MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Tarnogaju sami stworzyli bibliotekę (ZDJĘCIA)

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Tak powstaje osiedlowa biblioteka na Tarnogaju
Tak powstaje osiedlowa biblioteka na Tarnogaju Materiały prasowe
Mieszkańcy Tarnogaju chcieli mieć bibliotekę. Wystarczyła odrobina chęci, kilka regałów, trochę książek i zaangażowanie wrocławian. Biblioteka ruszy 15 marca.

- Wszystko zaczęło się od tego, że na parapetówce Centrum Aktywności Tarnogaju (centrum działa od maja 2018 roku, a od września funkcjonuje w lokalu przy ul. Gazowej - przyp. red.) mieszkańcy mogli na karteczkach wypisywać najważniejsze potrzeby dla osiedla. Jedną z propozycji był bookcrossing albo biblioteka, bo na Tarnogaju nie ma żadnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej - wyjaśnia Karolina Patrzałek, gospodyni Centrum Aktywności Tarnogaju CAT. - Projekt by się jeszcze ciągnął, gdyby nie fakt, że mieszkańcy, Ola Wodzicka wraz z mężem Rafałem, przywieźli nam regał na książki.

Potem poszło już z górki. Zebrane książki można było poukładać na półkach według kategorii, a seniorki, pani Zosia i pani Janina, obiecały się wszystkim zająć, m.in. katalogowaniem i porządkami. To także one będą osiedlowymi bibliotekarkami.

Biblioteka będzie się mieścić na Gazowej 22/7. To lokal przeznaczony na działania Centrum Aktywności Tarnogaju CAT.

- Na początku mieliśmy pomysł, by wszystko działało według zasad bookcrossingu (wymiany książek - przyp. red.), ale doszliśmy do wniosku, że biblioteka jest lepszym rozwiązaniem, bo na osiedlu wypożyczalni książek jeszcze nie ma - dodaje Patrzałek.

Po 8 marcu w lokalu na Gazowej pojawią się kolejne regały, które zapełnią się książkami. A na te przedstawiciele CAT wciąż jeszcze liczą. Można przynosić powieści, kryminały, lektury szkolne (biblioteka może ułatwić dzieciom naukę) oraz pozycje literatury popularnej.

Czytelnicy sąsiedzkiej biblioteki na Tarnogaju muszą wyrobić sobie kartę biblioteczną. Ani za kartę, ani za jej wyrobienie nie trzeba będzie płacić. Biblioteka będzie czynna w środę od 10.00 do 12.00 (w godzinach zajęć dla seniorów) oraz we wtorek w godz. 16.00 - 19.00. Z czasem wypożyczalnia zacznie też działać w pozostałe dni tygodnia. Obecnie dostępnych jest około 100 książek.

Do tej pory czytelników na Tarnogaju obsługiwała filia Miejskiej Biblioteki Publicznej na Wieczystej 105 - tyle, że to nie Tarnogaj, a Huby.

- Nie mieliśmy planów, by utworzyć filię na Tarnogaju. Nowa filia powstanie za to na Jagodnie, na Sygnałowej, w tym samym budynku co żłobek - mówi Anna Janus, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że budowa ma się zakończyć wiosną 2020 roku (zobacz też: Wrocław. Ruszyła budowa żłobka na Jagodnie [ZDJĘCIA]).

Łącznie w całym mieście jest 38 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska