Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las Pracki we Wrocławiu będzie dodatkowo chroniony. Został użytkiem ekologicznym. Co to oznacza?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Las Pracki jako użytek ekologicznym jest poddany ochronie czynnej.
Las Pracki jako użytek ekologicznym jest poddany ochronie czynnej. UM Wrocławia
Las Pracki we Wrocławiu stał się użytkiem ekologicznym, kolejnym obszarem pod szczególnym nadzorem. Decyzja została jednomyślnie przyjęta przez Radę Miejską Wrocławia. 18-hektarowy obszar będzie funkcjonował w nienaruszalnym stanie i żaden deweloper nie postawi tam osiedli mieszkaniowych.

Las Pracki użytkiem ekologicznym

W czwartek (19 października), uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia, Las Pracki stał się użytkiem ekologicznym. Teren zawiera malownicze widoki na Odrę i nadodrzańskie wały, ale jest też domem dla ponad 70 gatunków zwierząt, w tym wielu rzadkich lub chronionych. Potwierdziła to przyrodnicza inwentaryzacja, nad którą przez ostatni rok pracowali naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Mimo niewielkiej powierzchni 18 hektarów, Las Pracki jest bogaty pod względem roślinnym i zwierzęcym. Znajdują się tu wyjątkowe drzewa, które mogą liczyć nawet 130 lat. Na skraju Lasu Prackiego znajduje się także pomnik przyrody, 28-metrowy dąb szypułkowy z czterometrowym obwodem pnia. W dodatku, jest to historycznie udokumentowany obszar, na który nigdy swojego wpływu nie miał człowiek. Pośród zieleni żyją niewielkie owady, które są reprezentantami Wrocławia, ponieważ u nas znajdują warunki właściwe do życia - mówił na prezentacji prof. Adrian Smolis z Uniwersytetu Wrocławskiego, koordynator inwentaryzacji.

Coraz więcej terenów chronionych we Wrocławiu

W tym roku to już drugi teren objęty ochroną. W lipcu był to Lasek Oporowski, Las Pracki dołączy w październiku.

Łącznie we Wrocławiu jest już 10 terenów objętych szczególną ochrony przyrody. Oprócz 3 użytków ekologicznych to także Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy oraz 6 obszarów "Natura 2000", m.in. Dolina Widawy, Las Pilczycki czy Łęgi nad Bystrzycą.

Mapa terenów zielonych we Wrocławiu.
Mapa terenów zielonych we Wrocławiu. UM Wrocławia

- Formy ochrony przyrody to już 8,5 proc. terenu całego Wrocławia. To jednak nie koniec. Trwają bowiem rozmowy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w sprawie ustanowienia na terenie pól irygacyjnych rezerwatu przyrody. To obszar o powierzchni 751 hektarów. Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego zinwentaryzowali na tym terenie 206 cennych gatunków roślin, grzybów, porostów i zwierząt – mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Miasto przygotowuje się także do zlecenia opracowania "Waloryzacji przyrodniczej doliny rzeki Ślęzy". Pozwoli to w przyszłości na objęcie tych terenów formami ochrony przyrody.

Do czego służy użytek ekologiczny?

Las Pracki jako użytek ekologicznym jest poddany ochronie czynnej. To oznacza, że zachowane będą płaty łąki świeżej poprzez usuwanie roślin inwazyjnych, martwe drzewa i krzewy będą pozostawiane do naturalnego rozpadu, a zbiornik wodny będzie sukcesywnie odmulany (jeśli będzie to niezbędne dla ochrony płazów).

Ponadto, użytek ekologiczny jest chroniony przed inwestycjami budowlanymi. Deweloper nie będzie mógł na nim nic zbudować, a teren przysłuży się lokalnej społeczności.

Ochrona przyrody pozwoli uniknąć przypadku z Krakowa, o którym informowała "Gazeta Krakowska":

Zobacz też: Nasadzenia na Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu!

od 16 lat

Tu znajdują się tereny objęte ochroną:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska