Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. "Z tej tragedii powinniśmy wyciągnąć lekcję. Historia lubi się powtarzać"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą wrocławskich Żydów.
Na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą wrocławskich Żydów. Paweł Relikowski
We Wrocławiu uroczyście uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą wrocławskich Żydów wywiezionych do niemieckich obozów zagłady.

W 1942 roku Niemcy zaplanowali eksterminację całego narodu żydowskiego. Nazwali to "ostatecznym rozwiązaniem". Zanim to nastąpiło przez wiele lat propaganda nienawiści, maszyna odczłowieczania i pogardy dla drugiego człowieka na to właśnie pracowała.

We Wrocławiu uroczyście uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą wrocławskich Żydów wywiezionych do niemieckich obozów zagłady.

W uroczystości udział wzięli: przewodnicząca i przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, młodzież szkolna, wicekonsul Węgier we Wrocławiu, dyrektor wrocławskiego odziału Instytutu Pamięci Narodowej, pełnomocnik wojewody ds. kombatntów i osób represjonowanych, przedstawiciel ośrodka "Pamięć i Przyszłość" oraz duchowni Dzielnicy Czterch Świątyń.

- Spotkaliśmy się, żeby upamiętnić 6 milionów ofiar niemieckiego nazizmu. Żeby śmierć kobiet, dzieci i mężczyzn, którzy zostali tak brutalnie zamordowani, nie poszła zupełnie na marne. Z tej tragedii powinniśmy wyciągnąć lekcję. Do czego prowadzi nienawiść, obojętność, pogarda dla drugiego człowieka. To jest najważniejsze, bo historia lubi się powtarzać. Nie możemy pozwolić na takie sytuacje jak w Kaliszu, gdzie stoi tłum ludzi i skanduje: "Śmierć Żydom". Dlaczego nikt nie reaguje na wygłaszanie antysemickich haseł? Jeżeli będziemy milczeć, takie tragedie jak II wojna światowa, mogą się powtarzać. Nie bądźmy obojętni. Nie zgadzajmy się na to, bo zanim się zorientujemy, to następne Auschwitz spadnie nam z nieba - przemawiała Klara Kołodziejska - Połtyn, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Przypomniała cytat:

"Nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, bo na was i na waszych potomków jakieś Auschwitz spadnie z nieba" - powiedział niegdy Marian Kurski.

Ofiary Holokaustu uczczono minutą ciszy. Odmówiona została także żydowska modlitwa "El Malei Rachamim” - modlitwa za duszę zmarłego.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przystanku Historia IPN Wrocław przy ul. Długosza 48 wykład dla młodzieży szkolnej pt. „Zagłada na ziemiach okupowanej Polski” wygłosił dr Michał Siekierka. Opowiadał uczniom o tym, jak doszło do zagłady blisko sześciu milionów Żydów europejskich, w tym trzech milionów obywateli polskich.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska