Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemal 114 mln złotych na poprawę jakości kształcenia zawodowego - podsumowanie

Redakcja
Niemal 114 mln złotych na poprawę jakości kształcenia zawodowego - podsumowanie
Niemal 114 mln złotych na poprawę jakości kształcenia zawodowego - podsumowanie Jakub Pikulik
Ponad 70 tysięcy uczniów z 251 dolnośląskich szkół o profilu zawodowym w ciągu pięciu lat skorzystało z bezpłatnych praktyk, wyjazdów, kursów podnoszących ich kwalifikacje i konkurencyjność na rynku pracy. Dzięki temu jakość kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku osiąga nowy, praktyczny wymiar, a gospodarka regionu zyskuje lepiej przygotowaną kadrę. Dobiega końca jeden z najważniejszych programów Samorządu Wojewódzkiego dofinansowanych ze środków europejskich.

28-29 maja w Starej Kopalni w Wałbrzychu odbędzie się konferencja podsumowująca projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II”, w której uczestniczyć będzie Cezary Przybylski, marszałek województwa.

 

Projekt realizowany był od stycznia 2011 roku, oficjalnie zakończy się w czerwcu 2015 roku. Jego łączna wartość to 113 975 530,55 zł. Działania skupione były na wspieraniu rozwoju kompetencji oczekiwanych przez pracodawców oraz podniesieniu kompetencji zawodowych uczniów realizujących kształcenie zawodowe. Poszerzano też ich wiedzę o rynku pracy oraz doskonalono umiejętności w zakresie planowania kariery edukacyjno-zawodowej. Doposażono też szkolne pracownie.

 

- Cieszę się, że do projektu udało się włączyć pracodawców. Uczniowie mieli okazję poznać ich oferty i oczekiwania oraz zdobywali doświadczenie na stażach i praktykach. Dzięki temu podjęte przez nas działania są bardziej efektywne. Możemy uzbroić uczniów w kompetencje rzeczywiście poszukiwane, dostosowane do potrzeb zmieniającego się rynku pracy – mówi marszałek Cezary Przybylski.

 

W ramach programu organizowano m.in.: staże i praktyki zawodowe u pracodawców, zajęcia specjalistyczne w ośrodkach badawczo-rozwojowych, dodatkowe zajęcia dydaktyczne oraz doradczo-psychologiczne, otwarte spotkania z pracodawcami. Zorganizowano kilkaset wyjazdów na targi branżowe, wycieczek zawodoznawczych do zakładów pracy i na uczelnie wyższe, kilkanaście targów pracy i prezentacji zawodowych. Prawie 10 tys. uczniów odbyło kursy zawodowe zakończone uzyskaniem certyfikatu na dodatkowe kwalifikacje. W ramach programu zorganizowano też konkursy na najlepszych uczniów w zawodzie oraz na mini projekty badawcze.

 

Wsparcie kierowane było do uczniów kształcących sie w 14 kluczowych branżach dla rozwoju Dolnego Śląska: turystycznej, mechanicznej, budowlanej, informatycznej, elektryczno-energetycznej, mechatroniczno-elektronicznej, samochodowej,  ekonomicznej, handlowo-usługowej, rolniczej, medycznej, logistyczno-spedycyjno-transportowej, odzieżowej oraz telekomunikacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska