Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto tworzy kolejną spółkę, która ma się zajmować nieruchomościami we Wrocławiu

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ma budować we Wrocławiu mieszkania na wynajem.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ma budować we Wrocławiu mieszkania na wynajem. Gazeta Wrocławska
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa będzie kolejną instytucją po Wrocławskich Mieszkaniach, Zarządzie Zasobu Komunalnego i TBS Wrocław, która zajmować się będzie nieruchomościami. Istniejące już spółki to setki miejsc pracy i zarządy, w których zarobki przekraczają 20 tysięcy złotych miesięcznie. Ratusz zapowiedział, że SIM zacznie działać jesienią 2021 roku.

"Radni przegłosowali uchwałę zamiarową dotyczącą utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To pierwszy krok do powstania spółki, która zajmie się uzupełnieniem oferty mieszkaniowej Wrocławia. Przynajmniej 400 nowych mieszkań powstanie na Jagodnie i Wojszycach" - wyjaśnia Arkadiusz Filipowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Kolejny krok to złożenie wniosku do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o przyznanie miastu 3 mln zł na sfinansowanie zawiązania nowej spółki. Jeśli chodzi o kapitał, to w chwili zawiązania wynosić on będzie 29,5 mln zł, z czego Krajowy Zasób Nieruchomości pokryje swój udział, wnosząc tereny pod budowę, a Wrocław - pieniędzmi pozyskanymi z Rządowego Funduszy Rozwoju Mieszkalnictwa.

Mamy już trzy miejskie spółki zajmujące się nieruchomościami

Prezydent Jacek Sutryk powiedział w dniu, w którym głosowano nad powołaniem nowej spółki, że ma ona być dopełnieniem oferty mieszkaniowej Wrocławia, skierowanym dla tych rodzin, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu bankowego. I, jak podkreślał, samo jej powstanie nie obciąży budżetu miasta.

Później jednak można się spodziewać, że będzie podobnie, jak w przypadku istniejących już spółek. W naszym mieście funkcjonują już trzy podlegające miastu instytucje, które zajmują się nieruchomościami i zatrudniają setki osób. To Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław budujące już mieszkania na wynajem, spółka Wrocławskie Mieszkania zarządzająca tysiącami mieszkań i lokali komunalnych oraz Zarząd Zasobu Komunalnego, który z kolei nadzoruje należące do miasta lokale użytkowe, garaże i miejskie grunty.

Istniejące już spółki to setki miejsc pracy i zarządy. Będą kolejne

TBS Wrocław zatrudnia około 50 osób. Ich średnie, miesięczne zarobki przekraczają 6 tys. złotych, a pensje członków zarządu wahają się od 19 do 21 tys. złotych.
Wrocławskie Mieszkania to już blisko 200 etatów, średnie pensje w wysokości blisko 5 tys. złotych, a uposażenia członków zarządu od 19 do 24 tys. złotych.
Jak to będzie wyglądało w przypadku Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej?

"Na dziś nie ma żadnych decyzji dotyczących osób, które pokierują spółką. Zarząd powołany zostanie po zawiązaniu spółki, czyli podpisaniu umowy spółki i zgłoszeniu tego faktu do Sądu Rejestrowego" - odpowiedział nam Arkadiusz Filipowski z Urzędu Miejskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska