Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokatorzy protestują dziś we Wrocławiu. Nie są w stanie płacić czynszów, grożą im eksmisje. Wojewoda odpowiada [ZDJĘCIA]

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Protest lokatorów mieszkań zakładowych pod urzędem wojewódzkim we Wrocławiu
Protest lokatorów mieszkań zakładowych pod urzędem wojewódzkim we Wrocławiu Paweł Relikowski
Lokatorzy protestowali dziś pod siedzibą wojewody dolnośląskiego w sprawie – jak mówią -zagrabionych im mieszkań i bezczynności władz publicznych. Chcieli głośno przypomnieć, że sprawa prywatyzacji lokali zakładowych we Wrocławiu i innych miastach Polski pozostaje nierozwiązana, a los lokatorów i lokatorek, zmuszonych wbrew swej woli by stać się najemcami prywatnych właścicieli, jest dramatyczny. Na proteście pojawiło się kilkadziesiąt osób.

O sytuacji lokatorów sprzedanych mieszkań lokatorskich pisaliśmy już na portalu Gazetawroclawska.pl. Przedstawiliśmy historie lokatorów mieszkań przy ulicy Ślicznej we Wrocławiu, którzy je zbudowali, ale lokale nie należą do nich. Kiedy ich zakłady pracy upadły, całe budynki przeszły w prywatne ręce.

Obecni właściciele narzucają mieszkańcom czynsze, których ci nie są w stanie płacić. - Są u nas tacy lokatorzy, których emerytura wynosi 1300 złotych, a czynsz 1700. Popadają w długi, a w konsekwencji są eksmitowani – powiedział nam Longin Nawrocki ze Stowarzyszenia Obrony Lokatorów i mieszkaniec jednego z bloków. Liczy na to, że ktoś w końcu ich zauważy. Że uda się przygotować ustawę, która uwolni ich od trwającego od przeszło 20 lat koszmaru. Postulują by Państwo wykupiło ich mieszkania, które z czasem będą mogli odkupić i przepisać na wnuki.

Jak czytamy w komunikacie Akcji Lokatorskiej organizującej dzisiejszą demonstrację: „W latach 90. miała w Polsce miejsce prywatyzacja mieszkań zakładowych. Wiele z lokali, budowanych przez zakłady pracy na potrzeby swoich pracowników i pracownic, z funduszy pochodzących z ich wynagrodzeń, nie stało się jednak własnością swoich mieszkańców. Trafiły one za bezcen w ręce osób trzecich dysponujących w owym czasie odpowiednim kapitałem i znajomościami. Prawa pracowników i pracownic likwidowanych zakładów zostały zupełnie zignorowane a oni sami sprzedani nowym właścicielom razem ze swoimi mieszkaniami. Sprawa ta pozostaje nierozwiązana do dawna ale jej społeczne konsekwencje zaczynają się dalej zaostrzać.”

Demonstracja lokatorów sprywatyzowanych mieszkań lokatorskich rozpoczęła się pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim o godz. 12. Mamy już w tej sprawie także stanowisko Wojewody Dolnośląskiego. Oto, co napisał wojewoda:

- Przede wszystkim chcielibyśmy podkreślić, że Wojewoda Dolnośląski, jak i Dolnośląski Urząd Wojewódzki nie mają żadnych narzędzi formalno-prawnych do rozwiązania niewątpliwie bardzo trudnej sytuacji najemców byłych lokali zakładowych. Takie narzędzia posiada Prezydent Wrocławia jako organ, który zarządza mieniem komunalnym i to do jego zadań własnych, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, należy gospodarka nieruchomościami i gminne budownictwo mieszkaniowe. Zatem we wszelkie podejmowane działania na rzecz lokatorów Wojewoda angażował się, na ile to możliwe, nie ze względów formalnych, bo możliwości formalno-prawnych Wojewoda w tym zakresie nie ma, a z uwagi na chęć pomocy osobom w trudnej sytuacji - czytamy w odpowiedzi wojewody.

W dalszej części stanowiska wojewody czytamy:
Jednocześnie informujemy, że w ramach obowiązującego prawa najemcy byłych mieszkań zakładowych mogą w występować do sądów z roszczeniem o rozwiązanie zawartych w przeszłości umów, których skutkiem było uzyskanie niesłusznej korzyści z majątku Skarbu Państwa. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 1990 r. o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych, jeżeli wskutek czynności prawnej lub decyzji administracyjnej przenoszącej własność lub inne prawo majątkowe na niepaństwowe osoby prawne lub osoby fizyczne osoby te uzyskały niesłusznie korzyść z majątku Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych, sąd może oznaczyć sposób i wysokość wyrównania strat, a nawet rozwiązać umowę rozstrzygając o rozliczeniu między stronami. Z żądaniem rozwiązania umowy może wystąpić najemca, którego interes prawny został naruszony lub reprezentująca jego interesy organizacja społeczna (art. 2 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy).

Zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym nie jest jednak możliwe wprowadzenie rozwiązań zakładających władcze przeniesienie prawa własności byłych mieszkań zakładowych na rzecz najemców, a tego właśnie domagają się przedstawiciele Stowarzyszenia Akcja Lokatorska i Wrocławskiego Stowarzyszenia Obrony Lokatorów.

Ponadto 1 maja 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń, która zwiększyła wysokość finansowego wsparcia dla gmin (a nie wojewodów) z Funduszu Dopłat na nabycie lub nabycie połączone z remontem byłych mieszkań zakładowych. Celem nowelizacji jest wzrost zainteresowania gmin realizacją przedsięwzięć polegających na nabywaniu byłych mieszkań zakładowych od aktualnych właścicieli. Decyzja o nabyciu przedmiotowych nieruchomości należy jedynie do organów gmin, ma ona charakter dobrowolny a przepisy ustawy nie nakładają na gminy władczo takiego obowiązku. W przypadku podjęcia przez gminę decyzji o nabyciu lokali, zasilą one mieszkaniowy zasób gminy i w przyszłości będą mogły, zgodnie z przepisami, być sprzedawane na rzecz ich najemców na preferencyjnych warunkach.

Wojewoda podkreśla, że proponowane przez niego rozwiązania nie spotkały się z aprobatą przedstawicieli lokatorów, a jedynym akceptowanym przez nich rozwiązaniem jest podjęcie przez władze Wrocławia decyzji o wykupie przedmiotowych mieszkań od obecnych właścicieli i ich sprzedaż na preferencyjnych warunkach najemcom.

ZOBACZ TAKŻE:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska