Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oblodzone chodniki na Gądowie. Starsi ludzie upadają jeden za drugim. Czy musi dojść do tragedii?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Mieszkaniec os. Gądów/Kosmonautów
Do redakcji Gazety Wrocławskiej trafiło nagranie przedstawiające trudności, z którymi od poniedziałku mierzą się mieszkańcy osiedla Kosmonautów na wrocławskim Gądowie. - Starsi ludzie upadają jeden po drugim, lód jest nieposypany aż do przystanku - informują nas mieszkańcy. Kto odpowiada za taki stan i dlaczego nic z tym nie robi?

Oblodzone chodniki przy ul. Drzewieckiego. "Gleba za glebą"

Przy ul. Drzewieckiego we Wrocławiu część chodników przypomina lodowisko. Trudno je obejść, bo najczęściej prowadzą do sklepów lub do położonych wzdłuż bloków. Piesi nie chcą też deptać trawników, na których trawy jest coraz mniej. Żeby sprawnie pokonać kilkaset metrów, przydadzą się łyżwy.

Śnieg i lód na chodnikach sprawiają dyskomfort, ale co gorsza, mogą spowodować zagrożenie zdrowia lub życia. Zwłaszcza na osiedlu Gądów, gdzie duża część mieszkańców to osoby starsze.

- Nieposypany lód przy Drzewieckiego. Starsi ludzie zaliczają glebę za glebą. Ślizgają się aż do przystanku tramwajowego przy ul. Legnickiej. Prawdziwa "kumulacja" jest na schodach, gdzie o upadek niezwykle łatwo - informuje autor przesłanego do nas nagrania.

Zobacz!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Kto jest odpowiedzialny za porządkowanie chodników?

Śnieg z początku tygodnia nie zdążył stopnieć w okresie słońca. Zwilżona skorupa zamieniła się w lodowisko. Mieszkańcy zgłaszają, że część ulic m.in. na osiedlu Żerniki, Bieńkowice czy Gądowie znajdują się pod grubą warstwą lodu. Stwarza to zagrożenie dla samochodów, rowerzystów i pieszych.

Odśnieżaniem gminnych chodników we Wrocławiu zajmuje się m.in. spółka Ekosystem. W sezonie zimowym 2023/24 ma pod sobą 1,5 tysiąca chodników i ponad 100 ścieżek rowerowych. Wykonawcy Ekosystemu są w gotowości do rozpoczęcia prac w danym rejonie Wrocławia w ciągu godziny. Dlaczego więc chodnik przy Drzewieckiego jest oblodzony?

- Warto pamiętać, że odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością dróg wewnętrznych, osiedlowych, zakładowych czy placów przed dworcami kolejowymi autobusowymi odpowiadają zarządcy terenu. Z kolei obowiązek oczyszczania chodników zawsze leży w gestii właścicieli przylegających nieruchomości – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystem.

Za chodnik przy ul. Drzewieckiego odpowiada Spółdzielnia Mieszkaniowa Piast. Niestety, z pracownikiem administracyjnym do godzin popołudniowych nie udało się skontaktować. Bez natychmiastowych reakcji ryzyko wypadków i kontuzji na oblodzonej przestrzeni pozostanie wysokie. Strach pomyśleć, kiedy dojdzie do tragedii.

Gdzie zgłosić taką sytuację?

Należące do miasta drogi i chodniki, na których znajduje się warstwa śniegu i lodu, można zgłaszać do Ekosystemu, który zarządza podwykonawcami w okresie odladzania i odśnieżania.

Aby zgłosić oblodzoną jezdnie należy zadzwonić pod numer 71 75 86 911 lub złożyć wniosek przez internet >>>tutaj<<<.

Należy wybrać opcję "pas drogowy - jezdnia" i dodać opis, że jezdnia może stwarzać zagrożenie. Co więcej, spółka kieruje swoje ekipy na te ulice, o których mowa w największej liczbie wniosków.

Oblodzone chodniki wewnątrz osiedli to z kolei zadanie dla spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy. Ich również warto informować o zaistniałych sytuacjach.

Uważajcie w tym miejscu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska