Miasto nie kosi trawy, by dbać o zwierzęta. Zaczęto koszenie i poćwiartowano jeża (ZDJĘCIA)

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Zaktualizowano 
Malutki jeż uratowany, jego matka została poćwiartowana przez kosiarkę Ekostraż
Jeże i lisy to częsty widok w mieście na takich osiedlach jak Stabłowice, Muchobór czy Popowice. Był to częsty widok nawet wtedy, zanim miasto zdecydowało o nowym sposobie dbania o ekologię, czyli niekoszeniu trawy. Niestety, dbanie o ryjówki może także się skończyć się tragicznie. Dziś osoby, które kosiły zaniedbaną wcześniej trawę, poćwiartowały jeża.

"Na Roślinnej (boczna Mińskiej na Muchoborze Wielkim) we Wrocławiu postanowiono akurat teraz skosić zaniedbaną wcześniej trawę. W efekcie poćwiartowano jeżową mamę. Znaleziono tuż przy jej rozkładającym się ciele pięć osesków - cztery bardzo chude, ale żywe i jednego martwego" - informuje na swoim profilu Ekostraż.

- Pytanie, w jaki sposób używano tej kosiarki. Niestety, czasem z tym samym problemem walczą rolnicy. Ale wiem, że istnieją również sposoby, żeby przed koszeniem wypłoszyć zwierzęta - mówi Anna Chrobot z wrocławskiej Ekostraży. - Z jednej strony to dobrze, że trawa nie jest koszona, bo dzięki temu zwierzęta mają nowe miejsca do osiedlenia się. Ale dobrze by było, gdyby miasto wypracowało jakieś rozwiązanie z przyrodnikami. Albo dbamy o trawniki na bieżąco i wtedy jeż nie wybierze sobie takiego skoszonego miejsca na urodzenie młodych, albo całkowite postawienie na nieużytki w okresie od maja do lipca, bo właśnie wtedy trwa okres rozrodczy.
Cztery jeże, które udało się uratować, żyją i są karmione.

- Trzeba je karmić co dwie godziny, konieczne jest masowanie brzucha w celu wypróżnienia. Brzuch jeża trzeba masować, żeby sprawiać wrażenie ruch języka matki. Matka by wylizywała małe, my musimy symulować ten ruch, żeby jeżątka przeżyły. To ciężka praca i wyzwanie - dodaje Chrobot.

Ekostraż sprowadza preparat dla jeży ze Stanów Zjednoczonych. Puszka takiego preparatu kosztuje kilkadziesiąt dolarów. Ekostraż apeluje o pomoc finansową, by uratować młode jeże. Potrzebni są też wolontariusze do karmienia i masowania jeży.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 64

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Meryl

Ludzie to jest Miasto!

G
Gość
2019-06-13T16:58:38 02:00, alpha:

O tym jak nie koszenie trawy wpływa na alergików to już lanser z ratusza nie pomyślał.

2019-06-13T20:49:20 02:00, antyspal:

Spaliny też alergizują, ale jakoś nie wspomniałeś.

Widać, że nie masz alergii...

S
Ssds
2019-06-13T20:37:07 02:00, Ewa:

Czy to są jakieś jaja? Mam się przejmować jeżem, gdy giną ludzie, bo nic nie widać na zarośniętym przejeździe czy skrzyżowaniu? Jak się to ma do ostatnich informacji z karambolu pod Szczecinem? Mam w doopie jeże. Chcę by moja rodzina była bezpieczna na ulicy.

2019-06-13T21:04:24 02:00, Gość:

Jeż też na rodzine i też chciałby żyć bezpiecznie

Taaa

G
Gość
2019-06-13T20:37:07 02:00, Ewa:

Czy to są jakieś jaja? Mam się przejmować jeżem, gdy giną ludzie, bo nic nie widać na zarośniętym przejeździe czy skrzyżowaniu? Jak się to ma do ostatnich informacji z karambolu pod Szczecinem? Mam w doopie jeże. Chcę by moja rodzina była bezpieczna na ulicy.

Jeż też na rodzine i też chciałby żyć bezpiecznie

G
Gość
2019-06-13T20:27:44 02:00, Snodog:

Jadac autobusem potrafiłem się zatrzymać i przepuścić jeża przez ulicę. Widać go było z daleka.

no i bardzo dobrze, gratuluje postawy

jez ma takie samo prawo do zycia jak my

G
Gość

Ale ta trawa wcale nie wygląda na skoszoną. Do tego jak jest krótka to widać jeża i można zwolnić i sobie przebiegnie. Jak jest wysoka trawa to ani jeża ani rowerzysty nie widać. Nie widać pijaczka leżącego w trawie i można niechcący przejechać lub skosić to co wystaje.

a
antyspal
2019-06-13T16:58:38 02:00, alpha:

O tym jak nie koszenie trawy wpływa na alergików to już lanser z ratusza nie pomyślał.

Spaliny też alergizują, ale jakoś nie wspomniałeś.

E
EWELINA Z MACICĄ
2019-06-13T20:37:07 02:00, Ewa:

Czy to są jakieś jaja? Mam się przejmować jeżem, gdy giną ludzie, bo nic nie widać na zarośniętym przejeździe czy skrzyżowaniu? Jak się to ma do ostatnich informacji z karambolu pod Szczecinem? Mam w doopie jeże. Chcę by moja rodzina była bezpieczna na ulicy.

2019-06-13T20:44:20 02:00, ewusia:

Jak nie było wysokiej trawy, to nie było karamboli i wypadków? Jeździ się wolniej, to się dojedzie. Nie tylko twoja rodzina żyje na świecie za 500 . Rusz głową, nie tylko macicą.

Debil! To lepiej nie kosić i nie widzieć co jedzie? Lecz się bezdzietny LGBT-owcu. Możecie wykasować 😊

z
zajezdnia
2019-06-13T17:33:19 02:00, Gość:

Podczas koszenia poćwiartowano jeża - co za żałośnie clickbaitowy nagłówek! Brakuje jeszcze słów, "skandal" i "makabra", dla dopełnienia całości tego "niezwykle ważnego" i "szokującego" przekazu.

Jutro proponuję wpis opatrzony tytułem: Skandal! Skosili zaniedbaną trawę i poćwiartowali papierowe wydanie gazety wrocławskiej [Tylko u nas! Dużo zdjęć!]

Możesz obejrzeć rozjechanego człowieka jak ci to poprawi dowcip.

k
kierowca
2019-06-13T17:47:43 02:00, To co że ma kota?!?:

Dzisiaj podczas spaceru rozdeptalem mrowcze dziecko.

Szok! Przepraszam wszystkie mrówki. Juz na spacer nigdy mie wyjde.

Stop homofobii!!! Odczepcie sie od Jacka!

Może ktoś kiedyś zajedzie twoje i niekoniecznie za to przeprosi? Głupi komentarz.

e
ewusia
2019-06-13T20:37:07 02:00, Ewa:

Czy to są jakieś jaja? Mam się przejmować jeżem, gdy giną ludzie, bo nic nie widać na zarośniętym przejeździe czy skrzyżowaniu? Jak się to ma do ostatnich informacji z karambolu pod Szczecinem? Mam w doopie jeże. Chcę by moja rodzina była bezpieczna na ulicy.

Jak nie było wysokiej trawy, to nie było karamboli i wypadków? Jeździ się wolniej, to się dojedzie. Nie tylko twoja rodzina żyje na świecie za 500 . Rusz głową, nie tylko macicą.

e
erinaceus

Lepiej już nie kosić do listopada. Albo maja w trawie żyć zwierzęta albo nie. Ile takich stworzonek zginie, bo najpierw daje im się złudną kryjówkę, a potem je zabija. Po to człowiek ma rozum, żeby wiedział co robi i przewidywał.

E
Ewa

Czy to są jakieś jaja? Mam się przejmować jeżem, gdy giną ludzie, bo nic nie widać na zarośniętym przejeździe czy skrzyżowaniu? Jak się to ma do ostatnich informacji z karambolu pod Szczecinem? Mam w doopie jeże. Chcę by moja rodzina była bezpieczna na ulicy.

S
Snodog

Jadac autobusem potrafiłem się zatrzymać i przepuścić jeża przez ulicę. Widać go było z daleka.

W
Wkurzony Mieszkaniec

Czy miasto stać na ekologię? Ekolodzy nie zdają sobie sprawy ile ich wyczyny kosztują w rzeczywistości miasto i mieszkańców. Nadmieniam, że ekolodzy nie ponoszą odpowiedzialności za swoje decyzje. Najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo mieszkańców oraz wybór priorytetów.

Dodaj ogłoszenie