MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Jak dostać rekompensatę za nieruchomość pozostawioną poza granicami Polski?

Magdalena Kozioł.
Jak otrzymać rekompensatę za pozostawienie nieruchomości poza obecnymi granicami państwa polskiego? - pyta Czytelniczka Gazety Wrocławskiej - Ewa Frasz. Okazuje się, że termin na złożenie wniosku już minął.

- Co można dzisiaj zrobić w sprawie mienia zabużańskiego? Jak odszukać na Białorusi dokumenty? - pyta Ewa Frasz. - Jak brzmiała powojenna ustawa osadzająca wdowy po oficerach na gospodarstwach rolnych?

Michał Jerzmański, zastępca dyrektora Wydziału Nieruchomości i Rolnictwa w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim wyjaśnia, że
zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 roku o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418 ze zm.), wniosek o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty należało złożyć nie później niż do dnia 31 grudnia 2008 r.

Złożenie takiego wniosku z uchybieniem powyższego terminu (tj. po dniu 31 grudnia 2008 r.) zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy spowoduje konieczność wydania decyzji o odmowie potwierdzenia prawa do rekompensaty.

W celu uzyskania dokumentów na potwierdzenie prawa własności nieruchomości pozostawionej na terenie obecnej Białorusi, można zwrócić się do następujących archiwów białoruskich: Narodowe Archiwum Historyczne Białorusi w Mińsku (ul. Kropotkina 55, 220-002 Mińsk), Narodowe Archiwum Historyczne Białorusi w Grodnie (Pl. Tyzenhauza 2, 230-023 Grodno), Państwowe Archiwum Obwodu Brzeskiego (ul. Engelsa 8, 224005 Brześć).

Dokumentów tych można poszukać również w Polsce tj. w Archiwum Akt Nowych w Warszawie (ul. Hankiewicza 1, 02-103 Warszawa) lub właściwym miejscowo Archiwum Państwowym (np. we Wrocławiu będzie to archiwum znajdujące się przy ul. Pomorskiej 2, 50-215 Wrocław).

Natomiast kwestie powojennego osadnictwa na tzw. Ziemiach Odzyskanych, w szczególności z uwzględnieniem uprawnień zdemobilizowanych żołnierzy, regulowały następujące akty prawne:
1. Dekret z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz.U. z 1946 nr 49 poz. 279).
2. Dekret z dnia 6 września 1951 r. o szczególnych uprawnieniach i ulgach dla żołnierzy kadrowej służby wojskowej i ich rodzin (Dz.U. z 1951 nr 46 poz. 339).
3. Dekret z dnia 6 września 1951 r. o ochronie i uregulowaniu własności osadniczych gospodarstw chłopskich na obszarze Ziem Odzyskanych (Dz.U. z 1951 nr 46 poz. 340).

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska