Nasza Loteria

Nowa elektrociepłownia pod Wrocławiem. Ma spalać śmieci

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Jedna z istniejących już w Polsce elektrociepłowni Fortum spalająca odpady.
Jedna z istniejących już w Polsce elektrociepłowni Fortum spalająca odpady. Fortum
Budowę elektrociepłowni OdNova spalającej paliwo pochodzące z odpadów nie nadających się do ponownego wykorzystania planuje Fortum. Instalacja ma powstać pod Wrocławiem, u zbiegu dróg S8 i DK 98, na terenie gminy Wisznia Mała i spalać nawet 200 tysięcy ton odpadów rocznie. Jej szacowany koszt to około 700 mln złotych.

Teren budowy nowej elektrociepłowni wybrano z powodu jego oddalenia od zabudowań, a jednocześnie bliskości głównych dróg. Ze względu na niewielką odległość (ok. 5 km) od wrocławskiej sieci ciepłowniczej, możliwe ma być też przyłączenie do niej nowej instalacji.

- Jesteśmy przekonani, że aglomeracja wrocławska jako dynamicznie rozwijający się region potrzebuje nowych, ekologicznych źródeł energii oraz efektywnego systemu zagospodarowania odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Jednym z możliwych rozwiązań jest właśnie elektrociepłownia, wykorzystująca paliwo alternatywne na bazie odpadów pozostałych po sortowaniu. Zamiast trafiać na wysypiska, odpady mogą służyć do produkcji użytecznej energii. Projekt EC OdNova jest na etapie przygotowawczym, a decyzja o realizacji inwestycji będzie możliwa po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, ofert od kluczowych dostawców oraz po przeprowadzeniu działań informacyjno-konsultacyjnych - mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Elektrociepłownia już za cztery lata. Dla kogo praca, ciepło i prąd?

Fortum chce rozpocząć budowę elektrociepłowni w 2023 roku, a uruchomienie obiektu planuje już dwa lata później. Elektrociepłownia o mocy ok. 51 MWt ma produkować ciepło wystarczające dla około 35 tys. mieszkańców Wrocławia, a także okolicznych gmin, jeżeli zostaną podłączone do sieci Fortum. Nowa instalacja pozwoli także wytworzyć 130 GWh energii elektrycznej rocznie. To tyle prądu, ile statystycznie zużywa 45 tys. mieszkań. Instalacja kosztować może około 700 mln złotych.

Jak przekonują przedstawiciele Fortum, wykorzystanie paliwa alternatywnego oznacza możliwość zaoferowania konkurencyjnych cen w zakresie przetworzenia odpadów wytwarzanych lokalnie i szansę na ograniczenie wzrostu tzw. opłaty śmieciowej ponoszonej przez mieszkańców. W tego typu elektrociepłowni przetwarza się tę frakcję odpadów, której nie można już poddać recyklingowi. Po obróbce w sortowni powstaje bezwonny i suchy materiał o nazwie RDF (z ang. Refuse-Derived Fuel), który można przetworzyć na ciepło i energię elektryczną, zamiast składować na wysypisku.

Nowa inwestycja to także korzyści dla gminy Wisznia Mała w postaci wpływów do budżetu oraz nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców.

- Gmina poprowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Z uwagi na położenie działki na południowo-wschodnim krańcu Gminy w węzłach dróg S 8 i DK 98 i w bezpośrednim sąsiedztwie Gmin Wrocław i Długołęka będziemy współpracować z naszymi sąsiadami w tym postępowaniu - mówi Jakub Bronowicki, wójt Wiszni Małej.

Fortum powołuje się na raport ekspertów Politechniki Wrocławskiej

Aglomeracja wrocławska potrzebuje elektrociepłowni odzyskującej energię z wytwarzanych przez mieszkańców odpadów. Na taki wniosek płynący z raportu opracowanego przez ekspertów Politechniki Wrocławskiej powołuje się Fortum.

– Instalacje termicznego przetwarzania odpadów pozwalają ograniczyć składowanie odpadów i stanowią domknięcie gospodarki obiegu zamkniętego, odzyskując energię zgodnie z tzw. hierarchią postępowania z odpadami. Inaczej mówiąc wykorzystują pozostałości po sortowaniu, które nie nadają się już do ponownego wykorzystania ani materiałowego odzysku, co w żaden sposób nie kłóci się ze wzrostem poziomów recyklingu. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na tego typu instalacje w województwie dolnośląskim, to z naszych analiz wynika, że należałoby wybudować dwie: jedną w rejonie Wrocławia, a drugą w środkowo-zachodniej części województwa - mówi dr inż. Emilia Den Boer z Politechniki Wrocławskiej, współautorka raportu „Wyzwania związane z GOZ na przykładzie Wrocławia”.

We Wrocławiu wytwarza się 326 tys. ton śmieci rocznie, z tego 193 tys. ton to odpad nienadające się już do dalszego odzysku. W całym województwie wytwarza się ponad 1 mln 155 tys. ton śmieci, a ponad 700 tys. ton to odpad nienadający się już do dalszego odzysku. Do planowanej instalacji Fortum trafi około 200 tys. ton. Dla porównania: to tak jakby śmieci przestało wytwarzać 400 tysięcy mieszkańców aglomeracji wrocławskiej.

Będą konsultacje z mieszkańcami

Fortum zapowiada dialog z mieszkańcami, co znalazło odzwierciedlenie w porozumieniu, jakie z firmą podpisali przedstawiciele Wrocławia i Wiszni Małej. Dokument ma zapewnić gminom i jej mieszkańcom m.in. przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych wykraczających poza wymagania ustawowe, w tym spotkań informacyjno-konsultacyjnych z mieszkańcami oraz przedstawicielami mediów, organizacji ekologicznych i pozarządowych.

- Mamy świadomość, że inwestycje dotyczące energetyki czy zagospodarowania odpadów wiążą się z dużym zainteresowaniem. Jesteśmy otwarci na dialog. Podobne instalacje na świecie stają się często miejscowymi atrakcjami. Mają ciekawą architekturę, ścieżki edukacyjne lub ogólnodostępne tereny rekreacyjne. W Kopenhadze jest nawet stok narciarski. Chociaż EC OdNova będzie oddalona od osiedli mieszkalnych, to jednak zależy nam, aby była ciekawym i przyjaznym obiektem. Chcemy korzystać z najlepszych światowych wzorców, ale dopasować obiekt do oczekiwań mieszkańców. Będziemy z nimi na ten temat rozmawiać w trakcie przygotowania inwestycji - zapowiada Piotr Górnik z Fortum.

W Europie funkcjonuje ponad 450 instalacji odzyskujących prąd i ciepło z odpadów nienadających się do recyklingu, w tym także w Polsce, m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Zabrzu czy Białymstoku. Wśród nich są instalacje należące do Fortum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec Wrocławia

Polecam świeżą lekturę dla tych wszystkich, którzy w dalszym ciągu twierdzą, że spalanie są nam potrzebne, są bezpiecznie i jak to PRowo określa Fortum "ekologiczne".

https://zerowasteeurope.eu/2021/05/zwe-debunks-extending-ets-to-mswi/

Szanowni Państwo, problem zanieszczyszczeń wynikacjących z usytuowania planowanej Spalarni nie będzie wyłącznie problemem północno-wschodniej części wrocławia. Przy dobrych wiatrach, taki 80m komin swoim zasięgiem sięgnie nawet 10km.

Mieszkańcy Wrocławia i okolic - obudźcie się zanim będzie za późno.

Świadomych mieszkańców Wrocławia i okolic zachęcam do wzięcia udziału w proteście:

https://www.petycjeonline.com/stop-spalarni-wroclaw-dlugoleka-wisznia

T
Toksyczna spalarnia

http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/polska/6725-jak-truje-spalarnia-ktora-miala-byc-najbezpieczniejsza-w-ue-raport-toxicowatch-najnowsze-slajd-kafelek.html

G
Gość
13 maja, 15:58, Dzieje się:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=495938618421980

Link został usunięty albo nie działa poprawnie - czy możesz wrzucić ponownie?

G
Gość

Wydajność spalarni ma osiągnąć 200 mln ton rocznie - dioksyny i furany to substancje zabójcze, rakotwórcze, powodujące wieloletnie zanieczyszczenie środowiska wraz ludźmi i ich domostwami, przedszkolami o zasięgu od PSIEGO POLA aż po KRZYKI.

Cały WROCŁAW odczuje skutki tej inwestycji, a pieniądze z podatków trafią do wójta Gminy Wisznia Mała. Jaka z tego korzyść dla mieszkańców którzy pozostaną ze zniszczoną fauną i florą?

Ponadto poziom wód gruntowych jest skazany na degradację, bo planowane jest zasilenie wodą z własnego ujęcia. Wszyscy mieszkańcy którzy korzystają z ekologicznych studni i prywatnych ujęć wody oraz cala gospodarka środowiskowa to odczuje - zabraknie wody!

Jeszcze jest czas na reakcję i zbudowanie świadomości mieszkańców.

G
Gość

Na wczorajszym moderowanym spotkaniu z mieszkańcami Fortum odpowiedziało na zadane przez siebie pytania wykorzystując niemal cały czas na spotkanie.

Fortum nie odpowiedziało bezpośrednio na żadne pytanie zadane przez mieszkańców. Dlaczego?

Otóż w tej inwestycji nie chodzi o powstanie elektrociepłowni tylko SPALARNI ŚMIECI I ODPADÓW dostarczanych wielotonowym transportem (kilkadziesiąt aut dziennie) i składowaniem odpadów przez 5 dni przed ich SPALENIEM. Tylko te informacje udało się uzyskać podczas "cząstkowych odpowiedzi", "nawiązania do zadanych pytań w oknie czatu na youtube".

Niech mieszkańcy Gmin WROCŁAW, WISZNIA MAŁA (która zatwiedziła tę inwestycję na swoim terenie) oraz GMINY DŁUGOŁĘKA wiedzą o tym, że CHODZI O SPALARNIE ODPADÓW za 700 MLN złotych a nie o coś innego.

FORTUM przyznało w rozmowie, że nie jest planowane zasilenie energią okolicznych gmin ponieważ BĘDZIE ONA ZBYT DROGA I ZNACZNIE PRZEWYŻSZY KOSZT DOTYCHCZASOWYCH PIECÓW KOPCIUCHÓW, INSTALACJI GAZOWYCH, i INNYCH PIECÓW KTÓRE SĄ U|ZYWANE OBECNIE.

Zatem to nie prawda że ta inwestycja ma służyć mieszkańcom.

TO SĄ INFORMACJE Z PIERWSZEGO ŹRÓDŁA ze spotkania które odbyło się 17go maja o godz 1700.-- 19.30 udostępnionego na serwisie youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=un1Wf9uzrik

T
Tom Tom

Status na 15 maj 2015 przedstawia się nastepująco:

Stczeń - Listopad 2020:

Studium uwarunkowań rozwoju przestrzennego gminy Wisznia Mała oraz planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Wisznia Mała nie przewiduje budowy żadnych OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH, jedyną dopuszczalną inwestycją ma być Centrum Logistyczne.

Informacja potwierdzona z kierownikiem budowy drogi dojazdowej do domniemanego Centrum Logistycznego - bezpośrednio, bez polityki i medialnej ściemy.

5ty Listopada 2020 - zmiana Studium uwarunkowań rozwoju przestrzennego gminy Wisznia Mała

30 Listopada 2020 - zmiana planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wisznia Mała.

Normalnie potrzeba od kilku do kilkunastu m-cy na ZATWIERDZENIE takich zmian w MPZP, ale NIE W TYM PRZYPADKU - najwyraźniej ktoś za to odpowiada.

17 maja 2021 - doszło już do trzech spotkań z przedstawicielami FORTUM i mieszkańcami gmin. Region zamieszkuje ponad 1 milion mieszkańców natomiast na spotkaniach było 60 osób włącznie z przedstawicielami FORTUM.

Dla ścisłości: F-a Fortum ma wątpliwą płynność finansową, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o zakontraktowaniu takiej firmy oraz zablokowaniu wszelkiej zw. z tym tematem komunikacji do mieszkańców okolicznych społeczności domków jednorodzinnych tj. Ramiszów Przylesie (siedziba Rafała Dutkiewicza), Pawłowic, Ramiszów pozostaje niewyjaśnione.

Z dostępnych informacji wynika, że mieszkańcy zostali oszukani i niepoinformowani o zaistniałych zmianach w planach zagospodarowania przestrzennego.

G
Gość

Agencja Ochrony środowiska USA (EPA)

Jaka ilość dioksyny jest "bezpieczna"? EPA odpowiada: Dla zagrożenia rakiem? Trzysta do 600 razy mniej niż my wszyscy bierzemy każdego dnia. Dla nierakowych zagrożeń? Dziesięć do sto razy mniej niż my wszyscy bierzemy każdego dnia.

"Ponowna ocena dioksyn" przez EPA podnosi kluczowe dla polityki społecznej pytanie: Jak dużo dodatkowych dioksyn jest do zaakceptowania w środowisku?. Dla nas odpowiedź wydaje się jasna: zero. Aby chronić zdrowie publiczne nie można sobie pozwolić na żadne nowe źródła, a obecne źródła muszą być wyraźnie zredukowane.

G
Gość

DIOKSYNY GROŹNIEJSZE NIŻ PRZYPUSZCZANO

Peter Montague, PhD raport Agencji Ochrony Środowiska USA

http://www.zb.eco.pl/inne/spalarni/dioks.htm

G
Gość
13 maja, 21:28, Pawel:

Gazeta wrocławska kasuje niewygodne komentarze do artykułu sponsorowanego. Przy osiedlach mieszkalnych próbują zbudować zakład trujący okolicznych mieszkańców.

http://wydawnictwa.pzh.gov.pl/roczniki_pzh/files/pzhissues/id64/DIOKSYNY_W_PROCESIE_SPALANIA_ODPADOW_KOMUNALNYCH_-_ZAGROZENIA,_NORMY,_AKTUALNA_SYTUACJA,_PRZECIWDZIALANIE.pdf

G
Gość
13 maja, 10:30, Usunąć szkodnika:

Fortum to fińska firma.Oni mają rylko wydoić kasę. Rozgrabili MPEC i szukają teraz nowego jelenia.Dupkiewicz zarobił na sprzedaży MPECu, teraz kolej na jacusia.

Jak truje spalarnia, która miała być najbezpieczniejsza w UE (raport ToxicoWatch)

http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/polska/6725-jak-truje-spalarnia-ktora-miala-byc-najbezpieczniejsza-w-ue-raport-toxicowatch-najnowsze-slajd-kafelek.html

O
Olka

Dlaczego to wszystko wychodzi tak późno, podobno na tym etapie będzie bardzo ciężko by to zablokować, nawet gmina Długołęka wiedziała o tej inwestycji od prawie roku, mają ludzi za nic, nabrali wody w usta i obserwują co się będzie działo. To czyste chamstwo ze strony gminy Wisznia Mała i Wrocławia. Parę lat temu prezydent Dutkiewicz powiedział stanowcze NIE dla spalarni we Wrocławiu, a teraz co robią? Konsultacje społeczne? jakie konsultacje, tego tak nie można nazwać, ta firma wie że sprawy zaszły tak daleko że mieszkańcy to sobie mogą pffff i śmieją się w twarz.

P
Pawel

Gazeta wrocławska kasuje niewygodne komentarze do artykułu sponsorowanego. Przy osiedlach mieszkalnych próbują zbudować zakład trujący okolicznych mieszkańców.

D
Dzieje się

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=495938618421980

S
Stop Hejt

Ciekawe, bardzo ciekawe. W gminie Wisznia elektrociepłownia, W gmienie Długołęka elektroodpady... niedługo, już za parę lat poznamy kolejnych lokalnych Obajtków :) Problem w tym, że Ci Wójtowie odejdą a problem zostanie już na zawsze. Dlaczego mniejsze ościenne gminy Wrocławia mają brać na siebie brud i smród miasta? Mieszczuchy naprodukowały niech mieszczuchy w granicach swojego miasta to sobie utylizują. Będą wam, lokalnym mieszkańcom wciskać każdą możliwą bajkę o miejscach pracy o korzyściach płynących z inwestycji, dostaniecie "gwiazdkę z nieba" do czasu wbicia pierwszej łopaty pod budowę... :)

P
Piotr

Gorąca dyskusja na:

https://www.facebook.com/gminniaktywisci/

https://www.facebook.com/100130588126827/posts/323111922495358/?sfnsn=mo

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska