Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Martwe dziki znaleziono na wrocławskim osiedlu. 12 z nich było chorych na AFS!

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
We Wrocławiu zabezpieczono aż 12 martwych dzików. Powiatowy Inspektorat Weterynarii potwierdza, że były chore na ASF. Sprawdź, gdzie je znaleziono.
We Wrocławiu zabezpieczono aż 12 martwych dzików. Powiatowy Inspektorat Weterynarii potwierdza, że były chore na ASF. Sprawdź, gdzie je znaleziono. Dariusz Gdesz / Polska Press
Afrykański pomór świń zbiera żniwo we Wrocławiu. 12 martwych dzików znaleziono w pustostanach na Kłokoczycach. Powiatowy lekarz weterynarii potwierdził u nich groźnego wirusa ASF.

Na wrocławskich Kłokoczycach służby znalazły i zabezpieczyły aż 12 padłych dzików. Powiatowy lekarz weterynarii przekazał, że u zwierząt potwierdzono wirusa ASF - afrykańskiego pomoru świń.

Pierwsze ofiary afrykańskiego pomoru świń we Wrocławiu

Wirus ASF (African Swine Fever) to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są: świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Okres inkubacji to zazwyczaj 15 dni, jednak śmiertelność choroby w stadzie może sięgną nawet 100%. Wirus nie jest groźny dla ludzi.

12 martwych dzików we Wrocławiu

Martwe dziki znaleziono 24 stycznia na terenie między rzekami: Dobra i Widawa, w okolicach alei Jana III Sobieskiego i ul. Kłokoczyckiej. Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu potwierdził, że zwierzęta zmarły w wyniku wirusa ASF.

Powiatowy lekarz weterynarii apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji przez hodowców trzody chlewnej z terenu
Powiatowy lekarz weterynarii apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji przez hodowców trzody chlewnej z terenu powiatu wrocławskiego. Tylko odpowiedzialne podejście do przestrzegania zasad może chronić hodowców trzody chlewnej przed wniknięciem ASF do ich gospodarstw wroc.piw.gov.pl

- Powiatowy lekarz weterynarii apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji przez hodowców trzody chlewnej z terenu powiatu wrocławskiego. Tylko odpowiedzialne podejście może chronić hodowców trzody chlewnej przed wniknięciem ASF do ich gospodarstw - pisze lek. wet. Dariusz Niewierski, zastępca powiatowego lekarza weterynarii we Wrocławiu.

Co zrobić, gdy znajdziemy padłego dzika?

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie zagraża zdrowiu i życiu człowieka, jest jednak chorobą śmiertelną dla świń i przez to powoduje ogromne straty gospodarcze. Dziki są głównymi nosicielami wirusa ASF.

Znalezienie padłego dzika na terenie Wrocławia, trzeba niezwłocznie zgłosić do:

  • Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, tel. 71 347 98 20,
  • Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 71 770 22 22.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska