LG Energy Solution Wrocław - zapowiada wzrost jakościowy

Materiał powstał we współpracy z LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o.
Mr. Jangha Lee prezes LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o.
Mr. Jangha Lee prezes LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o.
Po uruchomieniu produkcji w LG Energy Solution Wrocław, Polska szybko stała się europejskim liderem na rynku akumulatorów. Obecnie fabryka w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych to największy zakład w Europie wytwarzający baterie do aut elektrycznych i jeden z największych na świecie zakładów produkcji baterii litowo-jonowych. Firma nie ukrywa, że ustabilizowała swoją fabrykę we Wrocławiu, aby zaspokoić zapotrzebowanie Europy na elektromobilność. W rozmowie z Jangha Lee, prezesem LG Energy Solution Wrocław, spoglądamy na europejski rynek akumulatorów w Europie oraz pytamy o kierunek pozwalający na jeszcze większy rozwój fabryki.

Jest Pan prezesem zakładu LG Energy Solution Wrocław od 2022 roku. Z jakimi obowiązkami wiązało się takie stanowisko w tamtym okresie?

Zostałem mianowany prezesem zakładu we Wrocławiu w lipcu 2022 r. Wówczas moim głównym zadaniem była rozbudowa naszego parku technologicznego, poprawa wydajności oraz jak największe wsparcie naszych pracowników w trudnym środowisku COVID-19 i ograniczenie problemów związanych z zaopatrzeniem w półprzewodniki. Rok 2024 to kolejne wyzwania. Chcemy przede wszystkim wzmocnić naszą pozycję rynkową, skoncentrować się na jakości i zapewnić stabilną liczbę zamówień.

Jak zamierzacie to Państwo osiągnąć? Na czym najmocniej chce Pan się teraz koncentrować?

W mojej opinii tak naprawdę dopiero zakończyliśmy pierwszy etap rozwijania zakładu LG Energy Solution Wrocław. To był czas zdobywania nowych umiejętności. Teraz przygotowujemy się do drugiego etapu, aby wkroczyć w okres zrównoważonej produkcji. Na początku działalności skupiliśmy się przede wszystkim na szybkim rozwoju. Teraz chcemy umocnić fundamenty, skoncentrować się na jakości oraz na tzw. Smart Factory, czyli na tworzeniu inteligentnej fabryki. Połączonej ze sobą sieci maszyn, tworzeniu cyberfizycznego systemu, w którym będziemy mogli wykorzystywać zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe do analizy danych. Słowem: będziemy dążyć do rozwoju inteligentnych technologii fabrycznych. Mamy świadomość, że transformacja cyfrowa jest pilnym priorytetem dla łańcuchów dostaw i operacji produkcyjnych, aby nasza oferta oraz produkty były konkurencyjne i odporne na zawirowania gospodarcze. Poza tym, tak jak dotychczas, będziemy koncentrować się na działaniach na rzecz lokalnej społeczności oraz angażować się w kwestie dotyczące środowiska naturalnego. W kontekście rozwoju naszej Smart Factory to są obszary, które chcemy rozwijać.

Zakład we Wrocławiu stał się największym zakładem produkującym akumulatory w Europie, w zaledwie cztery lata od rozpoczęcia produkcji w 2018 roku. Co było siłą napędową takiego osiągnięcia?

Firma LG Energy Solution rozpoczęła budowę zakładu produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych w pobliżu Wrocławia w 2016 roku i do tej pory zainwestowaliśmy w Polsce kwotę ponad 4,67 miliarda USD. I z całym przekonaniem muszę powiedzieć, że siłą napędową tego niezwykłego wzrostu byli i są pracownicy zakładu we Wrocławiu. LG Energy Solution zatrudnia tysiące pracowników w Polsce. W 2020 roku, kiedy dołączyłem do zakładu jako lider grupy w dziale elektrody, park przemysłowy był w trakcie budowy oraz rozwoju produkcji. Wówczas podejmowaliśmy wszelkie wysiłki, aby jak najszybciej ustabilizować produkcję. W okresie tych pierwszych 3 lat wszyscy pracownicy zobowiązali się do pełnego wykorzystania swojej specjalistycznej wiedzy i stabilizacji procesów produkcyjnych. W szczególności pracownicy z różnych krajów, w tym z Polski i Ukrainy, szybko nabyli umiejętności operacyjne i dołożyli wielkich starań, aby współpracować z naszymi pracownikami z centrali. Proces ten pozwolił zakładowi we Wrocławiu na zbudowanie solidnej struktury współpracy i stać się jednym, silnym zespołem. Jest to dla mnie bardzo satysfakcjonujące.

Europa jest domem kilku globalnych firm motoryzacyjnych. Jak ocenia Pan perspektywy europejskiego rynku akumulatorów samochodów elektrycznych? Jaką rolę na tym rynku będzie pełnić fabryka pod Wrocławiem?

W ostatnich latach Polska stała się głównym ośrodkiem rozwiązań dla europejskiego przemysłu akumulatorowego. Wzrost ten wynika z kombinacji różnych czynników, w tym położenia geograficznego Polski, wykwalifikowanej kadry, zachęt inwestycyjnych oraz świadomości, że rozwój w zakresie zrównoważonej energii jest koniecznością. Zakład we Wrocławiu jest w centrum tej transformacji. Wrocław ma ogromne zalety logistyczne ze względu na bliskość naszych kluczowych klientów w Europie Zachodniej, w szczególności w Niemczech i Francji. Mamy również mocne strony pod względem zasobów ludzkich, ponieważ Polska ma mnóstwo wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą pomóc zwiększyć nasze zdolności produkcyjne. Razem te czynniki sprawiają, że fabryka we Wrocławiu może być jeszcze bardziej konkurencyjna i oczekujemy, że odegra ona kluczową rolę na europejskim rynku akumulatorów.

Zakład LG Energy Solution Wrocław odgrywa ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki, ale również w rozwoju lokalnych społeczności. Czy dla Waszej firmy jest to również istotny kierunek?

Zdecydowanie tak. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2023 r. działało w Polsce prawie 650 spółek z południowokoreańskim kapitałem. Najwięcej z nich - prawie połowa - znajduje się w województwie dolnośląskim (310), a na kolejne województwa (mazowieckie i śląskie) przypadało 134 i 113 firm. Zdecydowanym liderem pozostaje jednak Wrocław, w którym znajduje się aż 181 takich spółek. Analizując dane widać zatem bardzo wyraźnie, że nasza inwestycja oraz jej sukces operacyjny przyciągnęła kolejne firmy, które stanowią bogaty ekosystem dostawców oraz podwykonawców. Oprócz stworzenia nowych miejsc pracy, od kilku lat prowadzimy również różne działania wspierające społeczność lokalną i pomagające ożywić jej gospodarkę. Po pierwsze, wspieramy dzieci i studentów, którzy są przyszłością regionu. Przy naszym zakładzie zbudowaliśmy m.in. przedszkole „UL”, które jest ogromnym ułatwieniem dla naszych pracowników, ale co istotne, jest też dostępne dla lokalnej społeczności, dzięki czemu dzieci z gminy Kobierzyce mają dostęp do bogatej oferty edukacyjnej. Jesteśmy również zaangażowani w partnerstwa akademickie z dolnośląskimi uczelniami. W szczególności wspieramy badania nad elektromobilnością. Dlatego też pomogliśmy utworzyć na Politechnice Wrocławskiej Laboratorium Elektromobilności. Nie bez znaczenia pozostaje nasze wsparcie w rozwój gminnej infrastruktury. W ten sposób rozbudowaliśmy sieć gazową oraz wodociągową w Gminie Kobierzyce, przebudowaliśmy drogę DW 348 oraz skrzyżowania na DK35 i DW 344. Zakład we Wrocławiu w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki. Prawie 3 proc. wartości całego polskiego eksportu stanowią dzisiaj akumulatory litowo-jonowe. Ponadto z tytułu podatku PIT odprowadzonego za rok 2022 LG Energy Solution Wrocław wsparło budżet państwa kwotą 95 mln zł. Nasza firma otrzymała też prestiżową nagrodę TOP CIT 2022 za wpłatę podatku CIT za rok 2022 i zasilenie skarbu państwa kwotą 505 mln złotych.

LG Energy Solution dołączyło również do Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Jakie nadzieje z tym wiążecie?

Naszą nadrzędną misją jest zmiana przyszłości na lepsze, dlatego czujemy się odpowiedzialni nie tylko za wdrażanie innowacji technologicznych, efektywność kosztową oraz ciągły wzrost w zakresie długoterminowego rozwoju branży akumulatorów elektrycznych, ale również za ochronę środowiska i obniżanie śladu węglowego. PZPM jest bardzo ważną organizacją w Polsce, która wspiera projekty związane z rozwojem motoryzacji oraz zapewnia wsparcie dla działań legislacyjnych i usług prawnych związanych z tą branżą. Obecnie liczy 56 firm, z których wiele to globalni producenci samochodów, tacy jak BMW, Isuzu, Ford, Honda, Hyundai i Mercedes-Benz. Będąc pierwszym producentem akumulatorów, który dołączył do organizacji, możemy stać się aktywnym członkiem wśród globalnych producentów samochodów, wspierać komunikację z polskim rządem, rozmawiać i działać na temat korzystnych rozwiązań dla branży elektromobilności w Polsce oraz w Europie. Jest to bardzo istotne szczególnie teraz, kiedy ważą się losy elektromobilności w Europie i na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska