Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Jaki pomysł na osiedle Brochów mają władze Wrocławia?

Bartosz Józefiak.
Niedawno odnowiono dworzec na Brochowie
Niedawno odnowiono dworzec na Brochowie Fot. Alina Plata
Czy Urząd Miasta ma spójną wizję rozwoju Brochowa? - pyta czytelnik Paweł Majtyka. Odpowiedzi szukał reporter Gazety Wrocławskiej Bartosz Józefiak.

"To niegdyś samodzielne miasteczko pełni obecnie rolę czarnej owcy wśród rodziny wrocławskich osiedli. Nawet cena gruntów w tym miejscu jest najniższa w granicach Wrocławia" - pisze pan Majtyka i dodaje: "Jest tu co prawda szpital, dworzec kolejowy (właśnie odnawiany), park i Orlik, ale brak zdecydowanie usług - jedna Biedronka i parę sklepików osiedlowych, to trochę mało, jak na taki spory teren. Miasto ma pomysł na trzeci Rynek na Pilczycach, a może przydałby się i czwarty - właśnie na Brochowie? W końcu kiedyś Brochów miał nie tylko Rynek, ale i Ratusz. Takie miejsce (być może wraz z galerią), wokół którego pojawić by się mogły restauracje i kawiarnie, jest tutaj zdecydowanie potrzebne. Służyłyby nie tylko Brochowianom, ale i mieszkańcom Księża Małego, Bieńkowic, Jagodna, a nawet Iwin, czy innych sąsiednich wiosek".

Brochów jest rzeczywiście jednym z trzech dawnych miasteczek, znajdujących się obecnie w granicach administracyjnych Wrocławia. Dwa inne to Leśnica i Psie Pole.

- W czasie oblężenia Festung Breslau miało dużego pecha i podczas bombardowań pobliskiej towarowej stacji kolejowej centrum miasteczka z gęstą zabudową kamienicową zostało prawie doszczętnie zniszczone - mówi Michał Ciesielski z Biura rozwoju Wrocławia - Do dziś nie zostało odbudowane, chociaż w ostatnich latach w rejonie Brochowa realizowanych jest coraz więcej inwestycji mieszkaniowych (deweloperskich i TBS).

Ciesielski przekonuje, że Biuro Rozwoju Wrocławia ma na uwadze to osiedle. Od kilku lat trwają prace projektowe, które obejmują jego teren. Sporządzane są plany miejscowe dla tych części Brochowa, których jeszcze brakuje. W zamyśle urzędników wzmocnione ma zostać centrum osiedla - głównie ulica Semaforowa w rejonie kościoła i dawnego ratusza. Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie wyglądać będzie centrum Brochowa po rewitalizacji. Planiści nie wykluczają powstania ryneczku. Inny pomysł to skwer lub ulica handlowa.W planach są także nowe tereny zielone, w tym powiększenie Parku Brochowskiego.

- W sporządzaniu planów aktywny udział biorą przedstawiciele Rady Osiedla Brochów i mieszkańcy osiedla - twierdzi Michał Ciesielski.

Zobacz, jak niedawno remontowano brochowski dworzec: ZDJĘCIA TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska