Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powietrze we Wrocławiu w złym stanie. A "kopciuchów" usuwa się coraz mniej - do wymiany pozostało ponad 7 tysięcy

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Piece najgorszej jakości wciąż trują we Wrocławiu. Pozostało ich jeszcze 7 tysięcy do wymiany. A chętnych coraz mniej.
Piece najgorszej jakości wciąż trują we Wrocławiu. Pozostało ich jeszcze 7 tysięcy do wymiany. A chętnych coraz mniej. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
W drugim tygodniu stycznia jakość powietrza we Wrocławiu była "krytyczna". Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zalecało w takich warunkach pozostanie w domach. Smog był widoczny gołym okiem, a jego normy były przekroczone sześcio-, a nawet siedmiokrotnie. Szanse na poprawę tego stanu są niewielkie, bo w mieście wciąż pozostało 7500 najgorszej jakości pieców. Chętnych na ich wymianę jest coraz mniej.

Wrocław: W ramach akcji "Zmień Piec" wymieniono 12 tys. "kopciuchów"

We Wrocławiu źródłem smogu są w 60 proc. paleniska domowe, czyli piece i kominki. W 25 proc. smog napływa nad Wrocław z sąsiednich miejscowości. W 2019 roku Wrocław rozpoczął akcję Zmień Piec, czyli duży, miejski program o wartości 330 milionów złotych, zakładający likwidację kopciuchów. Umożliwia on dofinansowanie do wymiany pieca dla mieszkańców i przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej.

- Wrocław od 2019 roku wymienił już ponad 12 tys. pieców. To korzyść dla powietrza, którym oddychamy i dla naszego zdrowia. Ale także obowiązek, wprowadzony przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego tzw. uchwałą antysmogową - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Agata Dzikowska z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Dopłatę w wysokości 10 tys. złotych możemy otrzymać w ramach programu KAWKA Plus, wymieniając piec węglowy na ogrzewanie elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe lub pompę ciepła.

Zlikwidowane piece rok po roku:

Między 2019 rokiem i listopadem 2023 roku liczba zlikwidowanych pieców wyniosła dokładnie 12 159.

  • 2019 r. – 1700 pieców (ok. 12 mln zł),
  • 2020 r. – 1800 pieców (ok. 36,2 mln zł),
  • 2021 r. – 3300 pieców (ok. 90 mln zł),
  • 2022 r. – 4200 pieców (ok. 94 mln zł),
  • 2023 r. – 1159 pieców (dane na listopad 2023).

Jak podkreślają urzędnicy, faktyczną liczbę zlikwidowanych pieców w 2023 roku poznamy dopiero w połowie 2024. Mieszkańcy mają bowiem pół roku na rozliczenie dotacji z programu KAWKA Plus. Mimo to, chętnych na dopłaty i wymianę źródła ciepła jest coraz mniej.

Od 1 lipca grozi kara za piec najgorszej jakości

Od 1 lipca 2024 za korzystanie z „kopciuchów” będzie groziła kara finansowa. Miasto Wrocław od kilku lat dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców, by ułatwić przestawienie się na ekologiczne źródła ciepła.

Kto może dostać dopłatę?

  • właściciel mieszkania lub domu we Wrocławiu (osoba fizyczna, firma dopłaty nie dostanie; sytuacja prawna mieszkania musi być uregulowana),
  • najemca mieszkania komunalnego,
  • osoba, która wynajmuje mieszkanie lub dom we Wrocławiu (musi mieć zgodę właściciela lokalu),
  • osoba prowadząca w swojej nieruchomości działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji (dotacja stanowi pomoc de minimis),
  • w mieszkaniu (domu) musi być sprawny piec na paliwo stałe (węgiel, drewno, pelet, ekogroszek itp.).

Jednak biorąc pod uwagę liczbę pieców pozostałych do wymiany i słabnący trend, liczba ta może się niewiele zmienić. Pozostaje więc mieć obawy, że w mieście pozostanie kilka tys. pieców, których właściciele - chcąc mieć ciepło w mieszkaniu - użyją tej zimy i kolejnej.

Zobacz też:

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska