Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 36 lat pomagają w Głogowie osobom z niepełnosprawnością intelektualną w prowadzeniu godnego życia

artykuł sponsorowany
Jadwiga Paliga, przewodnicząca zarządu PSONI WTZ Arka
Jadwiga Paliga, przewodnicząca zarządu PSONI WTZ Arka
Głogowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną działa w Głogowie już od 36 lat

Organizacja jest znana w całym regionie. Swoją działalność rozpoczęła jako Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Przez 25 lat znane było jako Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w tym roku zmieniło nazwę.

Jego historia sięga roku 1980, kiedy to powstało z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych. Wtedy też uruchomione zostało w Głogowie, a jedno z pierwszych w Polsce, Przedszkole Specjalne, a Koło rozpoczęło starania o uruchomienie tzw. klas życia. Znajdujące się pod jego opieką dzieci dorastały razem. Gdy osiągnęły pełnoletność, Koło oddzieliło sie od TPD i zmieniło się w PSOUU, aby wspierać także osoby dorosłe.

Koło zajmuje się m.in. organizowaniem imprez okolicznościowych, turnusów rehabilitacyjnych, wycieczek, kolonii, czy też pikników. Od 1999 roku organizuje również w Głogowie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przez lata podjęło się również utworzenia oraz prowadzenia placówek takich jak: Dzienne Centrum Aktywności, Warsztaty Terapii Zajęciowej „Arka" czy też Ośrodek Wsparcia Rodzin i Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W ramach swojej pracy zorganizowało również Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie /Centrum DZWONI/.

Bardzo ważnym elementem pracy PSONI jest prowadzenie mieszkań chronionych oraz treningowych, w których podopieczni przygotowują się do samodzielnego życia.

Warto wspomnieć, że przedstawiciele Koła posiadają wiele wyróżnień. Wśród nich są medale “Fideliter et Constanter”, Medal Honorowy Miasta Głogowa czy też Statuetka Człowiek-Człowiekowi.

Na swoją działalność PSONI pozyskuje środki m.in. z PFRON, powiatu głogowskiego i gminy miejskiej Głogów. Wspierany jest też przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Można też mu przekazywać 1 procent podatku, wpisując w odpowiedniej rubryce deklaracji PIT numer KRS 0000090988.

ROZMOWA Jadwiga Paliga, przewodnicząca zarządu PSONI

Prowadzenie takiej działalności wymaga środków. Skąd je Państwo pozyskujecie?

Prowadzimy kilka placówek i projektów, na działalność których pozyskujemy środki przede wszystkim z PFRON-u. Realizując inne projekty i zadania przystępujemy do konkursów ogłaszanych przez prezydenta czy też starostwo powiatowe poprzez PCPR. Dzięki temu mamy wsparcie mieszkań chronionych czy imprez integracyjnych.

Sporo pomaga Wam też Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego?

Tak. W tym roku złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego i od października realizujemy projekt “Profilaktyka zdrowia i zdrowy tryb życia osób z niepełnosprawnością intelektualną”. W jego ramach prowadzimy działania, które mają na celu pokazanie sposobów prowadzenia zdrowego trybu życia czy możliwości spędzania czasu wolnego. Prowadzone są na przykład warsztaty kulinarne przez kucharza oraz terapeutów. Mamy spotkania z panią dietetyczką, która omawia przygotowanie zdrowych posiłków w teorii i w praktyce. Mamy wyjścia do restauracji na zdrowe posiłki, zajęcia takie jak nordic walking, na siłowni, aqua aerobik czy zumba. W projekcie bierze udział 30 osób, ale okazuje się, że chętnych jest znacznie więcej. Temat zdrowego trybu życia jest bardzo na czasie. Mamy nadzieję, że uda nam się prowadzić kolejne podobne programy.

Jak wiele osób jest w Państwa Stowarzyszeniu?

Członkami są głównie rodzice i zrzeszonych jest 110 osób. Oczywiście rodzin w Głogowie jest znacznie więcej, ale przynależność do Stowarzyszenia jest dobrowolna. Kto chce korzystać, to się zapisuje. Podopiecznych mamy ponad 120, w niektórych rodzinach jest np. dwójka dzieci z niepełnosprawnością.

Za Wami spory kawałek historii. A jakie macie plany na przyszłość?

Przede wszystkim kontynuacja naszego dorobku. A w planach? Chcemy na przykład powołać stały dom rodzinny, w którym mogłoby zamieszkać od 20 do 30 osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Chodzi o to, aby w pewnym momencie, gdy zabraknie rodziców, nasze dzieci mogły pozostać w znanym sobie środowisku. Prowadzimy już mieszkania chronione i treningowe. Uświadomiły nam, że te osoby mogą funkcjonować poza rodziną, przy zapewnieniu odpowiedniego wsparcia. Mieliśmy obawy jak te mieszkania będą funkcjonować, ale okazuje się że są bardzo potrzebne. Stowarzyszenie ma 36 lat, więc większość tych osób zna się od dziecka, wiedzą komu trzeba pomóc, a kto może pomóc. Dlatego uważamy, że konieczny jest taki dom. Funkcjonują w Polsce domy pomocy społecznej, ale skierowanie do nich pojedynczych osób, byłoby dla nich szokiem. Dobrze byłoby też, aby w Głogowie powstał zakład aktywności zawodowej.

W Głogowie jesteście rozpoznawalni. Często pojawiacie się z Waszymi podopiecznymi na różnych wydarzeniach. Jak często przygotowujecie wystawy?

Na terenie WTZ “Arka” mamy cały czas ekspozycję prac naszych uczestników. Rocznie organizujemy dwie większe wystawy. Jedna podczas Dni Godności w MOK-u, druga przed świętami. Na tej przedświątecznej przedstawiamy dekoracje świąteczne przygotowane przez naszych podopiecznych. Często też zapraszani jesteśmy na różne spotkania integracyjne, kiermasze ozdób, imprezy, gdzie prezentowane są prace, np. „W Cieniu Kolegiaty". Tam gdzie można, pokazujemy możliwości twórcze osób z niepełnosprawnością, także w formie występów wokalno-teatralnych.

PSONI i WTZ “Arka” zapraszają na wernisaż i najbliższą wystawę “Anioły są wśród nas” w dniu 6 grudnia o godz. 11.oo w filii biblioteki miejskiej przy ul. Perseusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska