Kąty Wrocławskie: Gmina pełna sprzeczności

Marta Gołębiowska
Kąty Wrocławskie to gmina przemysłowo-rolnicza. Leży w strefie najbardziej urodzajnych gleb na terenie Dolnego Śląska. Znajduje się w powiecie wrocławskim, na południowy zachód od Wrocławia. Przylega bezpośrednio do lotniska Wrocław-Strachowice. Przebiega przez nią autostrada A4.

Opłaty
Ile kosztuje życie w Kątach Wrocławskich? Dostawa zimnej wody to 2,97 zł za m sześc.
Za odprowadzanie ścieków zapłacimy 7,93 zł za m sześc. Na budynki mieszkalne został nałożony podatek w wysokości 0,62 zł za mkw., a na budynki gospodarcze i garaże - 6,87 zł za mkw. Wywóz śmieci 4 razy w miesiącu to koszt ok. 9,70 zł od osoby w gospodarstwie domowym.

Komunikacja
Wszystkie miejscowości leżące na terenie gminy są objęte komunikacją podmiejską.
MPK - autobus podmiejski nr 609, trasa: Wrocław, Dworzec Świebodzki - Samotwór.
PKP - pociągi kursujące na trasie: Wrocław Główny - Wałbrzych Główny (bilet normalny do Kątów Wrocławskich kosztuje 6,30 zł); pociąg zatrzymuje się też w Smolcu, Sadowicach.
PKS - do Wrocławia można się dostać 9 liniami podmiejskimi: 502, 512, 522, 527, 532, 537, 542, 547, 592. Jest też komunikacja prywatna - cena biletu normalnego do Wrocławia to np. 5,50 zł (Tarnowscy). Dojazd do Wrocławia i powrót własnym samochodem to koszt około 20 zł (paliwo).

Oświata
Na terenie miasta i gminy funkcjonuje 7 szkół podstawowych (w tym jedna niepubliczna), 2 gimnazja, 2 przedszkola i jeden dom dziecka. Wszystkie placówki są wyposażone w nowoczesne pracownie komputerowe z dostępem do internetu. W ciągu najbliższych trzech lat gmina planuje wybudować cztery szkolne sale sportowe i wyremontować szkoły, które tego wymagają.
Przy gimnazjum w Kątach Wrocławskich powstanie hala widowiskowo-sportowa wraz z aulą.

Zdrowie
Na terenie gminy działa sześć niepublicznych przychodni opieki zdrowotnej (4 w Kątach Wrocławskich, jedna w Smolcu i jedna w Gniechowicach). Najbliższy szpital znajduje się we Wrocławiu przy ul. Weigla. Na terenie gminy działa pięć aptek (2 w Smolcu, 2 w Kątach Wrocławskich i 1 w Gniechowicach).

Bezpieczeństwo
W Kątach Wrocławskich przy ul. 1 Maja działa posterunek policji, a także jednostka ratowniczo-gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej. Są też cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: w Gniechowicach, Małkowicach, Smolcu i Zachowicach. W Kątach Wrocławskich zamontowany jest monitoring miasta, nadzorowany przez policjantów.

Sieci komórkowe i internet
Sieci komórkowe Plus, Play, Orange i T-Mobile działają bez zastrzeżeń. W gminie najprężniej działa trzech operatorów lokalnych sieci radiowych. Cena internetu to ok. 40-70 zł miesięcznie (łącza 1-20 MB na sek.).

Kanalizacja
Miejscowości skanalizowane: Smolec, Krzeptów, Pietrzykowice, Rybnica, Sadków, Sośnica, Kąty Wrocławskie, Jurczyce, Sadowice, Małkowice, Gniechowice. Obecnie trwają prace nad budową kanalizacji w miejscowościach: Bogdaszowice i Małkowice. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej w północnej części gminy Kąty Wrocławskie. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, prace zakończą się w grudniu 2012 r. W ramach tego projektu skanalizowane mają zostać miejscowości: Romnów, Skałka. Samo-twór, Kębłowice, Wszemiłowice i część Jurczyc. Gmina planuje także modernizację sieci wodociągowej w Smolcu. W tym miesiącu powinny rozpocząć się prace przy ul. Wierzbowej. Opracowywany jest też projekt tranzytowej sieci wodociągowej Sadków - Pietrzykowice.

Gazyfikacja
Obecnie dostęp do gazu mają mieszkańcy Nowej Wsi Kąckiej, Kątów Wrocławskich, Smolca, Krzeptowa, Mokronosu Górnego, Mokronosu Dolnego i Pietrzykowic.

Inwestycje
Trwają budowy ulic Spółdzielczej i Przemysłowej w Kątach Wrocławskich. Ich zakończenie planowane jest na koniec sierpnia. Powstaje budynek komunalny przy ul. Popiełuszki w Kątach Wrocławskich z trzydziestoma nowymi mieszkaniami. Inwestycja ma zostać ukończona jesienią bieżącego roku. Gmina dba o świetlice wiejskie, bo są one centrum życia kulturalnego i towarzyskiego. Wyremontowano świetlice w Pietrzykowicach, Smolcu, Skałce, Wojtkowicach i rozbudowano świetlicę w Cesarzowicach. Niedługo rozpocznie się dwuletni remont świetlicy w Gniechowicach oraz świetlicy w Gądowie. Obecnie trwają też prace przy budowie boiska sportowego przy szkole w Jaszkotlu.

Analiza rynku nieruchomości w gminie Kąty Wrocławskie

Krzysztof Hojka - Rzeczoznawca majątkowy, analityk rynku nieruchomości, członek Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl

DZIAŁKI BUDOWLANE:

Liczba transakcji działkami budowlanymi (pod zabudowę MN) wyniosła ok. 100 w okresie ostatniego półtora roku (od stycznia 2010), w tym ok. 10 proc. stanowiło sprzedaż przez deweloperów (głównie w Krzeptowie i Smolcu) lub Gminę i Skarb Państwa w przetargu (ilości śladowe) - reszta to obrót wtórny pomiędzy osobami fizycznymi.

Ceny jednostkowe z przedziału ok. 50-290 zł/mkw. Średnia dla Gminy ok. 165 zł/mkw, odchylenie standardowe cen ok. 70 zł/mkw, co oznacza że większość cen jednostkowych zawarta jest w przedziale ok. 95-235 zł/mkw.

Najniższe ceny zarejestrowano najczęściej w takich miejscowościach jak Zachowice, Pełcznica, Sadowice (głównie z dwóch powodów - duża odległość od Wrocławia i dużo terenów jeszcze niezainwestowanych, nieuzbrojonych z gorszym dojazdem - tzw. "działki w polu). Najwyższe ceny - w Krzeptowie, Smolcu, Mokronosie Górnym i Kątach Wrocławskich (blisko Wrocławia lub miasteczko, z bliskim dostępem do instytucji, usług, szkolnictwa i służby zdrowia).

Najwięcej transakcji zarejestrowano w obrębach: Smolec i Kąty Wrocławskie (dużo wolnych niezabudowanych gruntów przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną). Najmniej transakcji w Mokronosie Dolnym, Zabrodziu (niewiele terenów niezabudowanych) oraz kilku miejscowościach o typowo rolniczym charakterze. Stosunkowo mało transakcji zanotowano w Krzeptowie, gdzie deweloperzy starają się sprzedawać swoje działki wraz z wybudowaniem domów.

Powierzchnia działek - od 500-800 mkw.(głównie Kąty Wrocławskie i Smolec) - do ok. 3000-3500 mkw. Najwięcej oczywiście w sprzedaży jest działek normatywnych ok. 800-1500 mkw. (około 60 transakcji).

W Gminie notuje się dość duży obrót działkami rolnymi siedliskowymi ok. 30 transakcji, głównie w Bogdaszowicach, Smolcu i Mokronosach. Ceny jednostkowe z przedziału 25-180 zł/mkw (sporadycznie powyżej 200 zł/mkw). Powierzchnie działek od 1000 mkw do 5000 mkw.

W roku 2011 Gmina nie przewiduje przetargów gminnych na sprzedaż działek. Za to w Smolcu, Mokronosie Górnym i Pietrzykowicach likwidator spółki Eko-Bau oferuje kilkadziesiąt działek budowlanych i siedliskowych. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - cała Gmina Kąty Wrocławskie posiada pokrycie aktualnymi planami miejscowymi. Dominuje plan z 1996 roku (zwłaszcza poza Kątami Wrocławskimi i obrębami przy granicach Wrocławia), w którym większość obszaru Gminy ma przeznaczenie rolne. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy przewiduje przeznaczenie dużych obszarów rolnych w obrębach najbliższych Wrocławia pod zabudowę jednorodzinną

LOKALE MIESZKALNE:

Około 60 transakcji na rynku wtórnym w okresie ostatniego półtora roku. Lokale sprzedawane przede wszystkim w Kątach Wrocławskich i Smolcu (łącznie 60% transakcji). Ceny od 800 zł za mkw. w wioskach odległych od Wrocławia, poprzez 2.000 zł do 4.000 zł za mkw. (w budynkach przedwojennych) do 6.000 do 8.000 zł za mkw. w kilkuletnich budynkach w Smolcu.

DOMY JEDNORODZINNE:

Łącznie ok. 80 transakcji w okresie półtora roku (od stycznia 2010), w tym ponad połowa w budowie - w bardzo różnym stanie (stan surowy otwarty, zamknięty, tzw. deweloperski itp.). Wśród domów gotowych - kilka transakcji obiektami przedwojennymi lub z lat 70/80-tych, pozostałe to domy z lat 90-tych i wzniesione po 2000 r.

Często jako domy tzw. gotowe (nie w budowie) sprzedawane są budynki do wykończenia (np. w stanie deweloperskim pełniejszym, z instalacjami itp. - już nawet czasami z pozwoleniami na użytkowanie, ale mimo wszystko do wykończenia przez nabywcę). W Smolcu i Katach Wrocławskich wiele domów sprzedawanych jest przed deweloperów. W obrocie wtórnym pomiędzy osobami fizycznymi zdecydowana większość to domy wolnostojące lub bliźniacze; na rynku pierwotnym dominuje zabudowa szeregowa.

Ceny jednostkowe z przedziału ok. 1.400 zł/mkw (domy poniemieckie) - 7.300 zł/mkw (w przeliczeniu na powierzchnię użytkową bez garażu). Ceny całkowite obecnie do ok. 900 000 zł (pojedyncze transakcje - w analizowanym okresie były 4 - po cenie od 1 mln do 2,5 mln zł).

Poziom cen jednostkowych zależy głównie od:

- lokalizacji (odległość od Wrocławia)
- stanu technicznego i standardu wykończenia (w tym też stopnia wykończenia w przypadku domów niewykończonych w pełni)
- wielkości domów (obecnie zarówno w budowie, a tym samym w obrocie przeważają domy raczej małe - do ok. 150 m2 powierzchni użytkowej; segmenty ok. 100 m2)
- również sąsiedztwa, dojazdu, wielkości działki (chociaż większość nowszych domów jednorodzinnych charakteryzuje się posesją o typowej wielkości - od 150 m2 dla segmentów do ok. 1300 m2).

Najwięcej transakcji domami jednorodzinnymi zarejestrowano w Smolcu i Kątach Wrocławskich (gros transakcji).

Tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie