Nowa szkoła i centrum edukacyjne w Pałacu Brzezina pod Wrocławiem

Materiał informacyjny SPECTRUM PROGRESS
Już we wrześniu pierwsze zajęcia w Montessori Farm School – prywatnej szkole podstawowej i liceum. Pałac w Brzezinie znów zatętni życiem – od nowego roku szkolnego ruszą w nim zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat. W ramach projektu Montessori Farm School powstanie zagroda dla kóz, kurnik, szklarnia z hydroponiką, warsztat stolarski, a w pałacowym parku ścieżki edukacyjne. Szkoła będzie realizowała międzynarodowy, dwujęzyczny program edukacyjny. Będą się tutaj spotykać uczniowie klas 1-8 i licealiści uczący się w edukacji domowej. Szkołą macierzystą jest oddział w Mokronosie Górnym – International Montessori Academy.

Po wojnie pałac w Brzezinie został zaadaptowany na cele oświatowe, przez wiele lat znajdowała się w nim szkoła. Potem go sprywatyzowano, został kupiony przez prywatnego przedsiębiorcę i wyremontowany – na początku XXI znajdował się w nim hotel, restauracja i centrum konferencyjne. Teraz zespół pałacowy wraca do celów edukacyjnych, choć w zupełnie nowej formie: prywatnej szkoły i Centrum Edukacyjnego Montessori Farm School Brzezina.

Założycielem szkoły jest firma Spectrum Progress sp. z o. o.

Spectrum Progress od 15 lat zajmuje się edukacją – dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi modelowe przedszkole i szkołę Montessori w Mokronosie Górnym, Fundację Spectra oraz International Montessori Institute. Organizuje szkolenia, warsztaty i półkolonie. Od września uruchamia Montessori Farm School Brzezina, które ma na celu propagowanie postaw ekologicznych i przedsiębiorczości wśród dzieci i młodzieży, a także budowanie społeczności lokalnej.

Ekologia na pierwszym planie

Głównym celem stworzenia centrum edukacyjnego jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych – zwłaszcza związanych z szeroko pojętą edukacją. Montessori Farm School Brzezina będzie nie tylko organizować zajęcia dla uczniów, ale także pokazywać dobre praktyki, podpowiadać innym szkołom jak założyć przyszkolną szklarnię czy uprawy na podwyższonych grządkach.

– Doskonale wiemy, że współczesne dzieci kozę czy konia widzą pierwszy raz dopiero w ogrodzie zoologicznym. Zmienia się wieś, na której coraz częściej nie spotkamy już zwierząt hodowlanych. Chcemy pokazać dyrektorom i nauczycielom, jakie są możliwości i jakie korzyści w procesie edukacyjnym niesie stworzenie na przykład kompostownika czy kurnika – opowiada Ewelina Donatti, prezeska zarządu Spectrum Progress sp. z o.o. - spółki, która prowadzi centrum edukacyjne.

W maju w centrum edukacyjnym miał już miejsce pierwszy, pilotażowy projekt ekologiczny. Uczniowie z czterech szkół we współpracy z różnymi organizacjami stworzyli z roślin oczyszczających środowisko wyspy fitoremediacyjne, które umieszczono na powierzchni pałacowego stawu.

Edukacja domowa – spotkajmy się!

Montessori Farm School Brzezina już od września będzie regularnym miejscem spotkań dla dzieci uczęszczających do klas 1-8 oraz licealistów w edukacji domowej. Szkołą macierzystą jest oddział w Mokronosie Górnym. Uczniowie będą mogli tutaj w niezwykłych okolicznościach przyrody realizować podstawę programową, ale przede wszystkim prowadzić wspólne projekty na terenie farmy. Opieka nad zwierzętami, uprawa roślin, sala doświadczalna energii odnawialnej czy laboratorium chemiczne stoją przed nimi otworem. Na terenie farmy będą się także uczyć przedsiębiorczości, prowadząc własne mikrobiznesy, zwłaszcza skierowane do społeczności lokalnej.

- Metoda Marii Montessori, na której opieramy program nauczania w naszej szkole, zakłada rozwój potencjału dziecka przez doświadczanie. Widzimy tego wspaniałe efekty u naszych uczniów, dlatego chcemy pokazać to szerszej grupie młodzieży, także tej niezwiązanych z Montessori. Bez wątpienia jest to nasza misja. Zresztą szkoła-farma to właśnie pomysł Marii Montessori na edukację młodzieży w wieku 12-18 lat – wyjaśnia Ewelina Donatti.

Uczniowie Montessori Farm School Brzezina będą realizować program zgodny z podstawą programową (przy współpracy Centrum Nauczania Domowego) oraz dwujęzyczny międzynarodowy program Montessori, z dostępem do platformy edukacyjnej i możliwością konsultacji z nauczycielami. Różnica między konwencjonalnym programem edukacyjnym będzie jednak zasadnicza: to dzieci będą odpowiedzialne za swój proces edukacyjny, a kadra nauczycielska za inspirowanie młodych ludzi do podejmowania wyzwań, rozwijania swoich pasji i spełniania marzeń.

Edukacja dostosowana do zmieniającego się świata

Nieustannie zachodzące zmiany, niemalże we wszystkich obszarach życia, wymagają stałego podnoszenia poziomu wykształcenia i poszerzania swoich kompetencji, aby jak najlepiej przystosować się do ciągle zmieniającej się i nieco nieprzewidywalnej rzeczywistości, a także sprawnego wykorzystywania możliwości, jakich dostarczają nowoczesne technologie. Międzynarodowy program Montessori odpowiada na potrzeby zmieniającego się świata, a jego absolwenci stają się tzw. Lifelong learners, czyli uczącymi się przez całe życie.

Program jest realizowany w formie projektów przy wykorzystaniu różnorodnych metod edukacyjnych, m.in. Immersion, Inquiry-based learning, metody TBL i CLT. Let’s Immerse in English, czyli immersja - język angielski jest przyswajany wszystkimi zmysłami, a nauka nie jest typową lekcją. Dzieci doświadczają języka obcego w codziennych sytuacjach życiowych, w zabawie, na spacerach, podczas posiłków i zajęć. Inquiry-based learning to uczenie przez pytanie, polegające na wzbudzeniu w dzieciach zainteresowania i aktywizowaniu ich do szukania odpowiedzi na pytania. Metoda TBL, czyli Task Based Learning to używanie autentycznego języka oraz wykonywanie określonych projektów w języku angielskim, natomiast CLT (Communicative Language Teaching) zakłada naukę przez nieustanną komunikację, podczas której uwaga skupiana jest na mówieniu, a nie na eliminowaniu błędów językowych.

Nie tylko natura – nowoczesne technologie również!

Choć założenia edukacji Montessori zostały ukształtowane wiele lat temu, nie jest to metoda przestarzała. W programie znajdują się także zajęcia związane z nowoczesnymi technologiami – ważne, aby młody człowiek wiedział, które technologie są wartościowe i jak z nich mądrze korzystać.

Założyciel Montessori Farm School Brzezina, czyli spółka Spectrum Progress, od zeszłego roku współpracuje z Dolnośląskim Centrum Druku 3D, prowadzi także zajęcia technologiczne na terenie Wrocławia. Oferuje m.in. zajęcia z druku 3D (Edu3dkacja), programowania w języku C++, Unity, Roblox czy elektroniki Arduino oraz zajęcia z arytmetyki mentalnej. Wszystkie te zajęcia będą dostępne także dla uczniów Montessori Farm School Brzezina.

Współpraca z lokalną społecznością

Z centrum edukacyjnego skorzystają nie tylko uczniowie w edukacji domowej czy uczniowie Międzynarodowej Akademii Montessori, która jest szkołą macierzystą. Nowe miejsce edukacyjne na mapie Wrocławia i okolic to ciekawa propozycja dla mieszkańców całej Aglomeracji Wrocławskiej. – Na zajęcia zapraszamy wszystkich z okolic Wrocławia, Kątów Wrocławskich czy Środy Śląskiej. Szczególnie chcemy otworzyć się na lokalną społeczność, zaprosić dzieci ze szkół i przedszkoli z gminy Miękinia, gdzie znajduje się pałac oraz rodzimej gminy, gdzie mieści się nasza szkoła, czyli gminy Kąty Wrocławskie. Oferta zajęć będzie naprawdę szeroka i mam nadzieję, że inne placówki edukacyjne, także te z dalszych rejonów, z chęcią z niej skorzystają – przekonuje założycielka Montessori Farm School Brzezina.

Wśród propozycji zajęć edukacyjnych znajdują się te związane z ekologią i bioróżnorodnością, np. zwiedzanie zagrody dla kóz i zajęcia z pielęgnacji tych zwierząt, warsztaty w pasiece, zajęcia poświęcone ekologicznej hodowli kur i zakładaniu kompostownika, warsztaty dotyczące segregacji odpadów. W ofercie znajdzie się również poznawanie różnych rodzajów źródeł energii odnawialnej, eksperymenty chemiczne, badania wody i obserwacje pogody w stacji meteorologicznej oraz udział w procesie produkcji olejków eterycznych czy przetworów z prowadzonych przez uczniów upraw. Nie braknie także zajęć malarskich, ceramicznych, stolarskich i ogólnie artystycznych związanych m.in. z upcyclingiem i downcyclingiem.

Szeroki wachlarz zajęć skierowany jest głównie do przedszkoli i szkół. Jednak na zajęcia będzie się można zapisać także indywidualnie, zwłaszcza w okresie ferii i wakacji, kiedy organizowane będą półkolonie. Więcej szczegółów, oferowany program zajęć i aktualności będzie można wkrótce znaleźć na stronie internetowej Akademii, a także w mediach społecznościowych – Facebook, Instagram.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska