Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Po co nam numer alarmowy 112?

MAG
Dlaczego dzwoniąc pod numer alarmowy 112 we Wrocławiu zamiast uzyskać natychmiastową pomoc jesteśmy przełączani na pogotowie, policję? Po co nam w takim razie we Wrocławiu utrzymywanie numeru 112? - pyta nasz Czytelnik Tomasz Gwozdecki.

- Numer alarmowy "112" jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych - wyjaśnia Stanisław Ręcławowicz, kierownik Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu. - Jego stworzenie związane jest z uchwałą Rady Europy z 1991 roku oraz postanowieniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego o usłudze powszechnej.

Kierowanie połączeń na numer alarmowy "112" jest bezpłatne, a jego wybieranie z użyciem telefonów komórkowych nie wymaga nawet posiadania karty SIM.

Docelowo w Polsce wszystkie zgłoszenia kierowane na numer "112" będą przyjmowane przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego. Obecnie trwa budowa ogólnopolskiego systemu, a połączenia alarmowe są w większości obsługiwane przez właściwe terytorialnie jednostki Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Zgłoszenia na numer 112 z Wrocławia oraz z terenu Powiatu Wrocławskiego są odbierane przez operatorów centrum powiadamiania ratunkowego. Operatorzy przyjmujący zgłoszenia dokonują jego weryfikacji i łączą z właściwą służbą jedynie uzasadnione przypadki. Sam fakt weryfikacji zgłoszeń powoduje, że służby ratownicze i interwencyjne nie otrzymują tysięcy niepotrzebnych zgłoszeń.

Każdego dnia dyspozytorzy otrzymują od 600 do 1700 zgłoszeń, z czego 66% to zgłoszenia fałszywe. Te zostają odsiane i nie są przekazywane do służb. Wprowadzenie numeru 112 już dzisiaj jest wyraźnym usprawnieniem funkcjonowania systemu ratownictwa. Obsługa jest realizowana w kilku językach europejskich, a średni czas obsługi zgłaszającego wynosi zaledwie 9 sekund.

Docelowo system związany z numerem 112 będzie nie tylko przekazywał zgłoszenia, ale również między innymi służył automatycznej lokalizacji zgłaszającego, informacji o wykorzystaniu środków oraz danych dotyczących stanu ratowanego.

Jednocześnie ze względu na przyzwyczajenie, komfort obywateli i specyfikę niektórych wezwań alarmowych, zachowane zostały numery alarmowe 997 (Policja), 998 (Państwowa Straż Pożarna), 999 (Pogotowie Ratunkowe). Wraz z uruchomieniem linii 112 nastąpiło wyraźne zmniejszenie zgłoszeń z użyciem tradycyjnych numerów alarmowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska