Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Wrocław szkoli motorniczych i kierowców z samoobrony. Są atakowani coraz częściej [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
"Głównym celem szkoleń jest nauka zachowań pozwalających na zmniejszenie eskalacji konfliktu" - mówi prezes MPK Wrocław, Witold Woźny.
"Głównym celem szkoleń jest nauka zachowań pozwalających na zmniejszenie eskalacji konfliktu" - mówi prezes MPK Wrocław, Witold Woźny. MPK Wrocław
Tylko w 2023 roku we Wrocławiu doszło do 14 ataków werbalnych i fizycznych na kierowców i motorniczych MPK Wrocław. Z tego powodu wrocławski przewoźnik rozpoczął wśród swoich pracowników szkolenia z samoobrony.

MPK Wrocław informuje, że jeden z takich ataków wydarzył się zaledwie kilka dni temu, na pętli przy ul. Petrusewicza. O godz. 2:00 w nocy agresywny pasażer stłukł szybę autobusu, po czym zaatakował kierowcę. Kierowca próbował rozmawiać z napastnikiem, ale został kilkukrotnie uderzony metalowym łańcuchem. Z licznymi obrażeniami trafił do szpitala.

Kilka dni temu doszło również do ataku na motorniczą MPK Wrocław, która zdążyła schronić się przed napastnikiem w kabinie pojazdu. Do zdarzenia doszło na pętli tramwajowej Gaj. Pasażer zaczął awanturować się, naruszył nietykalność kobiety i zaczął dewastować tramwaj. Został obezwładniony i zatrzymany przez nadzór ruchu oraz przekazany w ręce policji.

Gazeta Wrocławska wielokrotnie opisywała agresywne ataki na pracowników MPK Wrocław:

PRZECZYTAJ O POZOSTAŁYCH ATAKACH:

A to i tak mała część publikacji na ten temat. Niestety, do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, przewoźnik zdecydował o rozpoczęciu szkoleń z samoobrony.

- Głównym celem szkoleń jest nauka zachowania pozwalającego na zmniejszenie eskalacji konfliktu. Kierowcy i motorniczowie przede wszystkim dowiadują się jak uniknąć scysji z pasażerem lub jak skutecznie schronić się przed atakiem i wezwać pomoc – tłumaczy prezes MPK Wrocław Witold Woźny.

W sytuacji bez wyjścia zaatakowani motorniczowie oraz kierowcy będą mogli zastosować techniki, dające im możliwość obronienia się przed agresorem.

- Chodzi nam wyłącznie o bezpieczeństwo naszych pracowników. Kierowcy i motorniczowie poznają metody, które pozwalają im się obronić, wtedy, gdy inne rozwiązania konfliktu nie są już możliwe. Dzięki zajęciom będą wiedzieli, jak zablokować cios, czy skutecznie odeprzeć inny atak fizyczny – mówi rzecznik prasowy MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński.

Zajęcia zorganizowane przez MPK Wrocław odbywają się na specjalnie przystosowanej sali zajezdni autobusowej przy ulicy Obornickiej. Aby jednak urzeczywistnić warunki, w których może dojść do ataku, część szkoleń zostanie przeprowadzonych również w tramwajach i autobusach. Zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, realizujący podobne szkolenia dla służb mundurowych oraz pracowników Poczty Polskiej.

- Te zajęcia są dobrowolne, a zgłosić może się każdy kierowca i motorniczy, mający na to ochotę. Tym bardziej jestem zadowolony, że frekwencja na tych zajęciach jest bardzo duża – dodaje prezes Woźny.

MPK zaznacza, że sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie zbiorowym. Zakłada ona nadanie statusu funkcjonariusza publicznego kierującemu. Jeśli zmiany przepisów zostaną przyjęte przez senat i podpisane przez prezydenta Polski, każda osoba atakująca kierujących pojazdami komunikacji publicznej będzie musiała liczyć się z karą pozbawienia wolności do lat trzech. Wszystkie przejawy agresji będą ścigane z urzędu, a nie jak do tej pory z oskarżenia prywatnego.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska