Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej o zasiłek z ZUS na dziecko w czasie pandemii

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Łatwiej o zasiłek opiekuńczy z ZUS na dziecko w czasie pandemii.
Łatwiej o zasiłek opiekuńczy z ZUS na dziecko w czasie pandemii. Lukasz Gdak
Nie całe przedszkole lub szkoła muszą być zamknięte żeby rodzic mógł zostać w domu i dostać pieniądze.

Zgodnie z ogłoszoną właśnie interpretacją przepisów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, za zamknięcie placówki oświatowej, należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej. To ważne w sytuacji gdy z powodu koronawirusa wśród dzieci, rodzic musi przerwać pracę i pozostać w domu i chce wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Przypomnijmy, na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą zasiłkową”, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko jest zapisane.

- Wystąpiliśmy do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o interpretację przepisów i otrzymaliśmy wytyczne, które mówią, że związku ze zmieniającą się sytuację epidemiczną związaną z COVID-19, za zamknięcie placówki, należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Oznacza to, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, żeby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy - dodaje.

Jeżeli z powodu wykrycia koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu).

Ważna data graniczna przy składaniu wniosku

Rzeczniczka ZUS podkreśliła, że ta interpretacja dotyczy spraw niezakończonych i nowo wpływających, a datą graniczną jest 24 listopada.

- Ta interpretacja przepisu pozwala na przyznanie zasiłku rodzicom w przypadkach coraz częściej występujących to znaczy w związku z koniecznością zapewnienia opieki dzieciom nieobjętym kwarantanną, ale które nie mogą chodzić do żłobka lub przedszkola z powodu ich częściowego zamknięcia w związku z wystąpieniem COVID-19 i skierowaniem tylko części dzieci na kwarantannę - zapewnia Kowalska-Matis.

Interpretacja ta - jak przekonuje przedstawicielka ZUS - jest zgodna z kształtującą się w tym zakresie linią orzeczniczą sądów i wychodzi na przeciw oczekiwaniom rodziców i opiekunów dzieci, które nie mogą w związku z COVID-19 korzystać z opieki w placówkach.

Ile nam się należy i przez jaki okres?

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki. Rodzice mają łącznie 60 dni opieki w roku na wszystkie posiadane dzieci. Tu jednak ważna uwaga - do tego limitu nie jest wliczany czas opieki nad dzieckiem spowodowany koronawirusem. Zatem jeśli w tym roku rodzic korzystał z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, a nie wykorzystał opieki na zasadach ogólnych wciąż dysponuje 60 dniami uprawniającymi do zasiłku opiekuńczego w tym roku. Zasiłek wynosi 80 proc. podstawy wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawujemy opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy. Musimy jednak pamiętać o tym, że mamy 7 dni aby dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS-u i skorzystać z pełnego zasiłku opiekuńczego, jeśli dostarczysz zwolnienie lekarskie po terminie to zasiłek zostanie obniżony o 25 proc.
Informacje o niezbędnych dokumentach można znaleźć na stronie ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska