MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Jeśli chcesz zaoszczędzić, sprawdź listę pożeraczy prądu 2023

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Co w domu zużywa najwięcej prądu? Jaki jest koszt użytkowania tych urządzeń? Zobacz w opisach pod zdjęciami w naszej galerii. Podsumowanie przedstawiamy pod ostatnim zdjęciem
Co w domu zużywa najwięcej prądu? Jaki jest koszt użytkowania tych urządzeń? Zobacz w opisach pod zdjęciami w naszej galerii. Podsumowanie przedstawiamy pod ostatnim zdjęciem pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Posiadając urządzenia na energię elektryczną, musimy liczyć się z kosztami ich eksploatacji. Z niektórych pożeraczy prądu powinniśmy korzystać szczególnie oszczędnie. Z jakich dokładnie? Ile kosztuje działanie każdego z nich? Przeczytajcie.

Spis treści

Ten sprzęt wzięliśmy pod uwagę w zestawieniu

W zestawieniu najbardziej prądożernych sprzętów domowych, wzięliśmy pod uwagę te najpopularniejsze. To m.in.:

 • płyta indukcyjna,
 • komputer,
 • lodówka,
 • pralka,
 • zmywarka,
 • czajnik,
 • mikrofalówka,
 • piekarnik,
 • telewizor,
 • ładowarki do telefonów,
 • popularne modele konsol do gier (PlayStation i Xbox).

Niektóre z nich działają kilkanaście minut dziennie. Inne pracują dłużej, a są takie które pozostają uruchomione przez cały rok. Urządzenia te, oprócz funkcjonalności, różnią się oczywiście poborem prądu. To właśnie te dwa czynniki – moc urządzenia i czas jego działania – brane są pod uwagę podczas rozliczania comiesięcznych rachunków.

Jak obliczyć zużycie prądu przez sprzęt? Jak obliczyć ile kosztuje jego działanie?

Przede wszystkim musimy znać moc urządzenia, liczoną w watach (W). Gdzie ją odczytać? Jest wydrukowana na obudowie lub w instrukcji obsługi. Najczęściej jednak taka informacja znajduje się na tabliczce znamionowej.

Następnie musimy wiedzieć, ile czasu korzystamy z urządzenia i pomnożyć czas jego pracy przez moc. Następnie otrzymany wynik podzielić przez tysiąc. W ten sposób otrzymamy kilowatogodzinę (kWh), czyli jednostkę która najczęściej podawana jest w przypadku naszych rachunków. Odpowiada ona ilości energii, jaką zużywa urządzenie o mocy 1000 W przez godzinę.

Aby otrzymać ostateczną kwotę, mnożymy otrzymany wynik przez podaną w taryfie stawkę za 1 kWh. Dla naszych obliczeń przyjęliśmy najpopularniejszą, stałą stawkę z taryfy G11. Używana jest dla odbiorców indywidualnych i gospodarstw domowych. Obecnie stawka w tej taryfie wynosi średnio 0,69 zł.

Jak takie obliczenie wygląda w praktyce?

Obliczmy, ile prądu pobiera działanie telewizora przez 2 godziny oraz ile kosztuje jego eksploatacja. Z tyłu obudowy naszego telewizora przeczytaliśmy, że jego moc wynosi 130 W. Wiemy, że oglądamy go średnio przez 2 godziny dziennie.

 1. 130 W * 2 h = 260 Wh
 2. 260/1000 = 0,26 kWh
 3. 0,26 kWh * 0,69 zł = 0,18 zł

Dzienny koszt włączonego telewizora to 18 groszy. Jeśli chcemy, możemy rozszerzyć wynik do skali:

 • miesiąca: 0,18 zł * 30 dni = 5,4 zł,
 • roku: 0,18 zł * 365 dni = 65,7 zł.

Co zużywa najwięcej prądu w naszym domu lub mieszkaniu?

Obliczyliśmy, ile prądu średnio zużywa każde z popularnych sprzętów AGD i RTV, które większość posiada w domu. Dodatkowo na podstawie średniej ceny za 1 kWh w taryfie G11 (0,69 zł) sprawdziliśmy, ile musimy zapłacić za korzystanie z nich – zarówno w trakcie dnia oraz w trakcie roku. Co zużywa najwięcej prądu? Zobacz w opisach pod zdjęciami w naszej galerii. Podsumowanie przedstawiamy pod ostatnim zdjęciem.

PRZECZYTAJ TEŻ:

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska