Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Czy przejście dla pieszych na Kazimierza Wielkiego sprawdziło się?

Marcin Hołubowicz
MH
O ile dobrze pamiętam, głównym powodem powstania przejścia dla pieszych na ul. Kazimierza Wielkiego (między Świdnicką a Krupniczą) było przekonanie, że dzięki niemu gwałtownie zwiększy się liczba osób odwiedzających Pałac Królewski. Bardzo chciałabym dowiedzieć się, czy tak rzeczywiście się stało. Bo że zwiększyły się korki na tym odcinku, to wiem - pyta nasza czytelniczka Irena.


Odpowiedzi poszukał Marcin Hołubowicz:

Czy przejście gwałtownie zwiększyło liczbę odwiedzających Pałac Królewski? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem czynników wpływających na frekwencję jest znacznie więcej, choćby zwiększona liczba turystów w związku z konkretnymi wydarzeniami (np. Euro 2012), dużo wycieczek szkolnych lub po prostu ciekawsze z punktu widzenia odwiedzających wystawy.

A co z dodatkową "zebrą"? - Przejście dla pieszych bardzo się przysłużyło muzeum, dlatego też o nie zabiegaliśmy - stwierdza Ewa Pluta, rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. - Mieliśmy sygnały od przewodników wycieczek, że często brakuje im czasu na odwiedzanie Pałacu Królewskiego, bo tracą go niepotrzebnie na innych przejściach dla pieszych - dodaje.

Tymczasem wzrost gości muzeum można zauważyć zaczynając od 2010 roku:

  • 2010 rok - 34 931 zwiedzających
  • 2011 rok - 43 103 zwiedzających
  • 2012 rok - 48 188 zwiedzających
  • I kwartał 2013 - ok. 11 000 zwiedzających

Już w tym roku Pałac Królewski odnotował znaczący wzrost liczby odwiedzających. Pierwszy kwartał obecnego roku jest dużo lepszy niż w latach poprzednich, mimo że okres zimowy z reguły jest słabszy pod względem frekwencji od pozostałych pór roku. - Widać wyraźnie, że frekwencja ma w tym roku skalę wzrostową - dodaje Ewa Pluta. - Zwiedzający musieli się po prostu "oswoić" z nowym muzeum - tłumaczy.

Pałac Królewski przy ul. Kazimierza Wielkiego w obecnej formie funkcjonuje od 2009 roku. Wcześniej było tam Muzeum Etnograficzne i Muzeum Archeologiczne. Aktualnie możemy odwiedzić Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej.

Frekwencji mógł się również przysłużyć program "Szkoła w mieście", którym już we wrześniu 2012 roku zostało objętych 13 placówek szkolnych. Program magistratu zakłada realizację lekcji w różnych miejscach na terenie Wrocławia: w teatrze, muzeum, ogrodzie botanicznym, na uniwersytecie czy stadionie miejskim. Docelowo programem mają zostać objęte wszystkie szkoły. W Pałacu Królewskim odbywają się lekcje dla uczniów i studentów. Również w wakacje i ferie prowadzony jest program pedagogiczny.

Wygląda więc na to, że nowe przejście dla pieszych przysłużyło się przechodniom i zwiedzającym muzeum, niestety utrudniając życie kierowcom powodując dodatkowe utrudnienia.

Przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Gepperta jest czynne od kwietnia 2011 roku. Z przejścia korzysta wielu pieszych. Często, niestety, łamią przepisy, ponieważ nie chce im się czekać na zmianę świateł. Od chwili włączenia przycisku do zapalenia się zielonego światła może minąć 50-90 sekund. Ludzie włączają przycisk, jednak gdy nic nie jedzie, szybko przebiegają przez pasy. Tymczasem światło i tak się zapala, gdy na przejściu nikogo już nie ma. Bywa to uciążliwe nie tylko dla kierowców samochodów, ale także i dla tramwajów, które muszą się w tym miejscu zatrzymywać. Szczególnie w godzinach szczytu, gdy cała ulica Kazimierza Wielkiego jest zakorkowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska