczepionymi - wyjaśnia dr hab. Jarosław Drobnik. - Pamiętajmy, że szczepienie nie zabezpiecza w stu procentach przed zakażeniem, a jedynie wielokrotnie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i zgonu. Wiadomo także, że u osoby zaszczepionej obserwujemy mniejszą wiremię - czyli trudniej się od niej zarazić. Im więcej osób zaszczepionych, tym mniejsza transmisja wirusa i jego skłonność do tworzenia kolejnych mutacji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska