Nowe znaki pojawią się na ulicach Wrocławia. Wybiorą je mieszkańcy

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Który z tych znaków pojawi się we Wrocławiu? O tym zadecydują mieszkańcy
Który z tych znaków pojawi się we Wrocławiu? O tym zadecydują mieszkańcy ZDiUM
Udostępnij:
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wraz z wrocławską Ekostrażą chcą wprowadzić nowe znaki, które będą ostrzegać kierowców przed jeżami.

Pod kołami samochodów na wrocławskich ulicach ginie wiele zwierząt. Jeże są jednymi z najliczniejszych ofiar.

"Jeże są bardzo pożyteczne i ważne dla miejskiego ekosystemu. Niestety, wiele z nich co roku ginie po kołami samochodów. Inaczej niż większe zwierzęta, jeże nie uciekają z drogi, tylko w chwili zagrożenia - a takim jest nadjeżdżające auto - zwijają się w kulkę. Dlatego tak ważne jest przypominanie kierowcom, by zachowali czujność na drogach i z jeszcze większą uwagą spoglądali na jezdnię" - wyjaśnia Katarzyna Szakowska z Ekostraży.

Najwięcej jeży ginie na drogach od maja do września, kiedy trwa czas ich godów oraz rozrodu. Śmiertelność samców jest szczególnie widoczna w okresie godowym, kiedy dochodzi do poszerzania ich terytoriów. Udział samic natomiast rośnie jesienią, kiedy zwiększa się ich aktywność związaną z koniecznością odbudowania rezerw tłuszczu przed hibernacją, po odchowaniu młodych. Wtedy też ginie wiele jeżowych matek, które intensywnie żerują, aby wykarmić potomstwo.

"W tej chwili Ekostraż opiekuje się 200 jeżami, które zostały uratowane przez wolontariuszy, dlatego chcemy zwiększyć świadomości kierowców na temat zagrożenia, jakie stanowią na drodze dla zwierząt" - mówi nam Klaudia Piątek z biura prasowego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Nowe znaki we Wrocławiu

Jak ratować jeże? Według analiz organizatorów akcji: ZDiUM-u i Ekostraży, skuteczne są: wprowadzenie ograniczeń prędkości, montaż progów zwalniających lub ustawienie znaków ostrzegawczych, które będą informowały kierowców, że przez jezdnię przechodzą te małe ssaki.

"W większości przypadków kierowcy nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą migracji dla jeży. Charakterystyczny znak ustawiony w odpowiednim miejscu będzie przede wszystkim naszą prośbą o większe skupienie i obserwację drogi skierowaną do kierowców. Mamy też nadzieję, że tym samym spowoduje, iż kierowcy zdecydowanie zwolnią – tłumaczy Klaudia Piątek.

"To znak ostrzegawczy, nie drogowy"

Wzory tablic ostrzegawczych zostały opracowane przez ZDiUM w porozumieniu z Wydziałem Inżynierii Miejskiej oraz Wydziałem Inżynierii Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. Jak informuje zarząd, różnią się od obowiązujących znaków, ponieważ nie są to znaki drogowe, które zostały opisane w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Nowe tablice ostrzegawcze zostały zaproponowane do wdrożenia, ponieważ w obowiązujących przepisach nie istnieje formalny znak "Uwaga Jeże". Ustawodawca przewidział tylko znaki "Uwaga dzikie zwierzęta" A-18b oraz "Uwaga zwierzęta gospodarcze" A-18a" - tłumaczy Klaudia Piątek.

Projekty znaków ostrzegawczych
Projekty znaków ostrzegawczych ZDiUM

Projektant przedstawił 3 propozycje znaków, które, zdaniem urzędników, spełniają funkcję ostrzegawczą. Która grafika trafi na znaki we Wrocławiu? O tym zdecydują mieszkańcy. ZDiUM zorganizował głosowanie online.

Głosowanie rozpoczęte! Wybierają mieszkańcy

W głosowaniu można wziąć udział za pośrednictwem fanpage'a ZDiUM na Facebooku. Wrocławianie mogą wybrać najlepszy - ich zdaniem - znak ostrzegawczy poprzez dodanie reakcji pod postem. Znak, który uzyska największą liczbę głosów, pojawi się wiosną na wrocławskich ulicach.

Głosować można tutaj:

Wybrany znak zostanie pilotażowo postawiony na ul. B. Krzywoustego. Kolejne ulice będą znakowane w porozumieniu z Wydziałem Inżynierii Miejskiej oraz na podstawie analiz ZDiUM oraz zgłoszeń Ekostraży i mieszkańców Wrocławia. Partnerami projektu "JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!" są: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, ZOO Wrocław, MPK Wrocław i Ekosystem Sp. z o.o.

"Docelowo chcemy też stworzyć internetową mapę, na której będą widoczne najczęstsze trasy migracji jeży we Wrocławiu – dodaje Katarzyna Szakowska z Ekostraży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Cały ZDUIM :-)

Dziur w drogach po kolana nie widzą. Ulic bez świateł też nie. Braku przejść dla pieszych przez tory też nie. Chodników z bardzo nierównymi płytami też nie.

Ale kurna widzą jeże.

Po zdjęciach tych ludzi widać, że się w robocie nudzą jak cholera.
X
Xynat
17 grudnia, 17:57, Marcin Kowalczyk:

Przepraszam...czy my na prawdę nie mamy na co wydawać publicznych pieniędzy..?

Może czas na znaki ostrzegawcze typu "uwaga żabki" ... No dramat po prostu.

To jest marnotrawienie publicznych pieniędzy.

Twoje narodziny to było marnowanie publicznych pieniędzy w szpitalu na porodówce.

M
Marcin Kowalczyk
Przepraszam...czy my na prawdę nie mamy na co wydawać publicznych pieniędzy..?

Może czas na znaki ostrzegawcze typu "uwaga żabki" ... No dramat po prostu.

To jest marnotrawienie publicznych pieniędzy.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie