MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli. Czy będzie wypłacana po przepracowaniu 45 lat? Takie są zasady przyznawania i wysokość premii

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 7 lat
Nagroda jubileuszowa to premia pieniężna, która wypłacana jest pracownikom sfery budżetowej. Otrzymują ją nauczyciele, pracownicy ochrony zdrowia czy urzędnicy. To dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikom oświaty po określonym czasie pracy w szkole lub placówce. Jakie są zasady wypłacania jubileuszówek nauczycielom? Komu przysługują te pieniądze? Jak wysokie jest to świadczenie dla nauczycieli? Czy po przepracowaniu 45 lat w szkole nauczyciele będą otrzymywać nagrodę jubileuszową?

Spis treści

Jubileuszówka dla nauczycieli

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli to dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikom oświaty po określonym czasie pracy w szkole lub placówce. Wysokość nagrody zależy od stażu pracy i wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Nagroda jubileuszowa jest przyznawana przez dyrektora szkoły lub placówki, a jej wypłata następuje wraz z wynagrodzeniem za miesiąc, w którym nauczyciel spełnił warunki do jej otrzymania.

Czy nauczyciele po 45 latach pracy będą otrzymywać nagrodę jubileuszową?
Czy nauczyciele po 45 latach pracy będą otrzymywać nagrodę jubileuszową? freepik.com

Przeczytaj także: Złożyłam CV i... zostałam wezwana na dywanik. Praktyka wielu dyrektorów niezgodna z prawem? Prawnik wyjaśnia

Kiedy nauczycielom wypłaca się nagrodę jubileuszową?

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mają prawo do otrzymania nagrody jubileuszowej za przepracowanie 20, 25, 30, 35 oraz za 40 lat w szkole.

Wysokość nagrody jubileuszowej

Za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:

  • za 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
  • za 25 lat pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
  • za 30 lat pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
  • za 35 lat pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
  • za 40 lat pracy – 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Podstawą obliczenia nagrody jubileuszowej jest wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty.

Niezbędna dokumentacja do nagrody jubileuszowej

Nauczyciel jest zobowiązany do udokumentowania prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych nie ma odpowiedniej dokumentacji tego dotyczącej. Nie trzeba wnioskować o wypłacenie nagrody jubileuszowej. Świadczenie należy się z mocy prawa w momencie, gdy staż pracy jest odpowiednio długi.

Nagroda jubileuszowa a przejście na emeryturę

Jeżeli stosunek pracy zostaje rozwiązany z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi brakuje mniej niż 12 miesięcy do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Zmiany w jubileuszówkach dla nauczycieli?

Interpelacja poselska wskazuje na potrzebę wpisania do katalogu nagród jubileuszowych dla nauczycieli nagrody za 45-letni staż pracy – informuje Prawo.pl. Jak podaje serwis, według wnioskodawców byłoby to dla pracowników oświaty zachętą do dłuższego czasu aktywności zawodowej.

Wnioskodawcy, postulując dodanie do Karty Nauczyciela przepisu rozszerzającego katalog nagród jubileuszowych dla nauczycieli o nagrodę za 45-letni staż pracy, wskazują na długi czas pracy tej grupy zawodowej.

– W obecnym czasie, gdy wiek emerytalny został ustalony na 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, wielu nauczycieli osiągnęło lub osiągnie 45-letni staż pracy. Otrzymanie nagrody jubileuszowej byłoby motywacją do dalszej pracy zawodowej i zachętą do nieprzechodzenia na emeryturę – wskazują posłowie w interpelacji, cytowanej na łamach Prawo.pl. Według serwisu, najpewniej nauczyciel dostawałby 300 proc. wynagrodzenia.

Jak przypominają wnioskodawcy, nagroda jubileuszowa jest wypłacana na podstawie zasad i trybów określonych w aktach, które obejmują określone grupy zawodowe. Aktami mówiącymi o tej nagrodzie są m.in. Karta Nauczyciela, ustawa o służbie cywilnej, ustawa o pracownikach samorządowych, ustawa o zakładach opieki zdrowotnej czy ustawa o pracownikach urzędów skarbowych.

Bój o nową „jubileuszówkę” trwa od trzech lat – apel trafił do resortu edukacji w 2021 r. Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na postulat wskazywał, że „w Ministerstwie Edukacji i Nauki nie są prowadzone prace mające na celu zmianę przepisów art. 47 ustawy – Karta Nauczyciela, natomiast minister edukacji i nauki podziela opinię środowisk zaangażowanych w sprawy oświaty, że obecne przepisy prawa regulujące status zawodowy nauczycieli wymagają zmian systemowych odpowiadających wyzwaniom współczesnej edukacji”. Ale, jak wskazuje Prawo.pl, nic się jednak w tej materii nie zmieniło.

700 mln rocznie na jubileuszówkę po 45 latach pracy

Ministerstwo Edukacji Narodowej oszacowało, że według stanu etatów nauczycielskich na dzień 14 czerwca 2024 roku, maksymalny koszt wypłaty nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy w 2024 roku wyniósłby około 70,2 mln zł.

W obliczeniach uwzględniono etaty nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego, jak i organy administracji rządowej, którzy w 2024 roku osiągną łączny staż pracy wynoszący 45 lat.

– Należy zaznaczyć, że koszt sfinansowania proponowanej nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy może być zmienny i powinien być zweryfikowany w kolejnych latach w oparciu o strukturę wiekową zatrudnionych nauczycieli oraz ewentualny wzrost wynagrodzeń – podkreślał wiceminister Henryk Kiepura.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli. Czy będzie wypłacana po przepracowaniu 45 lat? Takie są zasady przyznawania i wysokość premii - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska