Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia odkrywkowa pod Lubinem. Unia sprawdzi czy plan budowy jest zgodny z prawem

Marta Wróbel
Pięciu posłów do Parlamentu Europejskiego przyjedzie sprawdzić w czwartek (30 maja) czy plan budowy kopalni wegla brunatnego w gminie Lubin jest zgodny z europejskim prawem. Posłowie z Rumunii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii przyjadą z tzw. misją śledczą po protestach mieszkańców gminy, stowarzyszeń ekologicznych i Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej we wrocławskiej siedzibie posłanki do PE Lidii Geringer de Oedenberg, wójt gminy Lubin, Irena Rogowska, przekonywała: - Od 2007 roku, czyli od momentu, kiedy pojawiły się plany budowy tej największej tego typu w Europie kopalni, nie doczekaliśmy się żadnego dialogu z rządem w tej sprawie. W referendum na temat budowy kopalni, ponad 90 proc. mieszkańców gminy było na "nie". Dlaczego rząd nie może uszanować naszej opinii?

I dodała: - Zbudowanie kopalni na naszym terenie nie tylko jest złe dla środowiska naturalnego, także dla gospodarki gimy. Niedługo teren przewidziany pod odkrywkowe inwestycje może być na mocy przyjętej przez Sejm RP Koncepcji Przestrzennego zagospodarowania Kraju, objęty tzw. "ochrona złoża", co doprowadzi do wstymania wszelkich innych inwestycji, a tym samym do śmieci gminy.

- Nieruchomości już tam tracą na wartości - mówiła Lidia Geringer de Oedenberg. - Misja śledcza sprawdzi, czy polski rząd nie złamał prawa unijnego nie uwzględniając głosu mieszkańców i ignorując setki poprawek i zastrzeżeń zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych.

Przypomnijmy, że kopalnia miałaby powstać w 2030 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska