Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł MPK: Policjanci zrobią porządek w autobusach i tramwajach

Marcin Torz
fot. Mikołaj Nowacki
Dość zniszczeń i aktów wandalizmu w pojazdach komunikacji miejskiej. MPK wypowiada wojnę chuliganom i zaprasza policjantów do autobusów i tramwajów. - Umundurowany funkcjonariusz w tramwaju i autobusie - do takiego widoku wkrótce przywykną wrocławianie - pisze wrocławskie MPK w komunikacie wysłanym do mediów. MPK wraz z policją chcą poprawić komfort pasażerów podejmując walkę z piciem alkoholu w pojazdach komunikacji miejskiej, wulgaryzmami, wandalizmem czy paleniem papierosów na przystankach - czytamy dalej.

Wszystkie te negatywne zjawiska są przedmiotem skarg wpływających do przewoźnika.

- Sami moglibyśmy tylko bezradnie rozkładać ręce w walce z alkoholem czy agresywnymi pasażerami. Dzięki tej współpracy mamy realne szanse na wyeliminowanie tych zachowań z pojazdów MPK - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK.
Patrole pojawiły się w MPK w ubiegłym tygodniu. Są już pierwsze efekty tej współpracy - 100-złotowe mandaty za picie alkoholu w autobusie. Ale kary mogą być większe.

Nawet do 500 zł jednorazowo. W sumie autobusy i tramwaje patroluje kilkudziesięciu policjantów. Spotkać ich będzie można w każdym miejscu we Wrocławiu, gdzie dojeżdża MPK i praktycznie przez całą dobę.

- Obecnie zaczęliśmy od popołudniowych patroli, tak by pasażerowie przywykli do widoku munduru w MPK. Będzie można nas spotkać w różnych miejscach i o różnej godzinie, tak, że pijani czy agresywni pasażerowie, którzy będą zakłócać spokój pozostałych podróżnych, nie będą w stanie na omijać - mówi Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji.

Z czasem funkcjonariusze mają stać się mniej widoczni - patrole będą nieumundurowane, co dodatkowo przyniesie efekt prewencyjny. Policjanta nie będzie widać, ale będzie można się go spodziewać w każdym pojeździe. MPK liczy także na pomoc podczas trudnych kontroli biletowych.

- Czasem osoba kontrolowana nie chce okazać dokumentu, mimo, że przewoźnik ma ustawowe prawo do spisania na tej podstawie danych osobowych pasażera podróżującego bez biletu. Wtedy prosimy o interwencję policję, czekamy na jej przyjazd. Kiedy ludzie zobaczą, że za kontrolerem stoi mundur, nie będą mieli wątpliwości, że dowód należy okazać - podkreśla rzecznik MPK.

W sumie w akcji bierze udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Patrole policji będą lotne. Ale wiadomo, że do częstszego dozoru wytypowano linie, w których najczęściej do aktów wandalizmu. Czyli np. 3 i 5 (gdy jadą przez ul. Traugutta), 10 (gdy jedzie przez ul. Sienkiewicza) czy autobus 134 (Nowy Dwór).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska