Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Neurochirurdzy z Wrocławia dostali nożyczki ostre jak samurajski miecz. Jedyne takie w Polsce: nożyczki Muramasa

Monika Fajge
Monika Fajge
Nożyce, które trafiły do specjalistów z Wrocławia zaprojektował znany neurochirurg z Sapporo w Japonii.
Nożyce, które trafiły do specjalistów z Wrocławia zaprojektował znany neurochirurg z Sapporo w Japonii. Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu
Nożyczek Muramasa nie ma żaden szpital w Polsce. Będą z nich korzystać specjaliści z wrocławskiego szpitala im. T. Marciniaka. Zostały zaprojektowane w Japonii, a ich nazwa pochodzi od nazwiska słynnego kowala, twórcy mieczy zwanych katanami. Do czego służą nożyczki, dowiecie się z artykułu.

Sengo Muramasa żył w Japonii w XVI wieku. Był słynnym japońskim kowalem, szermierzem i twórcą wyjątkowo ostrych mieczy, zwanych katanami. Choć katana, pod względem konstrukcyjnym, jest najbardziej zbliżona do szabli, mówi się o niej “miecz samurajski” lub “miecz japoński”.

Chirurgiczne nożyczki rodem z Japonii

Tradycja samurajów znalazła przełożenie w specjalnie zaprojektowanych mikro nożyczkach dedykowanych operacjom naczyń mózgowych.

– Model, który trafił do specjalistów z naszej placówki zaprojektował znany neurochirurg z Sapporo w Japonii, prof. Hiroyasu Kamiyama, specjalizujący się w operacjach by-passów mózgowych – wyjaśnia Agnieszka Czajkowska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Nożyce, które trafiły do specjalistów z Wrocławia zaprojektował znany neurochirurg z Sapporo w Japonii.
Nożyce, które trafiły do specjalistów z Wrocławia zaprojektował znany neurochirurg z Sapporo w Japonii. Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu

Nożyczki ostre jak samurajski miecz

Nożyczki Muramasa mają precyzyjnie dopracowaną ostrość, przez co mogą dotrzeć do najbardziej niedostępnych i wąskich przestrzeni w mózgu. Ich użycie minimalizuje ryzyko uszkodzenia naczyń mózgowych.

– Muramasa to niezwykle ostre, cienkie i wąskie nożyczki. Specjalny model i z tego, co wiem, jedyny w Polsce. Nożyczki znajdą zastosowanie w preparowaniu mózgu, a dokładnie przestrzeni podpajęczynówkowych w trakcie operacji naczyniowych i onkologicznych – tłumaczy dr Dariusz Szarek, neurochirurg ze szpitala przy ul. Fieldorfa.

Specjalista jest przekonany, że nowy sprzęt przyczyni się do podniesienia efektów i jakości tych trudnych zabiegów.

Według naszych ustaleń, przy zakupie podobnego instrumentu medycznego trzeba się liczyć z kosztem oscylującym wokół kwoty wyjściowej 1500 dolarów amerykańskich. Projekty profesora Hiroyasu Kamiyamy cieszą się dużym uznaniem wśród lekarzy w USA i Japonii.

NIE PRZEGAP:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska