Czy codzienne, kilkusetmetrowe kolejki znikną ze schodów prowadzących do siedziby Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu? Urzędnicy pochwalili się pomysłami na ich skrócenie.
Jednym z pomysłów jest „spersonalizowanie” pobieranych numerków kolejkowych, tak, aby pobierali je wyłącznie zainteresowani złożeniem wniosku na przykład po paszport, a nie ci, którzy później próbują je odsprzedawać. Poza tym obiecano delegowanie dodatkowych pracowników do obsługi petentów.
Jak na razie pod urzędem wojewódzkim jest, jak w relacji jednego z naszych czytelników: „Byłem złożyć wniosek o 5.30 rano i już było przede mną 20 osób. To jest cyrk... ludzie biegną po ten numerek, a później trzeba odstać kilka godzin. Inny ze składających wniosek po paszport pochwalił się: zrobiłam trzy podejścia, w końcu się udało Przez internet nie dało rady bo brak terminów. Gigantyczne kolejki, jakie codziennie wczesnym rankiem ustawiają się pod gmachem przy placu Powstańców Warszawy, budzą olbrzymie emocje.
Zdarzają się też praktyczne porady: Lepiej być po numerek ok 8.00 i wtedy jest się jedną z ostatnich osób w kolejce, wpisuje się nr tel, na który przyjdzie sms 30 numerów przed naszym i ok. 15.00 można przyjść do urzędu. W ostatnim tygodniu tak zrobiłam i udało się. O 9.00 miałam nr 206 na 220 i przyjęto mnie ok. 15.30, więc te kilka godzin pomiędzy można spędzić w pracy lub w domu – poradziła nam Iza.
Inna z wrocławianek poleca zarezerwować termin na przykład w Wałbrzychu. - Po kilku nieudanych podejściach we Wrocławiu, po tygodniu od złożenia wniosku w Wałbrzychu odebrałam paszport – relacjonuje nasza czytelniczka.
Urzędnicy myśleli, myśleli i wymyślili - imienne numerki
O działaniach w celu poprawy sytuacji i wprowadzeniu usprawnień w systemie kolejkowym, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego zapewniali nas kilkukrotnie, już za kadencji poprzedniego wojewody - Pawła Hreniaka. Obecny gospodarz urzędu - Jarosław Obremski, również zadeklarował w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej tuż po objęciu stanowiska, że poradzenie sobie z problemem kolejek, to jeden z jego priorytetów.
- Obecnie trwają prace nad spersonalizowaniem numerków kolejkowych tak, aby je pobierały wyłącznie osoby zainteresowane bezpośrednią obsługą paszportową. Naszym celem jest uniemożliwienie pobieranie biletów przez ludzi, którzy później próbują je odsprzedawać - ujawnili nam urzędnicy. Jak nam wyjaśniono, rozwiązanie to ma także na celu zmniejszenie ilości pobranych i niewykorzystanych biletów. Obecnie dość często zdarzają się takie sytuacje w ciągu dnia, że pracownik wywołujący petenta jest zobowiązany odczekać około 2 min przed wywołaniem następnego biletu, a ci się nie pojawiają. Pobieranie pojedynczych numerków pod nazwiskiem ma się przełożyć na zwiększenie liczby osób, które je dostaną i będę danego dnia obsłużeni.
Jak wyjaśniają urzędnicy - ze względu na fakt, iż numerki pobierane są przez klientów w godzinach porannych, na bieżąco monitoruje się stan kolejek i w przypadku dużej liczby pobranych biletów, ustala ich dzienny limit tak, aby umożliwić obsługę do 16.00.
Przedstawiciele urzędu obiecali także, że przed świętami, feriami, wakacjami do bezpośredniej obsługi klienta delegowani będą dodatkowi pracownicy. Choć jednocześnie podkreślają, że: procedura wydania dokumentu paszportowego to nie jedynie bezpośrednia obsługa klienta, ale również prace wykonywane poza punktem bezpośredniej obsługi tj. produkcja, wyjaśniane skomplikowanych spraw, przyjmowanie dokumentów oraz ich przygotowanie do odbioru itd.
Wniosek o wydanie paszportu możemy złożyć w całym kraju
Wniosek o nowy paszport można złożyć w każdym wydziale paszportowym dowolnego urzędu na terenie kraju. Nie musi to być urząd w województwie, w którym jesteśmy zameldowani. Czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni. Na Dolnym Śląsku oprócz biura paszportowego w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, wniosek można złożyć w biurach paszportowych w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i w Legnicy. Wszędzie biura czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, jedynie w środy czas ten wydłużony jest od 8.00 do 18.00.
Za paszport ważny 10 lat trzeba zapłacić 140 zł. Połowę tej ceny kosztuje wyrobienie dokumentu dla uczniów, studentów, a także emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych i kombatantów. Za wyrobienie paszportu dzieciom do 13. roku życia trzeba zapłacić 30 zł. Dodatkowe ulgi przysługują rodzinom wielodzietnym z Kartami Dużej Rodziny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót