Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 43. rocznicy kolejarskiej głodówki we Wrocławiu. Przed Dworcem Głównym złożono kwiaty

Janusz Wolniak
Uroczystości 43. rocznicy Protestu Głodowego Kolejarzy we Wrocławiu
Uroczystości 43. rocznicy Protestu Głodowego Kolejarzy we Wrocławiu Janusz Wolniak/Polska Press
Uroczystości 43. rocznicy Protestu Głodowego Kolejarzy we Wrocławiu, które odbyły się w niedzielę (22 października) miały jak zwykle bardzo uroczysty charakter i, mimo niesprzyjającej aury, zgromadziły liczne grono uczestników.

Obchody 43. rocznicy Protestu Głodowego Kolejarzy we Wrocławiu rozpoczęły się w niedzielę (22 października) od mszy św. w kaplicy kolejowej. Uroczystość koncelebrował bp Jacek Kiciński i kapelan kolejarzy ks. Jan Kleszcz. W homilii biskup przypomniał zasługi kolejarskiej Solidarności i legendarnego kapelana ks. Stanisława Orzechowskiego, też uczestnika głodówki.

- Gromadzimy się na Eucharystii, by okazać szacunek dla tych, którzy podjęli się tego dzieła 43 lata temu. Jesteśmy tu, by uświadomić sobie i innym, że w każdej ludzkiej ciemności pojawia się zawsze światło nadziei. Siła narodu zawarta jest w jedności, a życie ludzie ma sens, jeśli niebo jest ostatecznym celem – mówił do zebranych na mszy bp Kiciński.

Po mszy wielu zasłużonych kolejarzy otrzymało odznaczenia państwowe z rąk sekretarza stanu Ministerstwa Infrastruktury Andrzeja Bittela i Prezesa KPP Krzysztofa Mamińskiego oraz odznaczenia związkowe z rąk przewodniczącego Regionu NSZZ Solidarność Dolny Śląsk: Kazimierza Kimso i Henryka Grymela Przewodniczącego Prezydium Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność.

Listy do uczestników uroczystości skierowali: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (odczytał poseł Paweł Hreniak), minister infrastruktury Adama Adamczyk (odczytał sekretarz stanu Andrzej Bittel), Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko (odczytała okręgowa inspektor pracy Małgorzata Łagocka).

W imieniu uczestników głodówki (w 1980 r. głodowały 34 osoby, obecnych na uroczystości było 8) zabrał głos Ewaryst Waligórski, który przypomniał nie tylko głodówkę, ale też okoliczności wyjścia wojsk sowieckich z Polski. Kazimierz Kimso wspomniał o zasługach kolejarzy od czasów odzyskania niepodległości w 1918 roku i apelował o to, by nigdy pamięć o ich walce nie zaginęła.

Przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu pod pomnikiem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy (został przeniesiony przed dworzec po 39 latach stania przy Starej Lokomotywowni, w której głodowali protestujący) dziesiątki delegacji rządowych, samorządowych, związkowych i społecznych złożyło wiązanki kwiatów. Jak zwykle piękną oprawę uroczystości stanowiły bardzo licznie mimo ulewnej pogody, poczty sztandarowe z całego kraju oraz wystawa historycznych zdjęć Wiesława Dębickiego i Janusz Wolniaka pt. "Tory do wolności". Nad całością uroczystości czuwali i prowadzili dolnośląscy związkowcy z kolejarskiej Solidarności: Barbara Miszczuk i Wiesław Natanek.

Przypomnijmy, że protest głodowy kolejarzy we Wrocławiu, w którym brały udział 34 osoby, rozpoczął się 20 października 1980 r. i trwał sześć dni. Protestujący domagali się m.in. uznania przez ówczesne władze tworzącego się na kolei NSZZ Solidarność oraz lepszych warunków pracy i wyższego wynagrodzenia. Głodówka zakończyła się w nocy z 26 na 27 października podpisaniem porozumienia ze stroną rządową, ale zostało ono zerwane już w listopadzie 1980 r. Po tym wydarzeniu kolejarze nie podjęli już głodówki, lecz protestowali w inny sposób m.in. przychodząc do pracy nie w mundurach, ale w ubraniach cywilnych.

Uroczystości 43. rocznicy Protestu Głodowego Kolejarzy we Wrocławiu

Obchody 43. rocznicy kolejarskiej głodówki we Wrocławiu. Prz...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska