Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Korfball. AZS Balluff Wrocław znów mistrzem Polski

Wojciech Koerber
AZS Balluff Wrocław
Polska Liga Korfballu. Po dwuletniej przerwie wrocławska ekipa ponownie ze złotym medalem mistrzostw kraju.

Dobre wiadomości. Po dwuletniej przerwie AZS Balluff Wrocław odzyskał tytuł mistrza Polski w korfballu. W derbach AZS-ów wrocławianie, podopieczni trenera Tomasza Hermana, pokonali dwukrotnie akademików AZS-u Politechnika Poznań. Najpierw (sobota) 24:12), a nazajutrz 17:12. Właśnie te zwycięstwa dały naszej ekipie mistrzostwo Polski w sezonie 2012/2013.

Drużyna Tomasza Hermana w sezonie 2012/2013 grała w składzie: Małgorzata Boś, Ilona Goryszewska, Sylwia Pyclik, Martyna Smółkowska, Dorota Szkalska, Małgorzata Rosińska, Sonia Rubińska, Iwona Żak, Mateusz Bartela, Sebastian Guzina, Kacper Nowak, Kamil Nowacki, Bartosz Pyclik, Patryk Saturski, Paweł Sobkowiak i Maciej Żak.

A co to jest w ogóle ten korfball? Wyjaśnienie za wikipedia.pl [tak będzie najprościej, mamy duuuużo roboty;)]. I klasyfikacja wszech czasów!

Korfball - dyscyplina sportu drużynowego, wywodząca się z klasycznej koszykówki.

Gra zespołowa, mieszana. W każdej drużynie występują cztery kobiety i czterech mężczyzn. Boisko podzielone jest na 2 strefy: ataku i obrony. Gra polega na zdobyciu większej niż przeciwny zespół liczby punktów, poprzez wrzucenie piłki do kosza umocowanego na 3,5m słupie (bez tablicy). W oficjalnych meczach drużyna ma 25 sekund na rozegranie akcji ataku (liczone od momentu wejścia w posiadanie piłki przez zawodnika w strefie ataku lub po dotknięciu piłki obręczy kosza gdy następnie przejmie ją zawodnik atakujący). Podczas gry nie wolno kozłować, przemieszczać się z piłką ani podawać piłki z rąk do rąk bez fazy lotu piłki. Nie wolno grać bezpośrednio przeciwko osobie przeciwnej płci. Bardzo ważną zasadą jest także pozycja broniona, która umożliwia utrzymanie gry bezkontaktowej.

Mecze międzynarodowe trwają 2 × 30 minut. W przypadku remisu odbywa się dogrywka trwająca aż do wrzucenia piłki do kosza przez jedną z drużyn (tzw. złoty gol). Za zwycięstwo w normalnym czasie gry przyznawane są 3 pkt., za porażkę 0, zaś w przypadku dogrywki: wygrywająca poprzez GG drużyna otrzymuje 2 pkt. a drużyna przeciwna 1 pkt.

Drużyny klubowe, reprezentacje narodowe seniorów i juniorów biorą udział w rozgrywkach międzynarodowych (Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Puchar Europy, Puchar Wicemistrzów).

Dyscyplina uprawiana jest od 1903 roku. Pierwszy mecz pokazowy rozegrano w Polsce w 1987 roku w Olsztynie[potrzebne źródło].

Korfball dostrzeżony został przez nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów oraz trenerów jako dyscyplina będąca doskonałym uzupełnieniem zajęć z wychowania fizycznego, propagująca zdrowy styl życia oraz zachęcająca do aktywności ruchowej[styl do poprawy].

W 1994 roku została powołana Polska Federacja Korfballu (PFK), zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Korfballu (ang. International Korfball Federation).

Międzynarodowa Federacja Korfballu zrzesza 59 federacji z 5 kontynentów. Czołowe kraje światowego korfballu to Holandia (Mistrzowie Świata), Belgia, Czechy, Tajwan, Anglia, Portugalia i Niemcy.

Od 1978 co cztery lata rozgrywane są mistrzostwa świata.