Nowy Kwadrat to kolorystyczny negatyw pierwszego budynku. To, co było grafitowe, jest białe, i odwrotnie. Elewacja jest ciemna, a loggie są jasne.
Wzory, motywy i geometryczne kształty na elewacjach są dziś często wykorzystywane przez architektów. We Wrocławiu ten trend jest wyraźnie widoczny i rozwija się w szybkim tempie. – Porządkujące przestrzeń patterny były popularne w latach sześćdziesiątych, teraz wracają w wielkim stylu. My przywiązujemy do nich niezwykłą wagę, ponieważ tworzą niebanalne i przyciągające uwagę elewacje. To nasz pomysł na nowoczesną architekturę miejską – przyznaje Artur Szczepaniak, założyciel i projektant główny pracowni AP Szczepaniak, która zaprojektowała Kwadrat.
Jednorodne i wyraźne wzory niegdyś były znakiem rozpoznawczym architektury biurowej, dziś coraz częściej pojawiają się na budynkach mieszkalnych i aparthotelowych. Oprócz Kwadratu przykładami z Wrocławia są m.in. Nowa Manufaktura (ul. Kościuszki) i Starter III (skrzyżowanie ul. Borowskiej i Dyrekcyjnej).
Charakterystyczny wzór przyniósł Kwadratowi rozgłos nie tylko we Wrocławiu, ale także na arenie międzynarodowej. W 2019 roku projekt zdobył nagrodę Award Winner w prestiżowym międzynarodowym konkursie European Property Awards.
Na etapie projektowania ważne było, aby bryła korespondowała z otoczeniem. Należało pamiętać, że w pobliżu osiedla stoi ceglany budynek Centrum Historii Zajezdnia. – Ceramiczne, szkliwione płytki klinkierowe na elewacji nawiązują do industrialnego charakteru Zajezdni oraz budynków mieszkalnych w najbliższym sąsiedztwie – wyjaśnia Artur Szczepaniak. – Z drugiej strony chcieliśmy podkreślić specyfikę tego obszaru. Okolica jest popularną i dynamicznie rozwijającą się częścią Wrocławia. Wobec tego postawiliśmy na monochromatyzm. Grafitowo-biała elewacja, elementy stali i szkła dodały Kwadratowi nowoczesnego wyglądu – tłumaczy.
W nowym, 5-piętrowym budynku, jest 158 mieszkań o wielkości od 22 do 105 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4. Wszystkie posiadają balkony lub loggie z deską tarasową w standardzie. W halach garażowych przygotowano 168 miejsc postojowych. Na terenie osiedla znajdują się plac zabaw, zielone patio i stojaki na rowery. Drzwi do budynków są w nowoczesnym systemie „hands free”, rozpoznającym mieszkańców i umożliwiającym otwieranie bez użycia klucza.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?