Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsekwencje zmiany czasu. Rośne liczba wypadków i ataków serca, co jeszcze?

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Grzegorz Olkowski, Polska Press
Zmiana czasu już w ten weekend. Zegarki przestawimy w nocy 28 marca z 2:00 na 3:00. A jakie konsekwencje zdrowotne ma dla nas zmiana czasu na letni?

Dwukrotna zmiana wskazań zegarów w ciągu roku powoduje wiele niekorzystnych konsekwencji wynikających z zaburzenia różnic pomiędzy czasem słonecznym, zegarowym i biologicznym człowieka.

- Dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Parlament Europejski chce znieść konieczność przestawiania zegarków w krajach UE, co ma swoje naukowe uzasadnienie. Jak wiele korzyści przyniesie ujednolicenie czasu – tłumaczy prof. Irena Iskra-Golec, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Przystosowanie się do nowej sytuacji trwa u człowieka około tygodnia.

Zmiana czasu - jakie są największe zagrożenia dla nas?

Jak wynika z badań, konsekwencje zmiany czasu są nieuniknione. I jest to nie tylko krótszy sen. W tym czasie odnotowuje się wzrost liczby wypadków w pracy, wzrost liczby ataków serca, a także wzrost liczby wypadków samochodowych.

Ale to nie wszystko. Zmniejsza się nasza wydajność w pracy i pogarsza samopoczucie. To wyłącznie krótkoterminowe konsekwencje.

W dłuższej perspektywie różnica pomiędzy czasem urzędowym a biologicznym (zwłaszcza przesuwanie pór budzenia się na wcześniejsze) wiąże się z pogorszeniem zdrowia, obniżeniem średniej długości życia, skróceniem snu, obniżeniem osiągnięć akademickich i przyczynia się do zaburzeń snu, których koszt dla społeczeństwa oceniany jest na 2% produktu krajowego brutto.

Zmiana czasu - co sądzą o tym eksperci?

- Okazało się zatem, że zmiana czasu, wprowadzona kiedyś ze względów oszczędnościowych, nie tylko nie doprowadziła do zakładanego efektu, ale wywołała wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych. Oficjalne stanowisko ekspertów z zakresu chronobiologii zaleca, aby każde państwo przyjęło stały standardowy czas urzędowy, który zbliżony jest w największym stopniu do lokalnego czasu słonecznego - podsumowuje prof. Irena Iskra-Golec.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska