Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieoprocentowana pożyczka z ARiMR. Hodowcy trzody mogą składać wnioski. Kwota uzależniona od liczby świń. Można starać się nawet o 1 mln zł

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nieoprocentowana pożyczka dla producentów trzody chlewnej ze stref ASF - zobacz warunki przyznania.
Nieoprocentowana pożyczka dla producentów trzody chlewnej ze stref ASF - zobacz warunki przyznania. 123rf/qiujusong
Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wznowiono nieoprocentowane pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla hodowców świń, którzy utrzymywali zwierzęta na obszarach ASF. Kto może starać się o kredyt?

Spis treści

Wsparcie ma charakter pomocy de minimis, a wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym w biurach powiatowych ARiMR. Można ubiegać się o wysokie kwoty – od 50 tys. zł aż do 1 mln złotych. Kwota uzależniona jest od ilości świń utrzymywanych w stadzie w 2020 roku.

Pożyczki od ARiMR są nieoprocentowane, a to oznacza, że nie pobiera się prowizji za jej przyznanie. Maksymalny okres spłaty to 10 lat. Co istotne, wysokość kredytu nie może przekroczyć zobowiązań cywilnoprawnych hodowcy, a także limity pomocy publicznej.

Priorytetowo będą traktowane pozytywnie zweryfikowane wnioski, które złożono w IV kwartale 2023 r. Wypłata środków nastąpi w terminie do 30 dni od udzielenia wsparcia, przekazuje Agencja.

Pożyczkobiorca co do zasady w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki zobowiązany jest zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, dodaje.

Kto może starać się o pożyczkę?

Pożyczki udzielane są producentom trzody chlewnej, którzy utrzymywali świnie w siedzibie stada z nadanym numerem na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt na terenie kraju. Chodzi o obszary, które wymieniają załączniki unijne ws. środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, a także załączniki określające środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do ASF. Mowa również o obszarach zapowietrzonych lub zagrożonych w związku z wystąpieniem choroby.

O zasięgu obszarów objętych ograniczeniami w Polsce informuje Główny Inspektorat Weterynarii: ASF w Polsce

Kwoty pożyczek. Dla dużych stad do 1 mln złotych

Pożyczkę należy przeznaczyć na finansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych, które podjęto w związku z hodowlą świń na ww. obszarach. Do kwoty nie wlicza się odsetek, a przeznaczenie kredytu nie obejmuje zobowiązań na rzecz budżetu środków europejskich. Kwota uzależniona jest od liczby zwierząt utrzymywanych w stadzie. ARiMR wylicza, że nie może to być więcej niż:

  • 50 tys. zł na siedzibę stada, w której w 2020 r. było utrzymywanych średniorocznie do 50 sztuk świń,
  • 100 tys. zł na siedzibę stada, w której w 2020 r. było utrzymywanych średniorocznie powyżej 50 do 100 sztuk świń,
  • 300 tys. zł na siedzibę stada, w której w 2020 r. było utrzymywanych średniorocznie powyżej 100 do 500 sztuk świń,
  • 500 tys. zł na siedzibę stada, w której w 2020 r. było utrzymywanych średniorocznie powyżej 500 do 1000 sztuk świń,
  • 1 mln zł na siedzibę stada, w której w 2020 r. było utrzymywanych średniorocznie powyżej 1000 sztuk świń.

Spłata pożyczki następuje w ratach miesięcznych albo kwartalnych w terminach i kwotach określonych w harmonogramie spłaty pożyczki, stanowiącym załącznik do zawieranej pomiędzy ARiMR a Pożyczkobiorcą umowy pożyczki, czytamy w komunikacie.

Co trzeba dołączyć do wniosku?

Wnioski trzeba złożyć w biurach powiatowych ARiMR, nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia obowiązywania ograniczeń w handlu świniami z wyznaczeniem obszarów. Wniosek o pożyczkę należy dostarczyć wraz z załącznikami. Wśród nich wymienia się m.in. oświadczenie o wysokości zobowiązań cywilnoprawnych, dokumenty potwierdzające ich kwoty, aktualne zaświadczenia o stanie należności i wyrok sądu lub umowa o rozdzielności majątkowej, jeśli współmałżonkowie posiadają osobne majątki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska