Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka na Dolnym Śląsku. Na niepogodę polecamy podziemia, świetne wystawy i hale do wspinaczki

Alina Gierak
Alina Gierak
Przed deszczem można się schronić w dolnośląskich jaskiniach. Kliknijcie w galerię i zobaczcie, co jeszcze można robić, gdy majówka będzie deszczowa.
Przed deszczem można się schronić w dolnośląskich jaskiniach. Kliknijcie w galerię i zobaczcie, co jeszcze można robić, gdy majówka będzie deszczowa. Jaskinia Radochowska
Kto marzył, że podczas tegorocznej majówki zrobi grilla, pójdzie w góry lub pojedzie nad wodę, temu pogoda może pokrzyżować plany. Zdaniem meteorologów, może padać deszcz. To nie oznacza, że macie siedzieć w domu. Dla dzieci i dorosłych są Dolnym Śląsku atrakcje pod dachem. Gdzie się wybrać? Sprawdźcie poniżej. W galerii zdjęć znajdziecie szczegóły.

Spis treści

od 16 lat

Deszcz i chłód nie muszą zepsuć majówki. Jeśli odpadną wyprawy w góry, wycieczki rowerowe i grill na działce, pozostaje mnóstwo aktywności pod dachem. Co polecamy?

Hydropolis, Wrocław

Hydropolis, czyli jedyne miejsce w Polsce, gdzie na niezwykłej, multimedialnej wystawie dowiecie się, dlaczego bez wody nie ma życia. Każda sala Hydropolis jest obudowana multimedialnymi tablicami z ciekawostkami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka. W Hydropolis znajdują się dziesiątki modeli statków, łodzi i innych konstrukcji. Zobaczyć i dotknąć można tu wielu urządzeń, pomp, silników czy dźwigni.

Ceny biletów sprawdź tutaj
https://hydropolis.pl/dla-zwiedzajacych/

Jaka będzie pogoda na majówkę na Dolnym Śląsku, sprawdź tutaj

Pałac Sobieszów, Jelenia Góra

Nowe miejsce na Dolnym Śląsku. Na multimedialnych wystawach poznacie przyrodę Karkonoszy oraz historię zamku Chojnik i rodu Schaffotschów. Ekspozycje są ciekawe, mnóstwo się na nich dzieje. Słychać jak szumi górski strumyk i jak potężna jest burza w górach. Można zobaczyć pod mikroskopem motyla i złożyć z puzzli drzewo.

Bilety kupicie tutaj https://kpnmab.pl/bilety-cpe

Kopalnia Złota, Złoty Stok

To mieszcząca się w dawnej kopalni złota i arsenu atrakcja turystyczna, którą każdego roku odwiedza tysiące turystów z całego świata. Nie brakuje tu atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a w ofercie zwiedzania znajdziemy: Kopalnię Złota, Średniowieczną Osadę Górniczą i Sztolnię Ochrową. Wszystkie te niezwykłe miejsca turyści odkrywają w towarzystwie przewodnika.

Podziemia ARADO, Kamienna Góra

Projekt Arado - Zaginione laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze, jedną z najnowocześniejszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Zwiedzamy miejsce, w którym przypuszczalnie Niemcy w czasie II wojny światowej pracowali nad najnowszymi rozwiązaniami ówczesnego lotnictwa. W jednym z wydrążonych w latach 40. XX wieku tunelów utworzono trasę turystyczną. Jej zwiedzanie wraz z przewodnikiem pozwala, choć częściowo poznać trudne warunki robotników, którzy drążyli podziemia.

Ceny biletów wstępu znajdziesz tutaj http://projektarado.pl/index.php/cennik

Muzeum Zabawek, Karpacz

Miejsce, gdzie dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa, a dzieci mogą ujrzeć świat dorosłych zaklęty w miniaturze. Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 300 lat, od XVIII – wiecznych figurek szopkowych, poprzez porcelanowe lalki z XIX w, aż po zabawki typowe dla XX wieku. Zbiory pochodzą z różnych stron świata m.in. z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec.

Po zwiedzaniu muzeum, można przejść się na spacer po deptaku w Karpaczu. W mieście pod Śnieżka przygotowano na majówkę spacery z przewodnikiem, zabawy dla dzieci i oficjalne uroczystości.

Program majówki znajdziesz tutajhttps://www.karpacz.pl/majowka-w-karpaczu-karkonosze-maja-klimat-2867/e

Bilety kupicie tutaj https://www.muzeumzabawek.pl/cennik/

Stara Kopalnia, Wałbrzych

Dawna Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia" („Thorez”) została przebudowana w Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu "Stara Kopalnia". Poza imponującą częścią naziemną, na zwiedzających czeka także półkilometrowa trasa podziemna. Pozostałe kilka kilometrów podziemnych wyrobisk i chodników oddzielone są tamą i zabudowaną ścianą. Po wyjściu na powierzchnię, warto udać się także na pobliskie hałdy, skąd rozciąga się piękna panorama na Wałbrzych i okoliczne góry.

Huta Julia w Piechowicach

Zwiedzający dowiedzą się, jak powstają wszystkie kryształowe naczynia, kieliszki, szklanki czy też drobne pamiątki. Ogromne piece hutnicze, kunszt zdobników, hutnicy dmuchający szkło, to wszystko robi naprawdę ogromne wrażenie. Czynne będą dwa sklepy firmowe, więc przygotujcie się na zakupy.

Bilety kupicie tutaj https://hutajulia.com/zwiedzanie

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko to niezwykły obiekt historyczny, którego historia sięga 1000 lat. Obecnie można zwiedzać górną część Twierdzy Kłodzko i chodniki kontrminerskie (istny podziemny labirynt – jedyna taka trasa w Polsce).

1 i 2 maja czekać na was będą

  • Grupa Rekonstrukcyjna Banici
  • 47 Pułk Piechoty Pruskiej - Twierdza Kłodzko
  • Schlesische Schützen
  • Stowarzyszenie GRH Pułk 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego
  • GRH 609 Division

a każdy z nich z artylerią... Do tego jeszcze dawne rzemiosła, obóz wojska Xsięstwa Warszawskiego, szaniec pruskiej artylerii.

Muzeum Sentymentów, Kowary

Muzeum Sentymentów to jedyna okazja, aby poczuć oddech PRLu na własnej skórze. Muzeum Sentymentów to magazyn miłych wspomnień z minionych lat, czyli przestrzeń zaaranżowana tak, aby łezka w oku zakręciła się nawet największym twardzielom.

Co się znajduje w Muzeum Sentymentów, przeczytaj tutaj

Jaskinia Niedźwiedzia, Kletno

Chcieliśmy wam polecić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Ale na jej stronie pojawił się komunikat Brak wolnych biletów w terminie: 29.04- 03.05.2023. Wybierzcie się tu zatem w inny dzień.

Niedaleko jest inna, także atrakcyjna jaskinia. I ją polecamy na majówkę
Jaskinia Radochowska czynna jest we wszystkie dni długiego weekendu. 30 kwietnia oraz 1,2 i 3 maja w godzinach od 10.00 do 18.00 – ostatnie wejście organizowane jest o godz. 17.20.

Ceny biletów – 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy).

Jaskinia Radochowska to jedna z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach. Powstała w Górach Złotych, wewnątrz góry Bzowiec (697 m. n.p.m.), w soczewce wapienia wczesno paleozoicznego, na jej styku z łupkami łyszczykowymi. Znana jest już od połowy XVIII wieku, ale wciąż kryje wiele tajemnic. Można ją zwiedzić z przewodnikiem i poczuć smak prawdziwej przygody.

Trasa do zwiedzania ma ok. 300 metrów, a łączna długość korytarzy to ponad 500 metrów. Część trasy trzeba pokonać, przeciskając się przez ciasne szczeliny, co jest dodatkową atrakcją. Zwiedzanie jaskini jest w pełni bezpieczne, także dla małych dzieci ( minimalny wiek dziecka 3,5 roku).

Polana Jakuszycka, Szklarska Poręba

Polana Jakuszycka to ulubione miejsce na wiosenne wyprawy piesze i rowerowe. Możecie je połączyć z udziałem w majówce, zorganizowanej przez Dolnośląskie Centrum Sportu.

W programie są zajęcia na ściance wspinaczkowej, zajęcia z aquaaerobiku, a później z instruktorem na nartorolkach oraz rowerową wycieczkę do Chatki Górzystów.

2 maja przewidziane są zajęcia z trenerami biegów górskich, rowerowa wycieczka do Czech na wodospad Mumlavy i Harrachow, stworzenie własnej flagi oraz bieg flagowy dla dzieci i dorosłych.

3 maja ośrodek zaprasza na rowerową wycieczkę do Kopalni Stanisław oraz strefę SMS Szklarska Poręba.

Szczegółowy program znajdziecie tutaj https://www.facebook.com/events/1507294999800729/?ref=newsfeed

To nie koniec atrakcji. W Szklarskiej Porębie zaplanowano Koncertową Majówkę.
Program znajdziesz tutaj https://turystyczna.szklarskaporeba.pl/3099-szklarskaporeba-koncertowa-majowka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska