MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów do europarlamentu. „Musimy odeprzeć siły prorosyjskie w Europie”

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
W poniedziałek (27 maja) Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów do Europarlamentu. Ci zaprezentowali swoje plany na najbliższą kadencję i obszary jakimi będą chcieli się zająć. Wybory już 9 czerwca.
W poniedziałek (27 maja) Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów do Europarlamentu. Ci zaprezentowali swoje plany na najbliższą kadencję i obszary jakimi będą chcieli się zająć. Wybory już 9 czerwca. Remigiusz Biały / Polska Press
W poniedziałek (27 maja) Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów do Europarlamentu. Ci zaprezentowali swoje plany na najbliższą kadencję i obszary, jakimi będą chcieli się zająć. Wybory już 9 czerwca.

- Te wybory są dla nas bardzo ważne, bo zdecydujemy w nich jaka będzie Europa. A nasz kontynent stoi dziś przed bardzo dużymi wyzwaniami geopolitycznymi. A dochodzi do tego jeszcze szereg innych wyzwań – mówi Michał Jaros, przewodniczący struktur PO na Dolnym Śląsku.

- To nie będzie zwykła kadencja. Będzie dominować debata nad obronnością. Do tego dojdą tematy związane z naszą prezydencją w UE i rozpoczęcie negocjacji nowej perspektywy finansowej. Wyzwaniami będą także siły odśrodkowe w Europie, które już od lat się wzmacniają i są decydowanie silniejsze. To nie tylko AFD w Niemczech czy ruch Marine Le Pen, ale także ruchy w Hiszpanii, Austrii czy we Włoszech. Dlatego walczymy o jak najlepszy wynik, aby siły centrowe, zdroworozsądkowe dały odpór siłom prorosyjskim. Do tego potrzebny jest także zielony ład, który tak bezrefleksyjnie przyjął PiS, a teraz z nim walczy. Są tam rzeczy korzystne, które należy wdrożyć i rzeczy niekorzystne, które trzeba odrzucić - mówi Bogdan Zdrojewski.

Z okręgu numer 12 (województwa: dolnośląskie i opolskie) z listy PO wystartują:

  • Bogdan Zdrojewski - przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tusk, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, poseł, były prezydent Wrocławia,
  • Andrzej Buła - marszałek województwa opolskiego.
  • Sylwia Bielawska - wieloletnia zastępczyni prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, w wyborach parlamentarnych w 2023 r. kandydowała do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu wałbrzyskim i uzyskała mandat poselski (zasiadła w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka).
  • Danuta Jazłowiecka - posłanka z Opola.
  • Jarosław Duda - poseł z Wrocławia na Sejm IV i V kadencji, senator VII, VIII i IX kadencji, w latach 2007–2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
  • Emilian Bera - burmistrz Jawora od 2014 r.
  • Piotr Drzewiecki - startował w wyborach samorządowych do Rady Miejskiej Wrocławia, ale nie uzyskał mandatu, pracuje w Instytucie Ochrony Środowiska.
  • Edyta Owczarek-Pręda - radna Rady Miasta Głogowa w kadencji 2018-2024.
  • Urszula Osipińska - miejska radna z Głogowa.
  • Anna Żabska - prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

- To bardzo dobra lista, która jest zróżnicowana. Mamy przedstawicieli wszystkich regionów naszego okręgu wyborczego. Mamy osoby ze środowisk proekologicznych czy młodzieżowych. Są menadżerowie, samorządowcy i naukowcy - dodaje Bogdan Zdrojewski.

Wybory do europarlamentu odbędą się już 9 czerwca. We Wrocławiu mieszkańcy oddadzą swój głos na listy kandydatów w okręgu nr 12. Ten obejmuje województwa dolnośląskie i opolskie. Nie ma jednak określonej puli mandatów jaka jest do rozdzielenia. Ilość europosłów, która z regionu pojedzie do Brukseli i Sztrasburga będzie zależeć od frekwencji.

W poniedziałek (27 maja) Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów do Europarlamentu. Ci zaprezentowali swoje plany na najbliższą kadencję i obszary jakimi będą chcieli się zająć. Wybory już 9 czerwca.

Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów do europarlam...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska