Legnica: 3,8 mln zł od rządu na remont ulic

Tomasz Woźniak
Ulice: Wandy, V Dywizji, Dąbrówki i Ziemowita nie były remontowane od zakończenia wojny
Ulice: Wandy, V Dywizji, Dąbrówki i Ziemowita nie były remontowane od zakończenia wojny Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Cztery najbardziej zniszczone ulice w Legnicy są wreszcie remontowane. Najstarsi mieszkańcy ulic: Wandy, V Dywizji, Ziemowita i Dąbrówki czekali na tę chwilę od czasów zakończenia wojny. Wcześniej drogi jedynie doraźne łatano. Pojawiały się nawet pomysły przyłączenia zaniedbanego osiedla do sąsiedniej gminy Kunice.

W tym roku radni zabezpieczyli na remont pieniądze w budżecie, ale jak się okazało, za mało. Historia skończyłaby się tak, jak z ulicami Bydgoską i Chojnowską, które prezydent Legnicy też miał, na wniosek radnych, remontować, ale zabrakło środków. Los ulic na osiedlu Piekary Wielkie odmieniła nagła dotacja z rezerwy budżetowej Skarbu Państwa, czyli 3,8 mln zł. Rząd przyznał ją na remontowaną już wtedy ul. II Armii Wojska Polskiego, ale prezydent mógł przesunąć pieniądze.

- Koszt remontu wszystkich ulic szacujemy na 19 mln zł - przyznaje Jadwiga Zienkiewicz, zastępczyni prezydenta Legnicy. - Na wszystkie ulice mamy już gotową dokumentację techniczną i pozwolenie budowlane.

Na początek maszyny drogowców pojawiły się na ul. V Dywizji, która jest w najgorszym stanie. Pełna kolein i dziur, których nie łatały kolejne równiarki. Asfaltu nie było tu nigdy. W tym roku konsorcjum ABM Pol-Dróg i Budrimu położą go na całej długości jezdni i zbudują część chodnika. Kolejne płyty chodnikowe położą już wiosną 2011 roku.

Najdroższa będzie przebudowa ulicy Ziemowita. Niewiele, bo trzecia część drogi jest pokryta asfaltem, a reszta to ubita ziemia. Ulica jest zniszczona, ponieważ mieszkańcy osiedla Piekary skracają sobie nią dojazd do domu. W przyszłym roku planowane są remonty kolejnych ulic. Prawdopodobnie będzie to ul. Wandy, która jest naturalnym przedłużeniem ul. V Dywizji. Niedawno jezdnia była tam równana frezarką.

Wiadomo, że ostatnia w cyklu remontów będzie przebudowywana ul. Dąbrówki, najkrótsza i najmniej zniszczona. Do końca września miasto złoży wnioski o dofinansowanie pozostałych dróg z programu tzw. schetynówek.

2010 rok - rok wyborczy, rok inwestycji w Legnicy

Do 25 września potrwa przebudowa ul. II Armii Wojska Polskiego (7,6 mln zł). Inwestycję wykonuje ABM Pol-Dróg.

30 września mija też termin zakończenia przebudowy ul. Pobożnego i Chrobrego w ramach rewitalizacji Zakaczawia. Inwestycję wykonuje firma Budromos. Ta sama, która zakończyła w tym roku przebudowę legnickiego Rynku (16,5 mln zł). Centrum miasta oficjalnie oddano do użytku 3 września.

3 sierpnia zakończył się pierwszy etap budowy obwodnicy południowo-wschodniej miasta. To jedyna droga, którą oddawano bez fanfar, ponieważ na razie nie ma szans na budowę kolejnych odcinków. Na następny etap obwodnicy zgodę musi wyrazić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jej całkowity koszt to 150 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie