Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UWAGA ALERGICY! Początek sezonu koszenia traw we Wrocławiu to większe pylenie. Gdzie pojawi się kosiarka? [HARMONOGRAM]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
We Wrocławiu dużej liczbie trawników pozwala zamienić się w łąkę, która oprócz posiadania kwiatów dłużej trzyma wilgoć i stanowi schronienie dla małych zwierząt jak jaszczurki czy jeże.
We Wrocławiu dużej liczbie trawników pozwala zamienić się w łąkę, która oprócz posiadania kwiatów dłużej trzyma wilgoć i stanowi schronienie dla małych zwierząt jak jaszczurki czy jeże. Pawel Relikowski / Polska Press
Od 24 kwietnia (poniedziałek) Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczyna coroczny sezon koszenia trawy we Wrocławiu. Koszeniu podlega m.in. trawa w obrębie skrzyżowań, pasy zieleni przy ulicach, chodnikach i ciągach pieszo rowerowych. Trawa w parkach i na zieleńcach koszona jest rzadziej, ze względu na ochronę środowiska. Które miejsca w mieście pójdą pod kosiarkę jako pierwsze?

Spis treści

Zasady koszenia traw we Wrocławiu. Jak w tym sezonie będzie kosić miasto?

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu dostosowuje częstotliwość koszenia m.in. do warunków pogodowych, tempa wzrostu trawy oraz bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Miasto podkreśla, że trawniki kosi w sposób ekologiczny.

- We Wrocławiu przystępujemy do koszenia w standardzie eko, co nie oznacza ekonomicznie a ekologicznie. Wyższa trawa zatrzymuje wodę, obniża lokalnie temperaturę, tłumi hałas i zatrzymuje pyły. Nie zaprzestajemy koszenia, ale zmieniamy jego rytm, częstotliwość. Chcemy m.in. aby w mieście powstawało jak najwięcej łąk kwietnych oraz żeby trawa i kwiaty miały możliwość wysiania nasion. Wyższa trawa to wiele korzyści dla środowiska oraz lepsza adaptacja miejskiej przestrzeni do zmian klimatu – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Podobny system koszenia działa w innych dużych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie czy w Warszawie. Co do zasad, wąskie pasy zieleni wzdłuż jezdni koszone są w całości, szersze odcinki podkaszane zostaną po obwodzie, tak by pozostał bujny środek. Całkowicie koszone mogą być też trawniki w obrębie dużych skrzyżowań oraz pasy wzdłuż chodników, dróg rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych. W parkach w całości koszone są polany rekreacyjne, by umożliwić wrocławianom wypoczynek. Na pozostałych parkowych obszarach trawę przycina się częściowo, głównie wzdłuż ścieżek i chodników.

- Ograniczenie koszenia nie dotyczy wszystkich terenów. Pasy zieleni przyulicznej czy miejsca skrzyżowań ulic, gdzie widoczność mogłaby być ograniczona przez wysoką trawę i zagrażałoby to bezpieczeństwu lub mogłoby utrudniać ruch, będą koszone regularnie. Trawie pozwolimy natomiast urosnąć w niektórych miejscach np. w parkach, gdzie takie działanie jest wskazane. Już widzimy korzyści z nowej polityki koszenia – tłumaczy Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Ponadto według zasad opisanych w "Standardzie utrzymania terenów zieleni w miastach" opracowanych przez Wrocław wspólnie z Krakowem, niedozwolone jest koszenie w okresie suszy, co dodatkowo zwiększyłoby zapylenie i zmniejszyło ilość roślinności zatrzymującej wodę opadową oraz poprawiającej mikroklimat. Kosić nie można również w czasie opadów i bezpośrednio po opadach deszczu, co skutkowałoby m.in. pojawieniem się kolein, nierówno wykoszonej roślinności, zwiększeniem podatności traw na choroby lub zagęszczaniem gruntu.

Harmonogram koszenia trawy we Wrocławiu od 24 kwietnia do 28 kwietnia. Te miejsca zostaną skoszone jako pierwsze

Stare Miasto
Kazimierza Wielkiego, Nowy Świat, wokół rzeźby Powodzianka na moście Uniwersyteckim, Grodzka, Białoskórnicza, Gepperta, Nożownicza, Szewska przy rzeźbie "Koń 87", Szewska – Maciejówka, Nowy Targ Plac, Legnicka, Plac Strzegomski, Strzegomska, Braniborska, Stacyjna, Plac Orląt Lwowskich, Rybacka, Plac Solidarności, Plac Jana Pawła II, Śrubowa, Robotnicza , Złotoryjska, Smolecka.

Śródmieście
Kochanowskiego, Skłodowskiej – Curie, Szczytnicka, Wyszyńskiego, Nowowiejska, Jedności Narodowej, Mosbacha, Damrota, Daszyńskiego, Orzeszkowej, Lompy, Jaracza.

Psie Pole
Obornicka, Ligocka, Bezpieczna, Jugosłowiańska, Łużycka, Na Polance, Bałtycka
Kromera, Toruńska, Kochanowskiego (część od mostu na północ), Brucknera, Kwidzyńska, Krzywoustego, początek ulicy Sobieskiego.

Fabryczna
Na Ostatnim Groszu, Estakada Gądowianka, Klecińska, Bystrzycka, Graniczna, Narutowicza, Starograniczna , Jelenia, Starogroblowa, Legnicka, Milenijna oraz przy moście Milenijnym, Białowieska, Bobrza, Głogowska, Gnieźnieńska , Niedźwiedzia, Popowicka II, Rysia, Wejherowska oraz sięgacz znajdujący się w pobliżu, Bednarska, Tkacka, Lotnicza (wraz z węzłem przesiadkowym, węzłem przesiadkowym II i pętlą), Hutnicza, Górnicza, Dworska, Mączna, Papiernicza, Pilczycka, Pilczycka II.

Krzyki
Ibn Siny Awicenny, Tyniecka, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Zabrodzka, Czekoladowa, Karmelkowa, Aleja Piastów, Racławicka, Bardzka, Zwycięska, Hubska, Borowska.

Z DROGI:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska