Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się obchody 84. rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę

OPRAC.: MR
Trwają obchody 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicy wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski.
Trwają obchody 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicy wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski. (aldg) PAP/Sebastian Borowski
17 września to dla Polaków data symboliczne. To tego dnia, w 1939 roku Rosjanie zdradziecko zaatakowali Polskę. Jednocześnie, również 17 września 1993 roku z Polski wyszli ostatni, rosyjscy żołnierze, którzy stacjonowali tu przez 48 lat. W Legnicy trwają dziś obchody, które mają upamiętnić wszystkie ofiary sowieckiej agresji.

- 17 września dla nas Polaków to jest wyjątkowo bolesna data. 17 września 1939 r. zupełnie niespodziewanie - często mówimy, że wkładając nóż w plecy Polakom - wojska sowieckie wkroczyły na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Rozpoczęła się realizacja postanowień zawartych w układzie Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku - przypomniała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że "to, co spotkało Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich, ponad półtora miliona Polaków, to była prawdziwa gehenna". "Rozpoczęły się mordy, wywózki na "nieludzką ziemię", na Sybir - matek z małymi dziećmi, głód, zimno i ogromna chęć przetrwania za wszelką cenę.

Marszałek mówiła również, że Rosjanie zadbali o to, żeby niszczyć przede wszystkim polską inteligencję, polskich urzędników, wojskowych, księży. Chcieli w ten sposób, żeby naród polski stracił siłę, stracił moc do walki i do przetrwania.

- Ale my Polacy jesteśmy narodem, który nie raz w historii naszych dziejów pokazywał, że nawet w sytuacjach beznadziejnych (…) nigdy się nie poddawaliśmy. Te bardzo silne korzenie, przywiązanie do tradycji, znajomość naszej historii i wartości, którym zawsze byliśmy wierni - powalały nam przetrwać najtrudniejsze czasy. Także tym Polakom, którzy znaleźli się na +nieludzkiej ziemi+, tam, daleko na Syberii i w innych częściach Rosji - podkreśliła Elżbieta Witek.

Zwróciła uwagę, że "ten 17 września to także data, która pokazuje, że Polacy kochają wolność". "My nie potrafimy żyć w niewoli, nigdy się z nią nie godziliśmy" - oceniła.

17 września to bowiem również dzień, w którym z terenów RP wyjechali ostatni Rosjanie, którzy stacjonowali tu przez 48 lat.

- Dzisiaj bardzo się cieszę, jestem dumna z tego, że w Legnicy nie widzimy wojsk sowieckich, że widzimy wspaniałą, polską armię i wspaniałego polskiego żołnierza. Bo polski żołnierz i polski mundur zawsze przez Polaków otaczane były najwyższym szacunkiem za krew, poświęcenie, honor, patriotyzm i oddanie ojczyźnie - powiedziała Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu zaznaczyła, że "w polskiej historii są karty wspaniałe, ale i karty bardzo bolesne". "Karty pokazujące, jak trudną mieliśmy historię, i jednocześnie pokazujące, jak wspaniałym narodem są Polacy. Przetrwać tyle burz, tyle upokorzeń, zniszczeń, mordów, gwałtów, grabieży - i przetrwać i trwać nadal - to naprawdę trzeba mieć w sobie bardzo silne poczucie przynależności do tego państwa, do tego narodu, do wartości i do korzeni" - podkreśliła.

"Dzisiaj oddajemy cześć i chwałę wszystkim tym, którzy zostali zamordowani przez Sowietów; dzisiaj także oddajemy hołd wszystkim żołnierzom. Cześć i chwała bohaterom" - powiedziała Elżbieta Witek.(PAP)

autorzy: Grzegorz Janikowski, Agata Tomczyńska

gj/ ato/ pat/

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska