Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska prezentuje kandydatów do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Wciąż nie wyznaczono kandydata na prezydenta Wrocławia

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Opozycja w sejmiku województwa dolnośląskiego szykuje się do wyborów samorządowych.
Opozycja w sejmiku województwa dolnośląskiego szykuje się do wyborów samorządowych. Paweł Relikowski / Polska Press
Opozycja w sejmiku województwa dolnośląskiego szykuje się do wyborów samorządowych. Swoich kandydatów zaprezentowała Koalicja Obywatelska. Przedstawili także hasło wyborcze i trzy punkty swojego programu. Jednak najważniejsze dla KO jest odsunięcie od władzy na Dolnym Śląsku koalicji PiS z Bezpartyjnymi Samorządowcami.

- Samorząd wojewódzki zajmuje się wieloma ważnymi sprawami. To służba zdrowia, polityka społeczna czy transport. Cieszę się, że w tak dobrym gronie przystępujemy do tych wyborów. Na listach mamy ludzi z doświadczeniem i młodych z nowymi pomysłami. Dlatego z pełnym przekonaniem o ich kompetencjach proszę o poparcie i o głosy na naszych kandydatów – mówi Sławomir Piechota, były poseł i lider wrocławskiej listy KO do sejmiku.

Znamy kandydatów KO do sejmiku

Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów, którzy o mandat do sejmiku województwa będą ubiegać się z Wrocławia i okolicznych powiatów.

Okręg 1 – miasto Wrocław (8 mandatów)

 1. Mateusz Jędrachowicz
 2. Renata Granowska
 3. Sławomir Piechota
 4. Magdalena Piasecka
 5. Monika Włodarczyk
 6. Szymon Dragan
 7. Waldemar Staszewski
 8. Adriana Żak
 9. Marcin Adamcewicz (partia Zieloni)
 10. Jarosław Charłampowicz

Okręg 2 – powiaty wokół Wrocławia (8 mandatów)

 1. Wojciech Bochnak
 2. Dorota Galant
 3. Marek Łapiński
 4. Ryszard Lech
 5. Izabela Banach-Szymanek
 6. Aleksander Marek Skorupa
 7. Przemysław Burchacki
 8. Joanna Adamek
 9. Marta Kubiak
 10. Przemysław Babiński

„Musimy posprzątać po koalicji PiS i Bezpartyjnych Samorządowców”

- W kwietniu zakończymy bardzo zły okres. Skończy się koalicja PiS-u i Bezpartyjnych Samorządowców. O tym jak wyglądały ich rządy, jak bardzo złe były to czasy, ostatnio wszyscy mogliśmy się przekonać oglądając jeden z odcinków programu Superwizjer w stacji TVN – mówi Wojciech Bochnak, radny sejmiku województwa.

Tutaj został wspomniany odcinek, który opisywał sprawę nielegalnego składowania przywożonych do Polski i na Dolny Śląsk śmieci. Ten temat jest także jednym ze sztandarowych punktów w kampanii wyborczej KO.

Koalicja chce rozliczenia i wyjaśnienia tej kwestii. Następnymi i najważniejszymi punktami w programie wyborczym jest reaktywowanie biletu aglomeracyjnego na kolej i MPK Wrocław. Trzecia sprawa to budowa szpitala onkologicznego. Jak mówią kandydaci: „my go wybudujemy, a nie będziemy tylko mówić o jego budowie. Hasło to: „Dolny Śląsk w naszych sercach”

Jakie szanse ma Koalicja Obywatelska na Dolnym Śląsku?

W sejmiku województwa dolnośląskiego zasiada 36 radnych. Do większości potrzebnych jest 19 mandatów. Według najnowszego sondażu KO może liczyć na 17 mandatów, PiS na 10, Trzecia Droga 5, a 4 miejsca przypadną Bezpartyjnym Samorządowcom.

Sondaż poparcia
Sondaż poparcia Dolnośląska Platforma Obywatelska

Dalej otwarta jest sprawa kandydata KO na prezydenta Wrocławia. Nie ma jeszcze podjętej decyzji na kogo postawi to ugrupowanie lub precyzyjniej, jego lider – Donald Tusk. Jacek Sutryk ogłosił już start i zabiega o poparcie Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei poseł Michał Jaros – przewodniczący PO na Dolnym Śląsku, także wyraził i to publicznie, chęć ubiegania się o urząd prezydenta miasta. Wstępnie rozpoczął już kampanie wyborczą, ale ta przez ten brak decyzji jakby została zastopowana.

PiS także nie przestawiał kandydata. wybory już 7 kwietnia, a wrocławianie dalej nie wiedzą na kogo będą głosować. Czas na rejestracje kandydatów w PKW jest do 14 marca.

Opozycja w sejmiku województwa dolnośląskiego szykuje się do wyborów samorządowych.

Koalicja Obywatelska prezentuje kandydatów do Sejmiku Wojewó...

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska