Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy wezmą polską młodzież na praktyki

Alina Gierak
Daniel Niewiadomski nie wybiera się na praktyki do Niemiec
Daniel Niewiadomski nie wybiera się na praktyki do Niemiec fot. Macin Oliova Soto
Niemy chcą brać naszą młodzież na praktyki. Uczniowie ze Zgorzelca, Jele-niej Góry, Lubania, Bolesławca i innych miast położonych blisko zachodniej granicy z uwagą przyglądają się ofercie. Faktycznie, jest kusząca.

Polski nastolatek może u Niemców uczyć się za darmo i mieć płatne praktyki zawodowe. Będzie mógł zarobić miesięcznie od 350 do 700 euro. Aby wyjechać na praktyki, trzeba mieć co najmniej 16 lat i znać język niemiecki. Polski uczeń będzie chodził do szkoły zawodowej oraz spędzał na praktykach w niemieckim zakładzie dwie trzecie tygodnia. Umowę podpisuje się na 3 lata lub 3,5 roku w zależności od zawodu. Poszukiwani są m.in. kucharze, hotelerze, elektronicy i mechanicy.

Akcja ruszyła już w Turyngii. Ale Jutta Rapp z niemieckiego biura Transnational-Dual w Suhl nie ukrywa, że będą chcieli dotrzeć do młodzieży z całej zachodniej ściany Polski, a także do Czech. Wszystko zależy od tego, czy pilotażowy program się sprawdzi i jakie będzie zainteresowanie polskiej młodzieży. Na Dolnym Śląsku już wiedzą o akcji.

- Ukończenie szkoły zawodowej w Niemczech daje zupełnie inne perspektywy - mówi z nadzieją Jacek Wyborski, 17-latek z Jeleniej Góry, uczeń szkoły zawodowej nr 1. - Z pewnością dostanę tam legalną, dobrze płatną pracę - twierdzi z optymizmem.

Za granicę nie wybiera się Daniel Niewiadomski z Jeleniej Góry. Uczy się na sprzedawcę w jeleniogórskiej szkole Amicus. Będzie też umiał obsługiwać wózki widłowe i znał się na magazynowaniu. Jest pewny, że znajdzie pracę w Polsce.

Krzysztof Zaborski, dyrektor Amicusa, widzi w propozycji Niemców zagrożenie i konkurencję. We wrześniu rusza z nowością - klasami zawodowymi dla dorosłych. Kto ukończy jego szkołę, będzie miał poszukiwany zawód, umiał po niemiecku i czesku oraz miał papiery poświadczające umiejętności. Uczniowie Amicusa mają zapewnione płatne praktyki u lokalnych rzemieślników. Czy to wystarczy, aby nie uciekli do Niemiec?

- Ważna jest gwarancja zatrudnienia - mówi Zaborski. - W Polsce polikwidowano zawodowe szkoły przyzakładowe i teraz odczuwamy brak dobrych fachowców - dodaje.

Sceptycznie patrzą na pomysł w Zgorzelcu. W miejscowym Zespole Szkół Zawodowych im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego dwa lata temu utworzyli nowe kierunki: architektura krajobrazu oraz opieka nad seniorami. Uczniowie mieli nawet praktyki w Niemczech. Ale pracy na zachodzie nie dostali żadnej.

Po 1 maja w 2011 roku będzie na to szansa, bo we wschodnich landach brakuje rąk do pracy, zwłaszcza w zawodach rzemieślniczych. Mają niż demograficzny, zaś ambitniejsi, młodzi Niemcy wyjeżdżają na zachód swojego kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

System kształcenia proponowany przez Niemców łączy zajęcia teoretyczne z praktycznymi w niemieckich przedsiębiorstwach

System kształcenia proponowany przez Niemców łączy zajęcia teoretyczne z praktycznymi w niemieckich przedsiębiorstwach. Dzięki środkom z Unii Europejskiej nauka jest bezpłatna dla wszystkich uczestników projektu. Ponadto praktykant otrzyma wynagrodzenie za pracę i może liczyć na pomoc w znalezieniu zakwaterowania oraz wsparcie finansowe przez 3,5 roku nauki. Osoby chętne do udziału w projekcie powinny mieć 16-25 lat i poświadczoną dokumentem znajomość niemieckiego na poziomie B1, czyli średnio zaawansowanym. Poza tym należy przedłożyć świadectwo ukończenia gimnazjum, technikum lub liceum ogólnokształcącego, CV ze zdjęciem i list motywacyjny. Poszukiwani są uczniowie w zawodach: mechanik samochodowy, pracownik salonu samochodowego, piekarz, tapicer, kucharz, pracownik restauracji, pracownik hotelu, szwacz. Więcej informacji w internecie: www.prywatna-szkola.pl. oraz [email protected], tel. +49 36 81 45 75 47.

Czy niemiecka oferta dla uczniów sprawi, że z Polski znikną dobrzy fachowcy? Komentuj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska