Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium historyczne. Sprawdź co się działo we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku od 5 do 12 kwietnia. Katastrofy, bitwy, premiery filmowe!

Hanna Wieczorek-Ferens
Hanna Wieczorek-Ferens
Zapraszamy do naszego kalendarium historycznego. Przedstawiamy w nim najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku od 5 do 12 kwietnia. Z naszego kalendarium dowiecie się nie tylko o katastrofach, krwawych bitwach i buntach mieszczan, ale także o ważnych wydarzenia gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Kalendarium będzie towarzyszył także subiektywny przegląd prasy. Zapraszamy!

5 kwietnia 1516 – Papież Leon X uznał za nieważny tzw. układ kolowratski, zawarty 12 lat wcześniej między wrocławską kapitułą a stanami śląskimi i miastem Wrocławiem.

Epitafium biskupa Jana Rotha (ur. 30 listopada 1426 w Wemding w Bawarii, zm. 21 stycznia 1506 w Nysie)
Epitafium biskupa Jana Rotha (ur. 30 listopada 1426 w Wemding w Bawarii, zm. 21 stycznia 1506 w Nysie) Domena publiczna

Układ ten najprościej mówiąc, regulował stosunki pomiędzy władzą świecką a kościelną. Pierwszą część układu negocjowali pełnomocnik króla Czech Władysława II, Albrecht von Kolowrat, od którego nazwiska wziął nazwę, oraz książęta: cieszyński Kazimierz i głogowski Zygmunt (późniejszy król polski) z wrocławskim biskupem Janem IV Rothem. Jednym z najważniejszych punktów, było ustalenie, że prawo do najwyższych beneficjów, w tym do sukcesji w diecezji mają kandydaci pochodzący wyłącznie ze Śląska, Czech, Moraw lub Łużyc, wyłączając w ten sposób Polaków. Sprawa była tym ważniejsza, że biskup Jan IV Roth miał wówczas już 80 lat. Podjęto także decyzje łagodzące nieco przepisy dotyczące ściągania podatków i dziesięciny.
Druga część układu, zawarta trzy dni później, regulowała stosunki pomiędzy kapitułą a społecznością miasta, m.in. zakazując rzemieślnikom pracującym na rzecz Kościoła sprzedaży swoich wyrobów, zakazując osiedlania się na Ostrowie Tumskim, zakazując sprzedaży na Ostrowie Tumskim piwa pochodzącego spoza miasta Wrocławia (piwo importowane mogło być przeznaczone tylko do bezpośredniego spożycia), a także potwierdzając ściśle granice pomiędzy jurysdykcją miasta i Kościoła – na moście Tumskim. (na podstawie Encyklopedii Wrocławia)

11 kwietnia 1912 - w Mirsku poświęcono nowy sierociniec.

Panorama Mirska z początków XX wieku
Panorama Mirska z początków XX wieku fotopolska.eu

11 kwietnia 1945 - batalion milicji przybył do Oleśnicy, która stała się pierwszą siedzibą Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej na Dolnym Śląsku.

11 kwietnia 1976 - z inicjatywy Juliana Gozdowskiego w Jakuszycach odbył się I Bieg Piastów. Startowało ponad 500 osób.

Bieg Piastów rozegrany w 2007 roku
Bieg Piastów rozegrany w 2007 roku Archiwum Polska Press

Subiektywny przegląd prasy:

Gazeta Robotnicza, 11 kwietnia 1961 rok
"W moim ogródeczku"
Na wiosnę po zdjęciu Z róż okrycia *(a robi się to w końcu marca), w początku kwietnia, zależnie od temperatury) przystępujemy do ważnego zabiegu pielęgnacyjnego - cięcia róż. Tuż przy nasadzie usuwamy pędy słabe, martwe, krzyżujące się i zagęszczające wnętrze krzewu.

U róż powtarzających pozostawiamy od trzech do ośmiu silnych pędów, Pozostawione pędy skracamy, pozostawiając od 3 do 10 pączków. Pączek, nad którym tniemy, powinien być zwrócony na zewnątrz.

Tragiczny wypadek w kopalni Słupiec
5 bm. zginął w kopalni Słupiec (Nowa Ruda, przyp. red.) górnik Marian Zając z oddziału II.

W czasie wykonywania obowiązków służbowych w "ślepym chodniku" nastąpiła nagłe wykręcenie obudowy i podciągów. Spowodowało to oberwanie się warstwy stropowej, która przygniotła górnika. Zając poniósł śmierć na miejscu. Pracujący z nim ładowacz Tadeusz Piaseczny zdołał odskoczyć w bezpieczne miejsce i nie doznał szwanku.
Marian Zając liczył 28 lat. Osierocił żonę i czworo dzieci.

Nowe odkrycia polskich archeologów w Egipcie

Polska ekipa archeologiczna, pracująca pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego, zakończyła w tych dniach kolejną kampanię wykopaliskową w Tellatrib w delcie Nilu. W ciągu dwóch tygodni prac polscy archeolodzy odkryli mur miejski z czasów XXVI dynastii (VII i VI wiek przed naszą erą), grubości 10 metrów, rzymską willę z I wieku oraz kilkanaście pieców do wypalania wapna.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska