Kołdra obciążeniowa dla dorosłych

materiał partnera
Jak zadbać o swój układ nerwowy podczas snu? Sen to czas intensywnej regeneracji mózgu i przygotowania receptorów do odbierania bodźców zewnętrznych w trakcie dnia. Podczas fazy snu REM odbudowują się neuroprzekaźniki, których niedobór może prowadzić nawet do depresji. Dla układu nerwowego sen ma zatem ogromne znaczenie. Jak kołdra obciążeniowa pomaga organizmowi w jego regeneracji?

Niepokój w życiu dorosłego człowieka

Wyzwania, które stoją przed dorosłymi wymagają doskonałej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej organizmu. Coraz częściej jednak spotykamy się z rozmaitymi zaburzeniami, które wyraźnie obniżają jakość życia, nie pozwalają prawidłowo funkcjonować w pracy, ani w sferze pozazawodowej. Gdy zauważamy u siebie skoki nastrojów, nadpobudliwość lub apatię, brak koncentracji, nieumiejętność organizacji to znak, że może cierpieć nasz system nerwowy.

Często, gdy pojawiają się takie symptomy, staramy się pobudzić organizm do prawidłowego funkcjonowania, stosując różnego rodzaju suplementy. Aplikujemy je na zasadzie niczym nieskrępowanej przypadkowości, nie do końca orientując się w trafności własnych wyborów.

Tymczasem, nadpobudliwość lub apatia, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i wiele innych, podobnych objawów mogą być efektem zaburzeń integracji sensorycznej. W ogromnym skrócie są to zaburzenia w odbiorze, przetwarzaniu i reakcji na zewnętrzne bodźce.

By wzmocnić układ nerwowy, zamiast stosowania na własną rękę suplementów, korzystniejsze jest w tym przypadku użycie kołdry obciążeniowej, stosowanej z dużym powodzeniem w terapiach integracji sensorycznej.

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych – kiedy ją stosować?

Odbieranie i przetwarzanie bodźców zewnętrznych jest procesem, który nie zawsze przebiega prawidłowo. Problemy z integracją sensoryczną mogą przejawiać się nadwrażliwością lub zbyt niską wrażliwością na bodźce. Jaki wpływ może mieć taka dysfunkcja na życie dorosłego człowieka?

Osoby, które są zmuszone do prowadzenia bardzo aktywnego życia, wykonują pracę fizyczną lub wymaga się od nich sprawnej i szybkiej reakcji, gdy popadną w apatię nie są w stanie uporać się z wyzwaniami codziennego dnia. Ci zaś, którzy zwykle wykonują monotonną, wymagającą skupienia pracę, prowadzą spokojny, ułożony tryb życia, w okresie nadpobudliwości, nerwowości, nadwrażliwości na bodźce mogą czuć się sfrustrowani, niedopasowani do miejsca i czasu, niezdolni do działania na dotychczasowych warunkach. To skrajnie różniące się od siebie przykłady osób z zaburzoną integracją sensoryczną.

Nie tylko łagodne zaburzenia – komu pomaga kołdra obciążeniowa

Warto wiedzieć, że zaburzenia integracji sensorycznej mogą mieć dość łagodny charakter, ale kołdry obciążeniowe są również stosowane jako pomoc w terapiach dzieci i osób dorosłych z autyzmem, ADHD, Zespołem Aspergera, Zespołem Downa, Zespołem Hellera, Zespołem Tourette'a, Zespołem Charge, Zespołem Retta, Zespołem Williamsa, Zespołem Niespokojnych Nóg, zaburzeniami i stanami lękowymi, padaczką, chorobą Parkinsona, Alzheimerem, chorobą dwubiegunową, agresywnymi zachowaniami, Alkoholowym Zespołem Płodowym, depresją, fibromialgią, porażeniem mózgowym.

Kołdry sensoryczne są również wspaniałym rozwiązaniem dla kobiet przechodzących menopauzę, osób cierpiących na nerwicę oraz nerwicę natręctw, Traumatyczny Uraz Mózgu, Zespół Stresu Pourazowego, czy zmagających się z bólem lub bezsennością. Źródło: kolderka.net .

Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna jest procesem, podczas którego układ nerwowy odbiera informacje zmysłowe (dotyk, węch, wzrok, smak, słuch) i przetwarza je w taki sposób, by organizm adekwatnie się zachowywał. Za właściwą integrację sensoryczną odpowiedzialny jest układ proprioreceptywny. U osób bez zaburzeń działa on automatycznie.

kołdra obciążeniowa

Kołdra, która pomaga odzyskać równowagę

Kołdra obciążeniowa jest dość ciężka (jej waga sięga od 10 do 15% wagi osoby, która jej używa). Swoim ciężarem wywiera nacisk na ciało człowieka, stymulując układ proprioceptywny, znajdujący się w mięśniach, stawach i więzadłach. Propriorecepcja odpowiedzialna jest za świadomość ułożenia ciała, bezpieczeństwo emocjonalne i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

W efekcie, kołdra obciążeniowa działa uspokajająco na osoby z nadmierną wrażliwością na bodźce, natomiast w przypadku osób z niedostateczną wrażliwością zmysłów, działa pobudzająco.

Kołdra obciążeniowa jest idealnym wsparciem dla mózgu, który podczas snu regeneruje się i przygotowuje receptory do odbierania bodźców zewnętrznych w trakcie dnia.

Jak wybrać kołdrę obciążeniową?

Wybierając kołdrę sensoryczną należy zwrócić uwagę, by jej waga oraz rozmiary były dostosowane do użytkownika. Jej wyrobem powinni zajmować się profesjonaliści, którzy nie tylko dostosują powyższe parametry do indywidualnych potrzeb, ale też dobiorą wysokiej jakości materiały.

Najlepszą tkaniną do wyrobu kołdry obciążeniowej jest bawełna lub flanela bawełniana. Ponieważ kołdra musi być równomiernie obciążona, ważny jest też sposób jej wypełnienia. Do polecanych wypełniaczy należą mikro-kulki szklane lub granulat szklany o określonej średnicy. Takie materiały gwarantują zdrowy sen i brak skutków ubocznych, np. w postaci alergii.

Materiał powstał przy współpracy z marką kolderka.net, która ubiega się o zarejestrowanie kołdry sensorycznej jako produktu medycznego – zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska