MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porcelana i fajans PRL - ceny 2024. Takich starych porcelanowych naczyń i figurek poszukują kolekcjonerzy

(S)
Wideo
od 16 lat
Porcelana z czasów PRL może być dziś warta krocie. Słynny fajans z Włocławka, naczynia wyprodukowane w Ćmielowie, Chodzieży Wałbrzychu wracają do naszych domów. Stare porcelanowe naczynia, wazony, kury wystawione na sprzedaż na portalu OLX kosztują w 2024 roku. Masz jeszcze taką porcelanę? Możesz na niej zarobić. Zobacz zdjęcia i aktualne ceny porcelany z PRL.

Spis treści

Kult porcelany w PRL-u

Porcelana była modna kilka dekad temu w PRL-u, a dziś przeżywa renesans. Ceramika i porcelana z czasów PRL są obiektem zainteresowań kolekcjonerów. Te unikalne dzieła sztuki przyciągają uwagę wzornictwem. Są połączeniem tradycji rzemiosła ceramicznego i estetyki folklorystycznej.

W latach 50. i 60. XX wieku powstały liczne zakłady ceramiczne i fabryki porcelany, które wytwarzały przedmioty codziennego użytku, ale także wyjątkowe dzieła artystyczne. Fajans cechował się charakterystycznymi motywami i wzorami. Na porcelanowych wyrobach przedstawiano często sceny z życia wiejskiego, elementy folkloru, zwłaszcza ludowe wzory, które stały się popularne w tamtym czasie. Produkowano serie naczyń czy zestawy stołowe w największych zakładach w Ćmielowie, Chodzieży, Bolesławcu czy Włocławku.

Zainteresowanie peerelowską porcelaną

Ceramika i porcelana z PRL-u są cenne dla kolekcjonerów z kilku powodów. Po pierwsze, stanowią one ważny dokument historyczny i świadectwo tamtej epoki. Dla wielu miłośników staroci jest to swojego rodzaju podróż w czasie. Po drugie, stare porcelanowe naczynia mają duże walory artystyczne. Wiele z tych przedmiotów było projektowanych przez utalentowanych artystów i rzemieślników. Ich prace cechują się często wysokim poziomem wykonania i dbałością o detale. Dlatego wyroby ceramiczne nadal zachwycają swoją estetyką i stanowią cenne dzieła sztuki.

Zobacz też: Tyle w 2024 kosztują zabawki PRL. Na takich się wzbogacisz

Po trzecie, peerelowskie naczynia, wazony, figurki są również cenione ze względu na swój charakter kolekcjonerski. Wiele z tych przedmiotów było produkowanych w ograniczonych seriach lub w konkretnych okresach czasu, co sprawia, że stają się one unikatowe i trudno dostępne. Z biegiem lat wiele z nich zostało utraconych lub zniszczonych, co tylko podnosi ich wartość dla kolekcjonerów.

Aktualne ceny starej porcelany

Oryginalne i dobrze zachowane egzemplarze mogą osiągać wysokie ceny na rynku. Te najpopularniejsze pochodzą z największych wytwórni porcelany w Polsce. Na portalu OLX najdroższe kolekcje osiągają cenę kilkudziesięciu tysięcy złotych! Wystawiane na sprzedaż są porcelanowe kury, zestawy kawowe i obiadowe, ale też pojedyncze naczynia: talerze, patery, filiżanki, kubki czy też wazony i figurki. Zobacz w galerii przykłady fajansu z Włocławka i porcelany z Ćmielowa, Chodzieży czy Wałbrzycha.

Czytaj też:

  1. Takie znaczki pocztowe są teraz poszukiwane. Niektóre z nich są warte kilkaset złotych
  2. Takich rzeczy z PRL najbardziej poszukują kolekcjonerzy. W 2024 roku można się na nich wzbogacić
  3. Najdroższe pieniądze z PRL. Takie banknoty i monety są najwięcej warte
  4. Takich mebli z PRL poszukują kolekcjonerzy. W 2024 roku można się na nich wzbogacić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porcelana i fajans PRL - ceny 2024. Takich starych porcelanowych naczyń i figurek poszukują kolekcjonerzy - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska