Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe we Wrocławiu świętuje 65 lat swojego istnienia. Dostało dary od znanych artystów

Małgorzata Matuszewska
Zbigniew Makowski, Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień
Zbigniew Makowski, Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień Anna Kowalów/Muzeum Narodowe
Magdalena Abakanowicz, znakomita rzeźbiarka światowej sławy, przekazała wrocławskiemu MuzeumNarodowemu jedenaście rzeźb wykonanych z blachy, zatytułowanych „Rycerze Króla Artura”. Zbigniew Makowski, świetny malarz, sprezentował Narodowemu płótno „Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień”.

Okazją do tak wspaniałych gestów jest przypadający na ten rok jubileusz 65-lecia Muzeum Narodowego.
Magdalena Abakanowicz przekazała swoje, powstałe w latach 2005-2007, rzeźby w depozyt Muzeum. – Na skwerze przy Muzeum (od strony Odry) będą pokazywane przez dwa lata, potem zostaną przeniesione do Parku Rzeźb przy Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie mieścić się będzie Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego – wyjaśnia Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego.
Wcześniej pokazywane były na wystawach m.in. w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie, w Düsseldorfie, a fragment serii prezentowany jest w Warszawie przy Wisłostradzie.
Muzeum Narodowe w swoich zbiorach ma największą na świecie kolekcję prac Magdaleny Abakanowicz, wśród nich abakanów – dużych tkanin. – Mamy też sto kilkadziesiąt dzieł Zbigniewa Makowskiego – opowiada Mariusz Hermansdorfer, który cieszy się z gestów artystów od lat zaprzyjaźnionych z Muzeum Narodowym. – „Rycerze powstali z inspiracją legendą o Rycerzach Okrągłego Stołu, to inne prace niż dotychczasowe rzeźby Abakanowicz, mają baśniowy, poetycki charakter – dodaje Mariusz Hermansdorfer.
Na placu Powstańców Warszawy przed Muzeum stoją wykonane z takiej samej blachy, jak „Rycerze”, „Ptaki” Abakanowicz. W 2015 roku, po przebudowie bulwaru Dunikowskiego, „Ptaki” (także te z ul. Świdnickiej, stojące koło hotelu Monopol) trafią na bulwar.
Zbigniew Makowski podarowany obraz malował w latach 1984-1988. – Docelowo znajdzie się w stałej ekspozycji Muzeum. – Bardzo mi zależało na tym płótnie, dość długo „chodziłem koło niego”, a Zbigniew Makowski nie chciał się z nim rozstać. Dziś jednak porządkuje swoje rzeczy – opowiada Hermansdorfer. – To dzieło pięknie zakomponowane, wybitne, z symbolami naszej cywilizacji i pięknym kobiecym aktem – dodaje.
Dzieła Magdaleny Abakanowicz i Zbigniewa Makowskiego to niejedyne jubileuszowe akcenty. 25 listopada w samo południe w Muzeum Narodowym planowane jest otwarcie dwóch wystaw. – Zaprosimy publiczność do oglądania stałej ekspozycji „Sztuka polska XVII-XIX wiek” po trwającej prawie rok modernizacji sal. W serii „Artyści i mecenasi Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, na wystawie czasowej pokażemy dzieła z liczącej trzysta prac kolekcji rodziny Hermansdorferów – zapowiada Mariusz Hermansdorfer.
Na wystawie pokazanych zostanie 140 współczesnych prac artystów wrocławskich i polskich, wybranych z bogatych zbiorów. Kolekcja jest przechowywana w zbiorach muzealnych, a dzieła Henryka Stażewskiego i Jerzego Rosołowicza pokazywane są w Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej na muzealnym poddaszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska