MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Zachwycające Sokołowsko z prestiżowym wyróżnieniem za rok 2023

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Początki wsi sięgają średniowiecza, pierwsze wzmianki o niej zanotowano w 1357 r. Początkowo należała do benedyktynów z Broumova, a później przechodziła z rąk do rąk. Swojego czasu właścicielami była rodzina Hochbergów, która główną siedzibę rodu miała w Książu pod Wałbrzychem.
Początki wsi sięgają średniowiecza, pierwsze wzmianki o niej zanotowano w 1357 r. Początkowo należała do benedyktynów z Broumova, a później przechodziła z rąk do rąk. Swojego czasu właścicielami była rodzina Hochbergów, która główną siedzibę rodu miała w Książu pod Wałbrzychem. Paweł Gołębiowski / Polska Press
Sokołowsko to najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Sokołowsko położone jest w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Mieroszów. Turystów zachwyca nietuzinkową architekturą, pięknymi widokami i niezwykle ciepłymi mieszkańcami, którzy uśmiechem obdarzają gości. Kliknij w zdjęcie i poznaj uroki Sokołowska, z kolei poniżej garść historii tej niezwykłej miejscowości.

Sokołowsko - Piękna Wieś Dolnośląska

- Konkurs organizowany jest już po raz piętnasty i ma na celu wsparcie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich naszego regionu oraz promowanie wzorców działalności społeczności lokalnych w ramach inicjatywy Odnowa Dolnośląskiej Wsi - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, organizator konkursu.

Zobacz też: Polska Toskania - kliknij i zobacz przepiękną miejscowość na Dolnym Śląsku

Zobacz też:

Te miejscowości już wcześniej sięgały po tytuł najpiękniejszych wsi na Dolnym Śląsku:

 • Mościsko w gminie Dzierżoniów - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2009 r.
 • Jaszkowa Górna w gminie Kłodzko - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2010 r.
 • Dobków w gminie Świerzawa - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2011 r.
 • Pęgów w gminie Oborniki Śląskie - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2012 r.
 • Goworów w gminie Międzylesie - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2013 r.
 • Spytków w gminie Zgorzelec - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2014 r.
 • Czaple w gminie Pielgrzymka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2015 r.
 • Chełmsko Śląskie w gminie Lubawka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2016 r.
 • Niedźwiedzice w gminie Chojnów - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2017 r.
 • Uciechów w gmnie Dzierżoniów - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2018 r.
 • Opawa w gminie Lubawka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2019 r.
 • Konradówka w gminie Chojnów - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2020 r.
 • Sulistrowice w gminie Sobótka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2021 r.
 • Międzygórze w gminie Bystrzyca Kłodzka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2022 r.

Zobacz też:

Sokołowsko - śląskie Davos

Najpiękniejsza Wieś na Dolnym Śląsku ma przebogatą historię. To właśnie tutaj zapoczątkowano nowatorskie metody leczenia gruźlicy, znane później w całej Europie. Budynek dawnego sanatorium to dziś jedna z pereł tamtego okresu.

Początki wsi sięgają średniowiecza, pierwsze wzmianki o niej zanotowano w 1357 r. Początkowo należała do benedyktynów z Broumova, a później przechodziła z rąk do rąk. Swojego czasu właścicielami była rodzina Hochbergów, która główną siedzibę rodu miała w Książu pod Wałbrzychem.

Przełomowym momentem w historii Sokołowska (Görbersdorf) był XIX wiek. Dolnośląską wieś odwiedziła wówczas hrabina - Maria von Colomb. Urzekł ją piękny krajobraz, ukrytej w dolinie wioski. Namówiła swojego szwagra, Hermanna Brehmera do założenia tutaj w 1854 r. pierwszego w Europie sanatorium przeciwgruźliczego.

Po stworzeniu tu jednego z najnowocześniejszych sanatoriów w Europie, w Sokołowsku narodziła się nowatorska metoda leczenia gruźlicy za pomocą odpowiedniej diety i miejscowego klimatu.

Najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska przyciągała możnych ówczesnego Świata

Wieść o nowych metodach leczenia gruźlicy lotem błyskawicy obiegła Europę. Sokołowsko momentalnie znalazło się w centrum uwagi osób poszukujących sanatoriów. Medycy z innych miast Europy zaczęli stosować praktyki Brehmera. Zainspirowane Sokołowskiem było słynne sanatorium w Davos, w Szwajcarii. Działa ono do dzisiaj, oferuje leczenie astmy i alergii oraz prowadzi badania naukowe.

Skąd taka nazwa? Sokołowsko wywodzi się od Polaka, Alfreda Skołowskiego, bliskiego współpracownika Brehmera. Sokołowski przyczynił się też m.in. do popularności Otwocka i Zakopanego jako miejscowości uzdrowiskowych.

Po odkryciu przez Kocha przyczyny gruźlicy napływ pacjentów stopniowo malał, ale nie miało to znaczącego wpływu na sam stan techniczny budynku przy ul. Różanej 2. Funkcjonował on jeszcze w latach 50. XX w. (działała m.in. sala operacyjna). Brak remontów spowodował, że przez wiele lat główny budynek zaczął powoli niszczeć. Część sanatorium funkcjonowała jako klub kuracjusza i lokal "Piekiełko", jeszcze do lat 90. XX w. Potem trafił do rąk prywatnych, aż do pożaru, który wybuchł 9 października 2005 r. Doprowadził do poważnego zniszczenia, przede wszystkim dachu i stropów.

Teraz budynek byłego uzdrowiska jest remontowany i stanowi siedzibę Międzynarodowego Laboratorium Kultury. Odbywają się tutaj koncerty, festiwale, rozmowy, konferencje, pokazy teatralne i filmowe.

Zabytki Sokołowska na Dolnym Śląsku

Bogata historia oznacza niezwykłe zabytki. Tak właśnie jest w Sokołowsku. Przy ul. Unisławskiej znajdziemy m.in. zabytkową, niewielką cerkiew św. Michała Archanioła. Wybudowana została w latach 1900–1901 z błogosławieństwa metropolity petersburskiego Palladiusza. Sokołowsko odwiedzało wielu Rosjan, stąd ta świątynia. Cerkiew udostępniona jest zwiedzającym od rana do zmierzchu.

Oprócz tego w Sokołowsku znajdziemy m.in.:

 • drewnianą zabudowę ulicy Głównej;
 • zameczek Friedenstein wybudowany w XIX i XX w.;
 • zespół dawnego Sanatorium dr Brehmera, z drugiej połowy XIX w.

Najpiękniejsze wsie na Dolnym Śląsku

I miejsce zajęła wieś Sokołowsko z Gminy Mieroszów
II miejsce zajęła wieś Biały Kościół z Gminy Strzelin
III miejsce zajmuje wieś Kłonice z Gminy Paszowice

Sokołowsko - to tutaj znajduje się najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku:

Początki wsi sięgają średniowiecza, pierwsze wzmianki o niej zanotowano w 1357 r. Początkowo należała do benedyktynów z Broumova, a później przechodziła z rąk do rąk. Swojego czasu właścicielami była rodzina Hochbergów, która główną siedzibę rodu miała w Książu pod Wałbrzychem.

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Zachwycające Sokołowsk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska